cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

RE: vrt / baštica

  
clock-img

08.02.2013, 10:06

clock-img

Olga75

pencil-img

20593

sad sam guglala user posted image taj hemerocalis ja zovem narandzasti ljiljan i to je agresivno u vraziju mater , imala sam dva struka , sad ga kosim besomucno i njega sve vise i vise user posted image
moracu ga vaditi asovom ( mislim matori ) ali ima ga previse

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

clock-img

08.02.2013, 10:06

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

On je iz porodice ljiljana,cvet je slican ljiljanu samo je sitniji i raste na drsci koja je oko 1m visoka,ali ima uske duge listove(kao irisi) potrazi na internetu slike,jako su lepi,a iste godine cvetaju i rastu iz rizoma tako da se nevade iz zemlje.


_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

08.02.2013, 10:12

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

Uptavo to,siri se kao zaraza,mada tu ni asov bas nepomaze mnogo,jer gde ostane ona mala zilica on ponovo pravi rizom i sledece godine opet izraste.

_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

08.02.2013, 12:20

clock-img

Lu

pencil-img

15094

IZVORNA PORUKA: Štetica

Lu zavisi koje seme,ako je povrce za plastenik to bi trebalo sada do kraja februara,povrce za bastu i seme cveca sredinom marta,ali da bude zasticeno ili najlonom(rasadnik)ili u kuci u zardinjerama blizu prozora ali sa staklom preko dok nerazvije prvi par listova.


Neću u plastenik, u njemu već imam luk, slatu i matovilac, samo ću dodati po par struka paradaiz ai paprike eto to mogu posijati već znači, a da nije kasno sredinom marta, jer ja prvo posijem sjemenke pa pikiram (papriku, paradaiz, kupusnjače...)
Kako najbolje pripremiti tlo za sjeme paprike?

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

clock-img

08.02.2013, 12:26

clock-img

Olga75

pencil-img

20593

sad cu ja , mali bastovanski patuljak user posted image
bacis cropker ili podjubris stajnjakom , ostavis tako jedan - dva dana , prekopas , ostavis , ponovo usitnis , palantujes i doooobro zalijes user posted image
a kad sta sadis , znam da mama jos nije kupusnjace posadila a prosle godine mi je dala bas lepe palante : kupusa , kelerabe i karfiola . karfiol mi nije nesto uspeo ali ostalo je bilo odlicno

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

clock-img

08.02.2013, 12:46

clock-img

Lu

pencil-img

15094

Cropker?
Palantuješ?
user posted image  Prevod molim

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

clock-img

08.02.2013, 13:55

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

Lu nije kasno u martu,jer od sejanja do rasada u bastu potrebno je oko 40-45dana,tako da pocetkom maja ide u zemlju. Ako pravis rasadnik sa stajnjakom i zemljom,moj ri je savet da stavis Galition,zbog crva i rovaca koji znaju da uniste seme. Ili dan pre sejanja da prelijes zemlju vrelom vodom.

_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

11.02.2013, 09:04

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

Lu,jel hoces molim te da mi objasnis kako funkcionise to narucivanje sa ebay-a? Ulazila sam na sajt,ali mi nista nije jasno jer se pojavljuju po neke 2-3cene,jel to princip licitacije ili sta vec?
Pretpostavljam da to stize postom pa me zanima i kolika je postarina,i za koliko vremena ti je stiglo seme.
I naravno,jel ukus isti kao i kod povrca normalne boje?
Meni se svidja ljubicasti čeri paradaiz i ljubicasta sargarepa,pa bih da narucim.

_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

11.02.2013, 10:08

clock-img

Lu

pencil-img

15094

Ja sam kupovala po fiksnoj cijeni ne na licitaciji, npr. 1 funta  košta sjeme + 0,50 poštarina recimo, kad ideš na konačan iznos to bude to nisu mi ništa više uzeli.
Dobila sam pošiljku u sandučetu.

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

clock-img

11.02.2013, 10:11

clock-img

Lu

pencil-img

15094


user posted image
A jeste vidjeli ovouser posted image


_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

clock-img

11.02.2013, 10:37

clock-img

Olga75

pencil-img

20593

Lu da ti prevedem user posted image
cropker je neko vestacko djubrivo ( ima K i n i P ali ne znam u kom odnosu , mi smo radili analizu zemljista pa su nam ovo preporucili ) Palanta je ono kad izraste iz semena pa ima neke listove , rasad user posted image a palantovanje je rasadjivanje
a ta fotka sto si stavila , taj papagaj ( neznam kako se zove ) to je neki korov koji je jaaaako agresivan i unistava autohtonu floru , kad to sazri raspe seme koje je onako paucinasto , slicno maslacku i leti u pm , znam da su u Madjarskoj spaljivali prostor gde se to razmnozavalo . Agresivan je skoro kao ambrozija user posted image

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

clock-img

15.02.2013, 11:51

clock-img

nata11

pencil-img

9214

Koje sretstvo koristite za prehranu zemljista? Jel postoji neko koje bih mogla da koristim i za cvece i ujedno za jelkice koje sadim u saksijama?

clock-img

24.02.2013, 12:05

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

Nato kucno ili cvece u bastici?
Za kucno koristim FitoFert GREEN,tecno djubrivo,jer nemam cvetnica u kuci. A za basticu uvek Rosasol 20:20:20,posto svake godine imam one velike sulfinije na terasama,ono mi se najbolje pokazalo a i ruzama i ostalim visegodisnjim biljkama odgovara super i dugo mi cvetaju.
A za jelkice nemam pojma,one hoce kisela zemljistatako da ti je najbolje pa pitas u poljoprivrednoj apoteci da ti nesto preporuce.
Krenule mi bele ljubicice i floks.

_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

24.02.2013, 14:29

clock-img

degu

pencil-img

11332

Đubrenje stajnjakom ide na jesen, jer su hranjive materije u stajnjaku u organskom obliku i potrebno je vreme da se mineralizuju a biljke usvajaju samo materije u mineralnom obliku. Najbolje bi bilo odraditi analizu zemljišta, ali za baštenske potrebe se može primeniti NPK 15:15:15, taman tih 5kg kako je pakovano na 100 m2, možete uzeti i AN ili Kan, gde je azot u brzodelujućem obliku. Ko se bavi proizvodnjom rasada, moja preporuka je Ferikare S 15:30:15, gde je najviši sadržaj fosfora za bolje ukorenjavanje. Kasnije za početni rast ide Fertikare 1. 14:11:25, tokom intezivnog rasta fertikare 2 koji ima najviši procenat azota, a za cvetanje i plodonošenje ide trojka sa najvišim procentom kalijuma. Ako koristite i fertikare 1 tokom cele vegetacije, nećete pogrešiti jer ima najbolji odnos elemenata. Za voćke je najbolji odnos 8:16:24. Inače ako koristite galition za svoje bašte, vodite računa da obavite to isključivo pre sadnje. Nekad ljudi pogreše pa posle setve shvate da imaju problema sa zemljišnim štetočinama i tek onda ga primene, a karenca mu je poprilično duga, 40 dana.
Za prihranu cveća u saksiji nećete pogrešiti sa odnosom 20:20:20 ili 18:18:18 jer tu ima dovoljno elemenata i za cvet i za list. U svakom slučaju ako tražite prihranu za cvetnice gledate da ima više kalijuma, ako želite prihranu za listanje onda treba veći procenat azota.

_____________________________

Samo pozitivne misli privlače pozitivne stvari :)

U srcu moje mame i moje srce kuca <3

clock-img

24.02.2013, 15:56

clock-img

caca81

pencil-img

642

degu, hvala...user posted image baš si lepo objasnila. Ovo je korisna informacija.

clock-img

25.02.2013, 10:04

clock-img

nata11

pencil-img

9214

Za cvece u saksijama mi treba posto mi je dvoriste malo i betonirano pa razbijam sivilio saksijskim biljkama user posted image
Uf Degu user posted image moracu da procitam jos jednom pa da sve bacim na papir, hvala user posted image

clock-img

26.02.2013, 10:13

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

Degu jako lepo i strucno objasnjeno.
Ja Galition stavljam u rasadnik sa semenom,jer ga pravim 70% ogorelog stajnjaka a 30%zemlje,tako da mi klijavost bude nekih 90-95%.A sto se tice mineralnih djubriva tipa An,Kan,15:15:15 i uopste tih granula koje su tvrde,nikako nevalja direktno uz bijku(cvece),mora malo zemlje izmedju korena i djubriva,da se nebi ostetio koren. To je moje proslogodisnje iskustvo.
Rosasol 20:20:20 se lako topi u vodi tako da sam ja sa njim zalivala svo cvece i to 3× sedmicno.
A za jagode sam koristila koprivu koju prethodni dan potopim u vodu,pa tom vodom zalijem. Napredovale su kao blesave.

_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

26.02.2013, 10:55

clock-img

Lu

pencil-img

15094

Ja sam jesenas u vrt stavila stajsko đubre i preorali smo a na proljeće kad hoću sijati samo isfrezam i onda se ona rasipa kao ona sitni pjesak.
E sad zanima me šta se koristi protiv podzemnih životinjica koje mi isjeku paprike i paradaiz u zemlji tek kad posadim rasadnice, samo presječe korijen?

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

clock-img

26.02.2013, 11:10

clock-img

Olga75

pencil-img

20593

Lu , ja bacim galation , to mozes i pre frezovanja , to je neki crvenkasti kao prah a nije prah user posted image
nego i kod mene ima tih rovaca ( ne znam kako se drugacije zovu te gnusobe ) i onda kad prekopavamo , to je mali povrtnjak , vadimo ih i matori im presudjuje

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

clock-img

26.02.2013, 12:13

clock-img

Lu

pencil-img

15094

Hvala Olga, evo i ja sam pronašla neštouser posted image

Izgrizotine na korenovom vratu i listovima koji leže na zemlji najčešće prave gusenice podgrizajuće sovice, koje su boje zemlje, dugačke do 50mm. Sovice se suzbijaju u večernjim časovima, čim se primeti njihov napad. Dok su gusenice mlađe, uspešno mogu da se primene tečni insekticidi, uz utrošak veće količine vode. Sovice se mogu suzbiti maceratom duvana i čička, fermentisanim ekstraktom dragoljuba i uvarkom pelina, a od insekticida se koristi Volation G-5 i dr. i mamci (Galation G-5).

Rovac prouzrokuje izgrizotine na korenu biljaka, koje venu i suše se. Rovac je mrke boje, dužine do 50 mm, sa prednjim nogama podešenim za kopanje zemlje. Rovci, tražeći topla mesta za prezimljavanje, uvlače se u stajnjak. U rano proleće vadi se stajnjak i rovci u njemu uništavaju. Rovac ne podnosi mlečiku. Od hemijskih sredstava koriste se granule (Galation G-5, Mensurol) ili se uz biljke zaliva emulzijom (Dursban 48 E i dr).

Nematode se golim okom teško zapažaju jer su sitne, dužine oko milimetar. Kreću se zmijoliko u vlažnoj sredini. Prouzrokuju zaostajanje u rastu biljaka i njihovo propadanje. Izazivaju guke na korenu, deformaciju listova, trulež stabla i korena. U zaštićenom prostoru suzbijaju se dezinfekcijom zemljišta, a u bašti se napad nematoda smanjuje (kao ivičnjaci ili uz redove povrća) nevena, kadifice, maslačka, ili se zemljište zaliva fermentisanim ekstraktom nevena, ali i korišćenjem gljivice (Arthrobutrys irregularis).


U zaštićenom prostoru najčešće štetočine su crveni pauk, bela leptirasta vaš i lisne vaši. Crveni pauk izaziva pojavu nepravilno rasutih belih pega na listu kupusa, a na naličju, posebno duž nerava, javljaju se sitne, žućkastozelene do crvene grinje. Usled sisanja biljnih sokova, list prvo žuti, a zatim se suši i opada. Posebno su napadnuti krastavac i paprika. Može se suzbijati prskanjem vodom, jer ne podnose visoku vlagu, a važno je uništavanje korovskih biljaka. Prskanjem maceratom duvana i oparkom buvača uspešno se smanjuje i napad tropske grinje (Phytoseilys persimilis). Od insekticida koriste se Talstar 10-EC, Omite-57E. Pri napadu bele leptiraste vaši (bela mušica) donji listovi biljke postaju lepljivi, sivi, a ponekad i crni. Na naličju se nalaze beli krilasti insekti i njihove zelenkastožućkaste larve. Naročito napadaju paradajz, krastavac i papriku. Preventivne mere su čist usev i objekat u okolini bez korova. Široka je primena male ose (Encarsia formosa), a od insekticida se koriste Fastac (0,02%), Talstar (0,05%), i decis (2,5 EC<0,05%). Biljke treba zaštititi dok su veoma mlade.


Napad lisnih vaši u početku izaziva kovrdžanje vrhova biljaka i one zaostaju u porastu. Listovi se osuše i otpadaju. Donja strana lista, usled obilne “medne rose” postaje sjajna i lepljiva. Vaši prenose viruse (najveće štete na krompiru i paprici). Njihovi prirodni neprijatelji su buba mara (treba gajiti ladolež i angeliku koji privlače buba maru), uholaž, osa potajnica (privlači je hajdučka trava), a od biljaka buvač, dragoljub, menta. Za zaštitu može da se koristi mecerat od koprive i kadifice, kao i fermentisani ekstrakt pelina, dragoljuba i oparak maslačka i buvača. Od insekticida mogu da se koriste Lannate 25-WP i Sistemin 40.

_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

clock-img

26.02.2013, 13:03

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

Lu Galition je jako dobar za podzemne stetocine,kad pravis jamu(rupu)za sadnicu stavis kasicicu praska i biljku i to zatrpas zemljom.
Za nadzemne stetocine tipa lisne vasi,leptira kupusara,buba mare itd. koristila sam Aktaru,jedna kesica na 5litara vode i poprskas,a ako mozes da nadjes plavi kamen jos bolja varijanta jer onda resavas problem i sa plamenicom(plamenjača,pagavost lista i ploda),isto razmutis u prskalicu i poprskas.
Pre neki dan sam cula za foru naizmenicne setve luka i sargarepe,navodno resava problem stetocina,to cu da pokusam ove godine jer mi je do sad crv napadao sargarepu. Sadi se izmedju dva reda luka jedan red sargarepe.
Prosle godine sam pre setve tretirala zemlju sa nekom tecnoscu protiv trave i bilo je uspesno,samo da nadjem flasicu i javicu vam kako se zove,znam da se prska 20dana pre sadnje,a jedne travke nije bilo u basti.

_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

26.02.2013, 18:41

clock-img

Lu

pencil-img

15094

E to sam imala spisak koji su dobri "susjedi" u vrtu, tj. šta se sadi pored čega.
Znam sigurno za luk i salatu i ja salatu ivijek posadim u gredice luka.
Meni ne napadne mrkvu ništa ali se zato paštrnjak obavezno ucrva user posted image
Ja inače nastojim da ne koristim nikakve pesticide i uvijek pribjegavam prirodnim rješenjima, napravim recimo ovo sa koprivom, to istina jako smrdi ali time razrijeđenim zaljevam biljke a ne razrijeđenim prskam i zaista ima efekta.
Takođe posadim kadificu, bosiljak, mentu, neven i to kao tjera te neke životinjice a i ljepše izgleda vrtuser posted image
Joooj jedva čekam proljećeuser posted image


_____________________________

Kad zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobijedio.
Znači da više nisi vrijedan mog vremena!

clock-img

02.03.2013, 11:17

clock-img

Olga75

pencil-img

20593

danas konacno suncano pa cu da posecem sve ono suvo sa hrizantema , mente , limunske trave i kojecega i da se nadam da konacno stize prolece user posted image
inace iznikle su mi i lale , neki narcisi imalju pupoljke , vidim da su i ljubicice krenula , primula je jadna ali cveta a cini mi se da su i oni vraziji krokusi izasli
i tako

_____________________________

Marija je moj najveci uspeh

JER SMO TAKO U MOGUCNOSTI !

clock-img

03.03.2013, 10:46

clock-img

Štetica

pencil-img

2486

Olga bas si vredna,mami te sunce napolje.user posted image
Krokusi su mi lepo cvetali i svi su zuti i ljubicasti(a kupila sam 5boja),narcisi spremili pupoljke,za koji dan ce i oni da cvetaju. A anemone su izbile iz zemlje tako da se i njima nadam ovig dana.
Danas cu da posejem u case seme cokoladne i ljubicaste paprike,i jedva cekam da stignu da vidim kako izgledaju.
E da,pre neki dan sam dodavala vestacko djubrivo u basticu sa cvecem,pa ako stvarno bude toplo kao sto najavljuju,sredinom marta sadim dalije. Uspela dam da sacuvam rizome od prosle godinea dodacu i novih.

_____________________________

Zivi za svoje hocu,a ne za tudje trebalo bi...

clock-img

03.03.2013, 13:29

clock-img

degu

pencil-img

11332

E nikad nisam bila luda za ovim cvećem al ove godine me nešto uhvatilo. Lale su iznikle, posadila sam ruže, sad razmišljam o kalama, jako su mi lepe te lukovice. Jedva čekam da mi sve to procveta, baš je divan osećaj kad neguješ nešto i vidiš plod svog truda user posted image
Štetice jel misliš na total za travu? Ima glifol, glifosav, klinik, bingo, sve je to istouser posted image

_____________________________

Samo pozitivne misli privlače pozitivne stvari :)

U srcu moje mame i moje srce kuca <3

Poslednji tekstovi

article-img