sladjaaaa -> RE: Pušenje u trudnoći (2.10.2009 13:09:15)
|
1. Pušenje i trudnoća - rizik faktor za novorođeno dete Slavica Anđelković(1), Slavica Veljković(1), Ljiljana Vasilevski(2), Ljiljana Mihailović(2) ZDRAVSTVENI CENTAR "SVETI LUKA" SMEDEREVO, (1) SLUŽBA ZA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU DECE I OMLADINE, (2) DISPANZER ZA ZDRAVSTVENU ZAŠTITU PREDŠKOLSKE DECE Sažetak: Izloženost deteta duvanskom dimu je faktor sredine koji je visoko rizičan za pojavu i učestalost respiratornih problema kod dece. Duvanski dim može da izazove zastoj intrauterinog rasta, smanjenje telesne mase na rođenju u odnosu na očekivanu, rađanje dece sa užim disajnim putevima, potencira regulaciju TH2 imunog odgovora i stvara podlogu za atopiju kao osnovu kasnijeg nastanka alergijske senzibilizacije i astme. U osnovi svega je dugotrajna inflamacija malih disajnih puteva koja počinje još intrauterino, traje u detinjstvu i favorizuje kasnije razvoj HOBP u odrasloj dobi. Cilj rada je bio da uporedimo telesnu masu (TM), telesnu dužinu (TD), gestacijsku starost (GS) i Apgar skor (AS) kod novorođenčadi čije su majke pušile u trudnoći sa istim parametrima kod novorođenčadi čije majke nisu pušile tokom trudnoće (kontrolna grupa). Ispitivanje je obuhvatilo 200 novorođenčadi. Prvu grupu (n=100) činila su novorođenčad čije su majke pušile u trudnoći, kontrolnu grupu (n=100) činila su novorođenčad čije majke nisu pušile tokom trudnoće. Dobijeni su sledeći rezultati: Ispitivani parametri su se razlikovali u obe grupe ispitanika. Majke koje ne puše rađaju decu u proseku u 39 nedelji gestacije, sa prosečnom TM 3379 grama i dužinom 51 cm. Prosečna ocena na rođenju iznosi 8/9. Majke koje puše rađaju decu u proseku u 38 nedelji gestacije sa TM 3286 grama, TD 50 cm i ocenom 7/8. Nesporne su sledeće činjenice: - U porodicama pušača broj dece hospitalizovane zbog respiratornih bolesti je mnogo veći nego u porodicama gde roditelji ne puše, naročito u prvih pet godina života (1).
- Pasivno pušenje dovodi do smanjenja plućne funkcije, naročito FEV1 и FVC(2).
- Takođe, utvrđeno je da je prevalenca astme i atopijskih bolesti veća kod dece čije su majke pušile tokom trudnoće ili u ranom dojenačkom periodu (1).
- Majke koje puše u trudnoći rađaju decu sa manjom telesnom masom i telesnom dužinom.
- Pušenje roditelja tokom prve dve godine života udruženo je sa povećanom incidencom respiratornih bolesti u kasnijem periodu a rizik je veći ako majka puši.
- Svaka popušena cigareta skraćuje život pušača za 8 minuta.
- Prema podacima iz literature, jedan od četiri pušača umire od bolesti prouzrokovane pušenjem.
ZAKLJUČAK - Biti pušač ili ne nije dilema savremenog već neinformisanog čoveka, koja postoji samo ako on nije upoznat sa posledicama koje izaziva pušenje.
- Prestanak pušenja je najjednostavniji i najekonomičniji način uklanjanja rizika za nastanak mnogih bolesti.
- Lekari imaju prioritet u edukaciji stanovništva o štetnosti duvana.
- Neophodno je da lekari više učestvuju u borbi protiv pušenja.
Napomena: Ovo je iskopirano sa sajta "Timočki medicinski glasnik"
|
|
|
|