Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Deca zaslužuju da imaju zamršenu kosu, stopala od peska, kolena zelena od trave, prljave ručice od igre. Ove stvari pune njihovu dušu, više od bilo čega drugog.
Borbu protiv prekomerne upotrebe antibiotika je povela Svetska zdravstvena organizacija tako što je napravila dugoročnu strategiju sa jasnim koracima i ciljevima.
Godišnji odmor sa mališanima neodoljivi je izazov i potpuno novo iskustvo. Na nama roditeljima je da se dobro pripremimo, kako bi i mališanima, a i sebi olakšali putovanje.
Antibiotici nisu pametni lekovi, pa osim dejstva na one loše, mogu delovati i na tzv. ”dobre” bakterije u crevima, pa njihova upotreba može narušiti normalnu crevnu floru, koju je potrebno sačuvati i/ili obnoviti upotrebom adekvatnih probiotskih preparata.
Antibiotici neselektivno uništavaju kako loše, tako i dobre, probiotske bakterije u našim crevima. To dovodi do narušavanja efekta barijere, slabljenja imuniteta i promene ravnoteže u digestivnom traktu.
Znamo da će nam svaki lekar uz antibiotike neizostavno prepisati i adekvatan probiotski preparat. Zašto je tako, objašnjava nam Doc. dr sc. Nevena Ivanović.
Da ne biste bili među 20 miliona ljudi koje tokom godine širom sveta pogađa putnička dijareja, razgovarali smo sa mr sci dr Tatjanom Cvejić Pašić, načelnicom odeljenja hepatologije III, Klinike za gastroenterologiju Kliničkog centra Srbije.
Antibiotici su lekovi koji su najviše propisivani deci poslednje tri godine u Srbiji
Ministarstvo zdravlja Republike Srbije pokrenulo je Kampanju za racionalnu upotrebu antibiotika, sprovođenje niza mera i aktivnosti, kako bi se sačuvala efikasnost antibiotika, smanjila antimikrobna rezistencija, sprečilo neželjeno produženje trajanja bolesti, smanjili rizici od smrtnog ishoda i smanjili ukupni zdravstveni troškovi za lečenje.
Antibiotike treba uzimati isključivo pod kontrolom lekara. Osobama koje uzimaju antibiotike preporučuje se ishrana bogata vlaknima, ali i korišćenje probiotskih preparata, jer je dokazano da probiotici, u više od 65 odsto slučajeva, sprečavaju nastanak antibiotskog proliva.