RE: ogtt i insulin (Puna verzija)

Forum >> [Zatrudnjivanje] >> Problemi sa zatrudnjivanjem



Poruka


Sosa Mena -> RE: ogtt i insulin (20.3.2015 22:15:33)

Jbg bila sam osudjena na pekaru. Sledeci put cu da spremim nesto uvece i ponesem za dorucak. Sad mi nije palo na pamet.




World -> RE: ogtt i insulin (20.3.2015 22:19:35)

ma ok, nego samo kazem da znas zasto skace.. najbolje je kad radis nalaz da jedes ono sto inace jedes pa da vidis pravo stanje stvari..




Sosa Mena -> RE: ogtt i insulin (20.3.2015 22:40:12)

Hvala na sevetu. Sledeci put nece biti greske. [sm=smiley2.gif]




bellis -> RE: ogtt i insulin (24.3.2015 10:05:25)

Doar dan, nova sam na formu... Dijagnostikovan mi je PSCO I INSULINSKA REZISTENCIJA, mrsava sam nemam problema sa kg, maljava jesam... Menstruacije mi nikada nisu bile redovne, obicno sam dobijala na 18-21 dan, a samo 3 puta godisnje na 28-31 dan. u oktobru sam u bg kod dr vujovic dobila da odradim sve hormoni, genetske analiye, postoji inverzija fsh lh LH 5.22 fsh 2.75, imala sam povisene muske hormone, a AMH JE CAK 18.... KAO TERAPIJU DOBILA SAM GLUCOFAGE I DIANE, POSLE 3 MESECA TERAPIJE HORMONI MUSKI SU DOSLI U NORMALU , A FSH 3.35, LH 3.69... sada cekam na histeroskopiju, zbog pregrade u materici 1 cm, dr predlaze da se i to otkloni za svaki slucaj... Mene interesuje koliko je sve ovo ozbiljno , da li postoje neke realne sanse za trudnocu, i koliko je uspesnost trudnoce u ovakvim situacija, da li postoji sansa da ovom terapijom konacno fsh prevagne u svoju korist.... papa testovi brisevi u redu, jajovodi su prohodni, spermogram dobar! hvala vam svima




Sosa Mena -> RE: ogtt i insulin (28.3.2015 18:12:07)

Danas sam bila na kontroli kod endokrinologa. Ukinula mi je Siofor i dala Oglition 15mg 1x1. I Vigantol kapi 15 kapi jednom nedeljno. Kontrola za 3 meseca. Rekla mi je da mogu da krenem u akciju mada ja jos uvek ne bi. Da li imate iskustva sa ovim lekom?




bellis -> RE: ogtt i insulin (28.3.2015 18:21:01)

Da li je kod. Tebe slicna situacija kao kod mene, psco?




Sosa Mena -> RE: ogtt i insulin (28.3.2015 18:23:49)

Nemam pcos. Imam isnulinsku rezistenciju zbog toga sam pila siofor i glukofaz. Ali posto zbog njih imam stalnu dijareju prebacila me je na Oglition. Nikad cula ze lek nisam i ne mogu na netu da nadjem nista o njemu.




bellis -> RE: ogtt i insulin (28.3.2015 18:53:13)

dobro ja imam psco i insulinsku rezistenciju, i problem sa zatrudnjivanjem...ti




World -> RE: ogtt i insulin (28.3.2015 20:46:38)

evo nasla ja da je to Pioglitazone, a u srbiji ima nekih 28 lijekova.. KLIK


Antidijabetici


Šećerna bolest ili dijabetes melitus uz aterosklerozu i hipertenziju jedna je od najčešćih bolesti u starijoj populaciji. Za šećernu bolest smatramo manjak prirodnog insulina (hipoinsulinemija) u krvi i s tim povezana povišen nivo glukoze u krvi (hiperglikemija).
Da bi glukoza ušla u tkiva (mozak, mišići, jetra...) neophodan je hormon insulin. Taj peptid luče posebne grupe ćelija (β-ćelije) u pankreasu koje nazivamo Langerhansova ostrvca. Bez njega glukoza ne može ući u tkiva. Prisustvo insulina osigurava da glukoza ulazi u tkiva gde se koristi za dobijanje energije dok ulaskom u jetru glukoza se skladišti u obliku glikogena koji predstavlja rezervu energije.
Razlikuju se 2 tipa šećerne bolesti:
Diabetes melitus 1 (DM1) - obolevaju uglavnom mlađe osobe. To je autoimuna bolest, imunološki sistem napada ćelije koje u pankreasu proizvode insulin i uništava ih kao da su strano telo. Organizam ubrzo ostaje bez imalo insulina i neophodno je parenteralno uzimanje insulina.
Diabetes melitus 2 (DM2) - dolazi do smanjene oset__ljivosti tkiva na insulin ili ćelije nedovoljno luče inzulin. Kod ovog oblika DM-a insulina ima, ali ga nema dovoljno ili ga ima dovoljno ali nije delotvoran. Tada vrlo često nije potrebno uzimati parenteralni insulin nego tek prilagoditi ishranu i održavati telesnu aktivnost. U slučaju daljeg napredovanja bolesti neophodno je primeniti oralne antidijabetike.
Postoji nekoliko grupa oralnih antidijabetika:
Derivati bigvanida (metformin)
Derivati sulfonilureje (glibenklamid, hlorpropamid, glikvidon, gliklazid, glimepirid)
Inhibitori alfa-glukozidaze (akarboza)
Tiazolidindioni (glitazoni)
Ostali (repaglinid)
Bigvanidi
Jedini bigvanid koji se trenutno primenjuje je metformin. Metformin smanjuje proizvodnju glukoze u jetri i pomaže glukozi da dođe u mišiće gde je potrebna. Ne pomaže u proizvodnji više insulina i efikasan je samo kod ljudi kod kojih pankreas još može da izlučuje insulin. Dejstvo postiže pojačanim iskorišćavanjem glukoze u perifernim tkivima, smanjenjem deponovanja glukoze u obliku glikogena u jetri i usporavanjem apsorpcije glukoze u crevima. Karakteristično za metformin je to da ukoliko dođe do predoziranja metforminom nivo glukoze neće pasti ispod prihvatljive (hipoglikemija).
Najuobičajenija nuspojava primene metformina vezana je uz digestivni trakt. Može doći do mučnine i povraćanja, promene stolice ako se uzimaju velike doze. Metformin ne povećava telesnu proizvodnju insulina i zato ne povećava telesnu težinu. Zbog toga je metformin dobar izbor za gojazne osobe.
Derivati sulfonilureje
Ovoj grupi pripadaju sledeći lekovi: glibenklamid, gliklazid, glipizid, glimepirid i tolbutamid. Svi lekovi iz ove grupe podstiču pankreas na izlučivanje više insulina nego obično. Osnovno mesto delovanja sulfonilureje (SU) su β-ćelije Langerhansovih ostrvaca gde stimuliše sekreciju insulina i time smanjuju glikemiju. Tako može delovati u slučaju dijabetesa tipa 2 zato što pankreas, iako prirodno ne luči dovoljno insulina, i dalje funkcioniše pa može da poveća lučenje insulina. Uzimanjem bilo kog leka koji povećava nivo insulina veća je mogućnost porasta telesne težine. Sa povećanjem težine teže je kontrolisati šećer u krvi i zato je jako važno paziti na težinu. Ostale nuspojave su retke i, kada se ipak dogode, blage. Većina derivata sulfonilureje prolazi kroz placentu i stimuliše fetalne β-ćelije da oslobađaju insulin, izazivajući tešku hipoglikemuiiju na rođenju (glibenklamid je izuzetak), zbog toga je kontraidikovana primena derivata sulfonilureje u trudnoći.

Inhibitori alfa-glukozidaze
Inhibitori alfa-glukozidaze, kao što je akarboza, smanjuju nivo šećera u krvi inhibicijom (zaustavljanjem) enzima alfa-glukozidaze u digestivnom traktu. To odlaže apsorpciju šećera. Inhibitori alfa-glukozidaze mogu smanjiti porast šećera u krvi do kog dolazi nakon obroka. To može biti korisno u ograničavanju hroničnih komplikacija dijabetesa. Mogu se primenjivati sami ili uz metformin ili SU. Najčešća neželjena dejstva su flatulencija (gasovi), tečne stolice, bol u trbuhu i nadimanje.
Tiazolidindioni (glitazoni)
Nedavno predstavljena grupa lekova su tiazolidindioni ili insulinski ´senzitizeri´. To su pioglitazon i roziglitazon. Ovi lekovi povećavaju oset__ljivost telesnih ćelija na delovanje insulina. Takođe smanjuju proizvodnju glukoze u jetri. Mogu se primenjivati sami, ali se često kombinuju sa SU zbog boljeg delovanja. Najčešća neželjena dejstva roziglitazona i pioglitazona su porast telesne mase i retencija tečnosti. U retkim slučajevima od nuspojava zapažene su i blaga anemija ili povećanje nivoa određenih enzima u krvi, što upućuje na oštećenje jetre.


Repaglinid (regulatori glikemije uz obroke)
Regulatori glikemije uz obroke grupa su lekova koja se od nedavno primenjuje u lečenju dijabetesa tipa 2. Prvi od njih je repaglinid. Lekovi kao što je repaglinid deluju stimulisanjem pankreasa na lučenje više insulina, ali samo u vreme i neposredno posle obroka. Delovanje repaglinida brže je i traje kraće od delovanja SU. U u poređenju sa SU, uzimanjem repaglinida smanjena je opasnost od nastanka hipoglikemije.



Registrovani lekovi:

metformin - GLUFORMIN (Hemofarm Srbija), TEFOR (Galenika Srbija), SIOFOR (Berlin Chemie Nemačka), METFORMIN (Srbolek Srbija), GLUCOPHAGE (Merck Sante Francuska), AGLURAB (Medis Norveška), GLUCOPHAGE (Merck Nemačka), MEGLUCON (Salutas Pharma Nemačka),
glibenklamid - GLIBENKLAMID (Fampharm Srbija), DAONIL (Jugoremedija Srbija), MANINIL (Berlin Chemie Nemačka),
glipizid - GLUCOTROL XL (Pfizer SAD)
gliklazid - GLIKOSAN (Slaviamed Srbija), GLIORAL (Galenika Srbija), DIPRIAN (Panfarma Srbija), DIAPREL MR (Les Laboratories Servier Francuska),
glimepirid - DIULONG (Habit Pharm Srbija), GLIMEPIRID (Remevita Srbija), AMARYL (Aventis Intercontinental Francuska), MEGLIMID (Krka Slovenija),
repaglinid – NOVONORM (Novo Nordisk Danska),
metformin, glibenklamid – GLIBOMET (Berlin-Chemie Nemačka), GLUCOVANCE (Merc Sante Francuska),
akarboza – GLUCOBAY (Bayer Healthcare Nemačka),
rosiglitazon – AVANDIA (Glaxowellcome Production Francuska),
nateglinid – STARLIX (Novartis Švedska).




Sosa Mena -> RE: ogtt i insulin (28.3.2015 21:08:38)

Pa super. Sad mogu i karcinom besike da dobijem. [sm=smiley13.gif] Muka mi je vise od svega. Dodje mi vise nista da ne pijem. Sad sam besna.




Sosa Mena -> RE: ogtt i insulin (28.3.2015 21:26:48)


IZVORNA PORUKA: bellis

dobro ja imam psco i insulinsku rezistenciju, i problem sa zatrudnjivanjem...ti


Problem sa spontanim pobacajima. Ti koristis ovaj lek sto su sad meni dali? Kakva su ti iskustva?




bellis -> RE: ogtt i insulin (29.3.2015 3:35:09)

Ja koristim glucofag, vec 8 meseci, ovak sto su ti sada dali nisam koristila. Da li si radila genetske analiz e na trombofilju i HSG da se vvidi da nema nekih anomalija materice , tzv septumi koji mogu biti razlog spontanih pobacaja?




Yellena008 -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 14:04:52)

Zene drage, može li pomoć??? Radila sam OGTT test sa glukozom i insulinima i može li neko da mi pomogne da rastumačim rezultat?

Glukoza:

0' 6,6 mmol/L
30' 8,5 mmol/L
60' 9,5 mmol/L
90' 7,5 mmol/L
120' 6,1 mmol/L

Insulin:

0' 13,3 mIU/l
30' 41,8 mIU/l
60' 50,0 mIU/l
90' 39,6 mIU/l
120' 28,0 mIU/l


Imam li ja IR ili ne? U mom gradu lekari stvarno nisu normalni,jer jedan viče imaš,drugi govori nemaš....




World -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 14:31:22)

pa znas kako, ako pokusavas da ostanes trudna i ovo malo sto je poviseno (ref. je do 25) ti recimo moze smetati, a s obzirom da ti je glukoza malo iznad 6 pripazi malo sto se tice hrane.. vjerovatno bi ti mozda i neko prepisao siofor na ovo, ali mozda ti je bolje samo da regulises ishranu kako treba i te ce se vrijednosti dovesti u normalu..




jess021 -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 14:48:43)

Yellena, ja mislim da imas blagu insulinsku rezistenciju, jer ni posle 2h rezultat insulina se nije vrati na pocetnu vrednost, bar je meni dr tako rekla na slicne nalaze.
Sto kaze World neko bi za ovo dao terapiju, ja sam imala Siofor 3X500mg. Jesi bila kod dr sa nalazom?




bebilule -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 15:02:19)

Yellena, tvoji nalazi su slični mojima. Insulin mi je skakao na oko 50 na 1h, ali meni se vraćao u normalu na 2h. Dr mi je rekao da imam blaži oblik IR i da je to na granici za terapiju. Ipak mi je dao 2x500 siofora. Meni je ta terapija odmah nakon 2 mjeseca regulisala cikluse. Imala sam nešto duže cikluse pa su se skratili. Takođe, ovaj nivo insulina je meni sve blago poremetio pa su se stvorile i male ciste na jajnicima. Isto blaži oblik - mikrocistični jajnici. I to mi se sredilo i ja sam ugledala svoje crtice nakon 4-5 mjeseci siofora. Da li je on pomogao ili ne ne znam, ali vjerujem da jeste. Znam da sam redovno svakog mjeseca išla na folikulometrije i da su se pravi, veliki folikuli javili nakon terapije. Moj ti je savjet da uradiš negdje dobar UZ i da dobro pregledaju jajnike da nema nekih cisti, da uradiš hormone i provjeriš da već nije došlo do FSH LH inverzije i da se posavjetuješ sa endokrinologom. Možeš i par mjeseci da radiš folikulometrije, biće ti jasnija slika šta se dešava.




sokimoki -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 16:35:33)

Pozdrav cure
Posle 6godina lecenja steriliteta i 2vto dodjosmo do toga da MOZDA treba uraditi ogtt test
Rezultat o h-5.0 1h-6.7 2h-7.3 glukoza kazu u referentom opsegu
Insulin oh-7.64 2h-38.1
C peptid oh-1.94 2h-6.54
endokrinolog mi kaze da su blago povisene vrednosti u 2h ali ne u toj meri da zahteva terapiju
Spremam se za trecu vto rez,jos uvek nije video moj ginekolog krajem nedelje cu ici
Mene interesuje sta vi mislite na osnovu vasih iskustva?pozzzzzzz




jess021 -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 20:19:09)

Sokimoki, pogledaj moj prethodni post sto sam danas pisala, slicna vam je prica.




nata11 -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 20:48:46)

Evo i mojih rezultata cisto da se upisem:
Glukoza
0 - 3.6
30-5.56
60-5.18
90-3.57
120-3.64
glukoza u urinu-negativno
Insulin:
0-6.3
30-63.2
60-52.6
90-30.1
120-22.8

Rekli su mi da sledeci put merin na 3h I da za sada resavam fizickom aktivnoscu (sat vremena dnevno na otvorenom) i korigovanom ishranom -sto ishreno ne postujem jer mi je svega preko glave ali i to cu krenuti ovih dana kada se malo rasteretim.




Yellena008 -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 21:09:52)

Hormoni su mi dobri,nema inverzije fsh i lh...imala sam povisen tsh ali sam od avgusta proale godine na terapiji i sad ga drzim ispod dva. Imala sam jednu VTO koja se zavrsila biohemijskom,pa su mi zato dali da radim ogtt test...ovde kod mene u Loznici su svi doktori u fazonu "ma dobro je to",ali tako su mi govorili i za TSH pa kad sam prvi put otisla u Valjevo za VTO Dr.Bane mi rekao odmah da moram da spustim nivo tog hormona...zato se i za ovo sad pitam da li da im verujem.

Jess021,jesi ti imala IR?




World -> RE: ogtt i insulin (4.5.2015 22:05:05)


IZVORNA PORUKA: sokimoki

Pozdrav cure
Posle 6godina lecenja steriliteta i 2vto dodjosmo do toga da MOZDA treba uraditi ogtt test
Rezultat o h-5.0 1h-6.7 2h-7.3 glukoza kazu u referentom opsegu
Insulin oh-7.64 2h-38.1
C peptid oh-1.94 2h-6.54
endokrinolog mi kaze da su blago povisene vrednosti u 2h ali ne u toj meri da zahteva terapiju
Spremam se za trecu vto rez,jos uvek nije video moj ginekolog krajem nedelje cu ici
Mene interesuje sta vi mislite na osnovu vasih iskustva?pozzzzzzz


moje iskustvo je slicno, nakon 6-7 godina svega i svacega, IR, s tim sto je meni smetao i taj insulin koji je bio negdje mislim oko 27 nakon 2h, ali je jako skakao izmedju.. kad sam to rijesila sve je rijeseno [sm=smiley1.gif]
a taman nam je dosla na red vto, i sad shvatam da sam je i uradila definitivno ne bi uspjelo sa takvim insulinom..




bebilule -> RE: ogtt i insulin (5.5.2015 8:31:12)

Sokimoki, jesi li radila insulin na 1h, vidim samo rezultate na 2h?




jess021 -> RE: ogtt i insulin (5.5.2015 13:28:44)

Yellena, mislim da su nam rezultati bili slicni, morala bi potraziti nalaz i dr mi je rekla da je to blazi oblik i dala Siofor 3x500mg, ja sam ga pila godinu dana i prestala sama. Kod mene ocigledno to nije bio problem, ali kao sto mozes da procitas mnogim zenama je terapija i za tu blazu varijantu pomogla da ostvare trudnocu.




amdn -> RE: ogtt i insulin (5.5.2015 16:45:37)

devojke vidim ovde temu u vezi dijabeta.
pa da se konsultujem sa vama.
Imam sina od 4 god.
imala sam trudnicki dijabetes II, posle porodjaja se kao sredilo, medjutim nije. U decembru 2014. sam bila bas bolesna, kasljala, visoka temp. ukocio mi se vrat isla kod tri - cetiri lekara i svi kao ma nije nista prehlada pila antibiotike, i tako dva meseca,dok na kraju nisam zavrsila na urgentnom.
Krajem jan.2015. sam radila sve pretrage i ustanovljena mi je Hipotireoza, sad pijem eutiroks od 50mg. kao dijabetes mi se nije ni povukao, tad sam imala 7.6 radila sam OGTT u martu i rezultate cekam 2 meseca, sad 8. maja idem na kontorlu, radila sam tad i hormone i sve ostale pretrage.
Zelim jos jedno dete ali mi svi kazu da je to sad rizicno i sa seceromi hipotireozom. Javicu vam rezultate u petak.
Jel neka imala slicno iskustvo.
pozz




jess021 -> RE: ogtt i insulin (5.5.2015 17:53:09)

Amdn, cekas rezultate oggt 2 meseca??!! Jesi radila i insulin?




Stranica: <<   < Prethodna stranica  57 58 [59] 60 61   Sledeća stranica >   >>