Štitna žlezda (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


Anoniman -> Štitna žlezda (12.1.2009 17:11:02)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Brisani korisnik -> [Obrisana poruka] (12.1.2009 19:03:07)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Lu -> RE: stitna zlezda (12.1.2009 19:18:49)

Ja neznam baš ništa o tome,a kako ste došli do toga,jel ti nešto osjećaš ili imaš neki problem[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Koka Loka -> RE: stitna zlezda (12.1.2009 19:55:18)

Nadam se da će pomoći [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley20.gif[/image]

Oboljenja štitne žlezde


Štitna žlezda ili štitnjača nalazi se simetrično na prednjoj strani vrata, između grkljana i gornje ivice grudne kosti. U normalnoj veličini se neprimećuje. Ona luči hormone veoma važne za normalan razvoj i pravilan rad ljudskog organizma. Od ovih hormona za sad su poznati tiroksin i trijodtironin. Hormoni štitne žlezde deluju snažno na izmenu materije i hemijske procese u našem telu. Oni regulišu harmoničnost ovih procesa. Zbog toga se svako odstupanje od normalnog lučenja tih, eventualno i drugih njenih hormona odražava manje ili više teško na ljudsko zdravlje i izaziva određene poremećaje i oboljenja. Među ovim poremećajima i oboljenjima najvažniji su: guša ili struma, Bazedovljeva bolest ili tireotoksikoza i idiotija ili miksedem.

Funkcionalna sposobnost i aktivnost štitne žlezde proveravaju se određivanjem bazalnog metabolizma, koji je ubrzan u slučaju tereotoksikoze, a usporen u slučaju miksedema. U poslednje vreme u ovu svrhu se koristi i radioaktivni jod.

www.svetzdravlja.com





Koka Loka -> RE: stitna zlezda (12.1.2009 19:57:00)




Štitna žljezda kroz pet pitanja i odgovora



1. Gdje je smještena i kako utiče na zdravlje čovjeka?

Štitna žlijezda je leptirastog oblika i teži tek tridesetak grama. Smještena je u vratu, a njena “krila”, desni lijevi režanj, “omotavaju” dušnik. Proizvodi hormone tiroksin (T4) i trijoditironin (T3) koji utiču na rad gotovo svih organa u ljudskom organizmu: rad srca, nivo holesterola, težinu, snagu mišića, izgled kože, redovitost menstruacije, pamćenje... Bolesti štitnjače pogađaju oba pola, ali su nešto češća kod žena. Mogu se, uslovno rečeno, podijeliti na one povezane s proizvodnjom previše ili premalo hormona, te one koje nastaju zbog pojačanog rasta žlijezde, što proizvodi pritisak i otečenost na vratu.
2. Šta je hipotireoza i kako se prepoznaje?

Poremećaj kod kojeg žlijezda ne luči dovoljno hormona naziva se hipotireoza. S obzirom da je jedna od glavnih uloga hormona štitnjače upravljanje metabolizmom, kada ih nema dovoljno pacijent počinje osjećati simptome sporog metabolizma. Na dužem popisu simptoma hipotireoze su: umor, debljanje, suva žućkasta koža, krhkost i gubitak kose, promuklost, gušavost, usporeni refleksi, zaboravnost, depresija itd.


3. Koji su simptomi hipertireoze?
Preaktivna štitnjača uzrokuje hipertireozu, pri kojoj organizam čovjeka doživljava pravu “hormonsku buru”. Lupanje srca, nepodnošenje topline, pojačano znojenje, drhtavica, gubitak težine, izražen apetit, ubrzana probava, nesanica, promjene vida (nepodnošenje svjetla, dvostruki vid, “izbuljene oči”) itd. - sve su to simptomi pretjeranog lučenja hormona štitne žlijezde. Iako je za hipertireozu karakteristično mršavljenje, neki se pacijenti zbog povećanog apetita udebljaju.

4. Šta predstavljaju čvorovi na štitnoj žlijezdi?

- Čvor je izraslina koju pacijent ponekad napipa sam, ili ga otkrije ljekar prilikom rutinskog pregleda.

Više od devedeset odsto otkrivenih čvorova su dobroćudne izrasline, (ponekad su to ciste ispunjene tekućinom) koje ne proizvode nikakve simptome. Rijetko su bolni, ali ponekad su uzrok preaktivne štitnjače ili otežavaju gutanje.
Kada se na štitnjači razvije zloćudni tumor, tada govorimo o raku štitnjače.
Kao i druge organe i žlijezde i štitnjaču napadaju bakterije i virusi. Tada govorimo o akutnoj i subakutnoj upali. Hronična upala štitne žlijezde, poznatija kao Hashimotov tireoditis, je autoimuna bolest s najrazličitijim simptomima.


5. Kako se dijagnostifikuju i liječe bolesti štitne žlijezde?

Manuelni, ultrazvučni i rendgenski pregled štitnjače su uobičajene metode otkrivanja bolesti.
Međutim, prvi korak do precizne dijagnoze je određivanje nivoa hormona T3, T4 i THS u krvi.
Kod oboljelog od hipotireoze nivo T4 je nizak, a TSH visok (to je hormon hipofize koja pokušava stimulisati štitnjaču na aktivnost)... I za dijagnostikovanje hipertireoze također se mjeri nivo sva tri hormona. Ponekad se koriste i neki drugi pregledi kako bi se došlo do što preciznije dijagnoze i pristupilo adekvatnom liječenju.
Logičan naziv liječenja hipotireoze je nadoknada hormona koji nedostaje, a hipertireoze uzimanje lijekova koji “stišavaju” rad štitnjače. Ponekad se za ovu drugu preporučuje liječenje radioaktivnim jodom koji uništava ćelije i onemogućava prekomjerno lučenje hormona. Još jedan trajni način liječenja hipertireoze je hirurško uklanjanje cijele, ili dijela žlijezde.
Kada je u pitanju rak štitnjače primjenjuje se hirurško liječenje, kasnije i zračenje. Srećom, ti tipovi su sa velikim postotkom izlječenja.
ttp://www.medicicom.com




Jeca* -> RE: stitna zlezda (12.1.2009 19:59:29)

Hajde ti napiši koji su ti simptomi i šta se dešava, eventualno i rezultate, pa možda ja mogu da ti pomognem. Imam koga da pitam. Ali moram da znam nešto više.




Anoniman -> RE: stitna zlezda (12.1.2009 22:05:15)

A zar nismo već imali temu o štitnoj žlezdi? Nešto mi poznata priča. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 




Anoniman -> RE: stitna zlezda (12.1.2009 22:06:50)

Evo je, nema mnogo, ali znam da je tema bila. KLIK

drži se gagi!




kumara -> RE: stitna zlezda (13.1.2009 2:58:48)

Gagi, pisi simptome, pa da se raspitamo okolo. Moja mama vec godinama ima problem sa stitnom zlezdom, pa mogu i nju da pitam.




Brisani korisnik -> [Obrisana poruka] (13.1.2009 9:17:09)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Brisani korisnik -> [Obrisana poruka] (13.1.2009 17:49:33)

[Sadržaj poruke je obrisan]




Jeca* -> RE: stitna zlezda (13.1.2009 17:56:14)

e pa super!!! Danas puno lepih vesti na RR [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Koka Loka -> RE: stitna zlezda (13.1.2009 18:53:59)

Juhuu bravo [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/bravo.gif[/image]




kumara -> RE: stitna zlezda (14.1.2009 0:43:12)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] Divnooo! Sad se opusti!

Kakav dan! [sm=smiley36.gif] eh da nam je svaki ovakav i da imamo jos puno puno trudnica!!!




Modessty -> RE: stitna zlezda (13.5.2011 16:50:55)

Mislim da je ovo pravo mesto da napišem rezultate.
                 ref. vrednosti
T4   43,0      (55-165)
T3    1,5       (1,2-3,0)
TSH  39,0     (0,17-4,05)

Piše na nalazu - provereno 2x
A sestra mi rekla da se odmah javim doktoru.

KOliko se ja obavestih preko gugleta ovo ukazuje na hipotireozu (ako ga lepo napisah)




Ana RR -> RE: stitna zlezda (13.5.2011 16:55:47)

Čitajući simptome na netu rekla bih da je to ono što ima moja sestra. Pije lek koji se zove Tivoral i odmah joj je bilo bolje, čim je počela da pije.

Mod, zakaži kod lekara što pre, da bi što pre počela sa terapijom.




Modessty -> RE: stitna zlezda (13.5.2011 16:57:54)

Hoću. Samo da nadjem vezu negde. Znaš kako to funkcioniše u ovoj našoj lepoj srbijici.
A i onako je vikend. Nemogu ništa pre ponedeljka




indy_25 -> RE: stitna zlezda (13.5.2011 17:00:38)

Mod imas hipotireozu nista strasno samo sto ces morati piti taj hormon koji ti stitna ne proizvodu. Stitna zlijezda je najdosadnija bolest koja postoji. Cijeli zivot si na lijekovima da bi izbalansirao hormone.




Modessty -> RE: stitna zlezda (19.5.2011 9:52:52)

Bila kod dr juče. Dala mi Letrox 100, po pola tablete 5 dana, a onda na  dalje celu tanletu. Treba da idem na UZ žlezde.
Za 6 nedelja ponovo krv i kontrola kod dr sa nalazom sa UZ.

jao samo da prestane da me davi!




Ana RR -> RE: stitna zlezda (19.5.2011 9:55:06)

Mod, baš sam ovih dana mislila na tebe. Sigurno će se to srediti od leka, ne brini. [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




isidora88 -> RE: stitna zlezda (19.5.2011 9:59:10)

ja danas treba da pokupim moje nalaze stitne,da vidim da li mi je stitna podivljala posle porodjaja i da odem kod endokrinologa da mi menja terapiju,utovljena sam kao svinja otkad pijem letrox glupavi [sm=hudicek1.gif]




Modessty -> RE: stitna zlezda (19.5.2011 10:06:59)

jao nemojda me plašiš! ja jutros počela da pijem i sve se nadam da ću konačno početi da mršavim sad kad se malo srede hormoni!




isidora88 -> RE: stitna zlezda (19.5.2011 10:15:53)

kod svakog razlicito deluje terapije,meni je letrox super snizio TSH ali kile samo idu gore
moja drugarica pije tivoral i ona super izgleda,moram videti da mi da nesto da drugo jer vecina koje znam ili sam cula kazu da su se preporodili od kad piju hormone, a kod mene kontra efekat[sm=smiley19.gif][sm=hudicek1.gif]




Modessty -> RE: stitna zlezda (19.5.2011 10:25:22)

jao a ja sam hronično umorna i koža mi je suva i imam podočnjake.... i sve se nadam da će sve to da se sredi kad se sredi i taj TSH!




Ana RR -> RE: stitna zlezda (19.5.2011 11:58:03)

Isi, moja sestra pije tivoral i baš joj je ok od njega. Pre nego što je dobila terapiju je počela da se goji, opadala joj kosa, stalno je bila umorna i razdražljiva, plakala non stop. Sad je super, hvala bogu [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sledeća stranica >   >>