Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Nezrele, ali smrtonosne. Imunske ćelije iz krvi pupčane vrpce bolje ubijaju leukemijske ćelije nego što to rade adultne ćelije, sugerišu ispitivanja na miševima.
Dvogodišnja devojčica iz San Dijega, koja se lečila svojim matičnim ćelijama iz krvi pupčanika, prikupljenim prilikom rođenja, daje novu nadu roditeljima čija su deca obolela od nekih neuroloških oboljenja.
Transplatacija hematopoetskih matičnih ćelija će postati standard u okviru brige za mnoge pacijente sa definisanim kongenitalnim ili stečenim poremećajima Hematopoetskog sistema ili hemosenzitivnog, radiosenzitivnog ili imunosenzitivnog maligniteta.
Pre dvadeset godina, matičnim ćelijama iz pupčane vrpce mogla se lečiti samo jedna jedina bolest; pre deset godina, svega nekoliko bolesti. Danas se matične ćelije iz krvi pupčane vrpce uspešno koriste u lečenju više od 70 oboljenja.
Operacija u kojoj se koriste ćelije pacijenta kako bi se otklonilo oštećenje rožnjače, providnog spoljašnjeg sloja oka, donela je značajno poboljšanje vida posle samo nekoliko nedelja od operacije.
Matične ćelije iz pupčanika svojih beba čuvaju u jednoj od najvećih evropskih banaka „Krio sejv“ u Belgiji. One se mogu koristiti u lečenju leukemije, anemije, pa i metaboličkih poremećaja, a u perspektivi i za niz najrazličitijih bolesti.
Pacijent koji je bolovao od leukemije a i od side je podvrgnut transplantaciji matičnih ćelija i od tada su sve analize krvi radi utvrđivanja prisustva virusa HIV bile negativne.
Iz embrionalnih matičnih ćelija dobili su krvne ćelije i uspešno ih presadili miševima. Istovremeno, uspešno su okončali izdvajanje i primenu ćelija za terapiju povrede kičmene moždine i Parkinsonove bolesti. Ovaj eksperiment izvršen je na pacovima.
Grupa francuskih naučnika iz Marseja otkrila je mehanizam za određivanje vrste ćelija koju će proizvoditi matične ćelije krvi, objavljeno je u američkom naučnom časopisu "Sel".
Matične ćelije uzete iz fetusa biće injekcijama ubačene u delove mozga pacijenata koji su pretrpeli moždani udar. Lekari očekuju da će na taj način kod njih ponovo uspostaviti mogućnost kretanja i mentalne sposobnosti.
Јаслице или дадиља
пеперутка16
Да ли бисте радије уписали своје дете у вртић или унајмили дадиљу?