Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Idemo u teretanu da jačamo mišiće. Trčimo i planinarimo da bismo bili izdržljiviji. Vodimo računa šta jedemo, da bismo bili zdravi. Ali šta radimo kako bismo poboljšali snagu i rad mozga?
Popularno verovanje da se ženski um pretvori u kašu tokom trudnoće i porođaja je totalno pogrešno – mozgovi žena, u stvari, narastu u tom periodu, tvrde naučnici, prenosi Telegraf.
Mozak se najbrže razvija u detinjstvu, brže nego u bilo kom drugom delu života.
Braneći učenicima korišćenje prstiju dok računaju moglo bi, prema novim istraživanjima mozga, biti slično zaustavljanju njihovog matematičkog razvoja.
Dajete li svom detetu da vaja glinu i koristi makaze?
Prva naučna studija koja je ispitivala funkciju mozga baka sugeriše da su bake možda emocionalno više vezane za unuke nego za svoje sinove i ćerke.
Ako ste mama, znate kako možete intuitivno da osetite svoje dete čak i kada ga nema… Pa, sada postoji naučni dokaz da ga mame nose godinama i godinama čak i nakon što su ga rodile.
Zagrljaji, poljupci, držanje za ruke i nežnost koju roditelji poklanjaju svojim bebama ne daju im samo osećaj sigurnosti, topline i ljubavi. Naučnici primećuju da zagrljaji mogu uticati čak i na same ćelije, a ovaj efekat traje godinama.
Nijedan roditelj ne zaboravlja prvi zagrljaj sa bebom, a istraživanje pokazuje da ti najraniji zagrljaji pojačavaju moždane reakcije i pomažu u prevazilaženju trauma koje novorođenče može doživeti.
Tehnologija olakšava mnoge aktivnosti, što za skrivenu posledicu ima „atrofiju” mozga: nakon pojave digitrona mnogi bez njega ne umeju da množe; nekada su ljudi znali napamet desetine telefonskih brojeva, sada jedva dva.
За дојиље.
пеперутка16
Мало чудно питање, али ме занима: да ли су дојиље пробале своје млеко?