"Od septembra u 40 odeljenja Vojvođanskih srednjih škola uvodi se ogledni projekat - "Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju". Reč je projektu koji je pre osam meseci pokrenuo Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu i koji obuhvata vannastavne edukacije u deset vojvođanskih srednjih škola tokom kojeg će đaci drugih razreda imati priliku da kroz radioničarski pristup uče o reproduktivnom zdravlju mladih.
Nastavu će držati edukatori koje čine studenti završnih godina Medicinskog fakulteta i Filozofskog fakulteta - odsek psihologija u Novom Sadu, koji će proći posebne edukacije.
U Pokrajinskom sekretarijatu za omladinu kažu da je za ovaj projekat dobijena saglasnost direktora škola, školskih odbora i roditelja i da će u njemu sledeće školske godine učestvovati ukupno oko 1.200 učenika.
Institut za javno zdravlje Vojvodine uradilo je istraživanje potreba uvođenja "Zdravstvenog vaspitanja o reproduktivnom zdravlju" sa učenicima prvih razreda srednjih škola i došli su do prilično poražavajućih rezultata što se tiče njihovog znanja. Od ukupno 27 pitanja učenici su u proseku znali 10.
Takođe, rezultati pokazuju da je svaki osmi učenik seksualno aktivan i da su ponekad imali seks i kada to nisu želeli - da udovolje partneru, zbog uticaja alkohola, pritiska partnera...
Najčešći izvor informisanja su im mediji i vršnjaci, a samo četiri odsto učenika obraćaju se zdravstvenim radnicima. Oni dolaze usled neiskustva, neinformisanosti i u nedostatku podrške škole, sredine, roditelja.
"Seksualnost čoveka je osnovna komponenta ljudskog bića. Da nema seksa ne bi ni bilo reprodukcije. Ona se java na samom rođenju i zbog toga Svetska zdravstvena organizacija smatra da sa edukacijom o reproduktivnom zdravlju još u ranijim godinama. Seksualno vaspitanje postoji u Skandinavskim zemljama i dokazano je da seksualno obrazovanje ne dovodi do toga da deca stupaju ranije u seksualne odnose, već samo da povećava svest o zaštiti. Kroz ovakav predmet deca se uče i o asertivnosti, kako da izraze svoje stavove, želje i potrebe. Zamolila bih sve roditelje da nam pruže podršku jer mi želimo da zaštitimo njihovu decu." - rekla ja prof. dr Aleksandra Kapamadžija, jedna od članica radne grupe na izradi ovog projekta.
"Osnovni cilj je da postignemo onaj stepen svesti kod đaka da moraju da vode računa ne samo o higijeni, nego o zdravstvenoj higijeni svog tela i svog života, zato što je porast seksualno prenosivih infekcija drastičan. Naš cilj je da se bavimo prevencijom, a ne posledicama", kaže pokrajinska sekretarka za sport i omladinu Marinika Čobanu.
Škole u koje će biti uveden predmet "Zdravstveno vaspitanje o reproduktivnom zdravlju" su: Gimnazija "Isidora Sekulić" u Novom Sadu, Karlovačka gimnazija, Gimnazija "Uroš Predić" u Pančevu, Gimnazija "Branko Radičević" u Staroj Pazovi, Zrenjaninska gimnazija, Ekonomsko-trgovinska škola "Dositej Obradović" u Alibunaru, Srednja stručna škola "Borislav Mihajlović - Mihiz" u Irigu, Ekonomsko-trgovinska škola u Bečeju, Školski centar "Nikola Tesla" u Vršcu i Ekonomsko-trgovinska škola u Kikindi."
Izvor
Nije baš "seksualno obrazovanje", obuhvata mnogo više od toga.
A o ovoj temi, eto, jer sam jedan od edukatora koji će to raditi.
Koncept je skroz drugačiji. Uopšte nije kao predavanja već kroz radionice, gde će kroz kreativnost mladi učiti mnogo toga. Mislim da će biti zanimljivo.
_____________________________
"Bunim se. Dakle, postojim!" - Alber Kami
"Korenje vaspitanja je gorko, ali su mu plodovi slatki." - Aristotel