Ringeraja.rs je specijalizovani portal, namenjen budućim roditeljima, trudnicama i roditeljima predškolske dece.
Copyright 2008-2024
Danu media d.o.o. Beograd
Tečnost u kojoj bebe plutaju pravi je koktel različitih ukusa i dok čekaju vreme kad će izaći u svet, one možda tako uče šta je ukusno za jelo.
Može li se na osnovu oblika trudničkog stomaka ili nečeg drugog odrediti pol deteta? Imate stomak u obliku lopte, gadne jutarnje mučnine i jede vam se neobična hrana… Ako verujete u bapske priče, sudeći po ovome vi nesumnjivo čekate dečaka. Ali da li su naučni dokazi potvrdili neka od ovih nagađanja? Hajde da vidimo.
Bebe pre rođenja provode neverovatnu količinu vremena u snu i tek oko tridesete nedelje počinje da se nazire ritam sličan onom kod odraslih, podeljen u četiri zasebne faze, od dubokog sna dobudnosti. Ključna razlika je, međutim, što i fetusi i novorođena deca najviše vremena provode u REM snu, za razliku od starije dece i odraslih ljudi, a ta se faza povezuje sa sanjanjem.
Danas je običaj da se priroda pusti da se postara za sve, a seku se samo one žene kod kojih je gotovo izvesno da će se pocepati, u slučaju kad beba pati ili kad je potrebno upotrebiti forceps.
Roditelje često opominju da ne daju bebama bočicu ili lažu u prve tri ili četiri nedelje života kako beba ne bi odbacila dojku.
Kad sam prvi put bila trudna, govorili su mi da pitam majku koliko dugo se porađala da bih znala kako će moj porođaj teći. Rekla mi je da je od trenutka kad je dobila prve kontrakcije prošlo devet sati dok nisam izletela u svet.
U prvim nedeljama trudnoće većinu žena izbezumljuje statistika: od tri trudnoće jedna će se spontano okončati u prvom trimestru.
Abdominalne mišiće na jednoj i drugoj strani stomaka spaja vezivno tkivo, koje pod uticajem hormona relaksina slabi u trudnoći i kako beba gura stomak iznutra tako se mišići lagano razmiču.
Majke uvek žele sve najbolje za svoju bebu, ali savetovati im da doje dete šest meseci (ili čak dve godine) ako ne žele da mu naude, ne samo da nije realan zahtev za većinu zaposlenih majki već nije uvek ni potkrepljen dokazima.
Iako sigurno 90 posto roditelja na svetu spava sa svojim bebama, stručnjaci za vaspitanje beba u mnogim zapadnim državama upozoravaju da se to ne radi.
Јаслице или дадиља
пеперутка16
Да ли бисте радије уписали своје дете у вртић или унајмили дадиљу?