Prestanak dojenja
Pravi i najbolji način za prekid dojenja je POSTEPENI PREKID. Jedan po jedan dnevni podoje se ukida svaka tri dana kako bi se dalo vremena dojkama da je potrebno da smanje proizvodnju mleka. Na ovaj način i mama i beba mogu da pronađu zajednički način da nadoknade trenutke bliskosti koje su delili za vreme tog podoja.
Praktični saveti za prestanak dojenja zavise od uzrasta bebe. Na različite stvari treba obratiti pažnju ako je beba mlađa od 9 meseci ili ukoliko je dete starije.
DELIMIČNI PRESTANAK DOJENJA
Delimični prestanak dojenja je alternativa potpunom prestanku dojenja. Možda nije potrebno izbaciti sve podoje. Ponekad se mame starije dece osećaju nezadovoljne jer imaju osećaj da njihovo veliko dete traži podoje iako mu nisu više potrebni tako često. U ovakvom slučaju je najbolje razmisliti koji je to podoj ili dva koji najvise smetaju mami. Delimični prestanak dojenja takođe podrazumeva i skraćenje vremena koje dete provodi na dojki. Ovo se odnosi na bebe starije od godinu dana. Ukoliko je beba mlađa od godinu dana ipak je potrebno posavetovati se sa pedijatrom koji je upućen u dojenje jer je u tom uzrastu mleko još uvek dragocen izvvor hranljivih materija.
Delimični prestanak dojenja takođe može da bude i privremenog karaktera. Kasnije ukoliko majka odluči može da vrati podoj koji je iz nekog razloga izbacila.
NAGLI PREKID DOJENJA
Nagli prekid dojenja je jednako težak i za mamu i za bebu. On se koristi samo kada je neophodan i jedina opcija.
Zašto je težak?
Fizička nelagodnost za mamu. I kada mama prestane sa dojenjem njeno telo će i dalje nastaviti sa proizvodnjom mleka. Ukoliko se to mleko ne izmlaza iz dojki one ce postati prepunjene, a to će dovesti do pojave mastitisa ili abscesa.
Iznenadna hormonska promena kod mame moze da dovede do depresivnosti. Za vreme dojenja mamino telo luči hormon prolaktin koji je „hormon sreće“. Prekid dojenja ce izazvati pad pad nivoa prolaktina u maminom telu. Ovaj pad se najteže podnosi u prvim mesecima kada je njegov nivo najveći.
Emocionalna trauma za bebu. Dojenje nije samo način ishrane, ono je mnogo više za bebu. Blizina mame, neznost, opuštanje, uteha, sigurnost… Prekinuti naglo dojenje za bebu je jednako traumatično kao da je izgubila maminu ljubav. Postepenim prestankom dojenja beba se lakše prilagođava drugoj vrsti neznosti i ljubavi od strane njene majke. Jedna vrsta prisnosti se postepeno zamenjuje drugom.
Koju grešku prave mame kada naglo prekinu dojenje?
Često se mame koje naglo prekinu dojenje boje da izmlazaju mleko jer imaju predrasudu da ce izmlazanjem mleka njihovo telo stvarati mleko. Majka MORA da izmlaza mleko po naglom prekidu dojenja iz jednostavnog razloga, ako ga ne izmlaza doci ce do prepunjenosti dojki, mastitisa pa i abscesa.
Kako, koliko i koliko cesto se izmlazati?
Potpuno je svejedno na koji način ćete izmlazati mleko. Da li je to pumpica ili ruka nije bitno sve dok je vaše izmlazanje efikasno (dojka se oslobađa mleka). Nekim majkama prija topla kupka ili tuširanje pre samog izmlazanja. Drugima topla suva pelena na dojkama pred izmlazanje, dok kod onih koje su uigrane nema potrebe za ovim.
Količina mleka koja se izvlači nije bitna u mililitrima vec u samom osećaju mame koja ga izmlaza. Mleko se izvlači do trenutka kada mama oseti da je napetost u dojkama popustila – do trenutka kada mama oseca da joj je lakše. Npr. ukoliko je beba mala i sisala je na svaka dva sata mami će najverovatnije biti potrebno da svaka tri sata izmuze određenu količinu mleka da oseti da se napetost u dojkama smanjila. Kod majki čije su bebe sisale retko taj ritam izmlazanja je mnogo ređi.
PAZNJA: Podvezivanje dojki na bilo koji način je zastarela metoda zbog koje moze doći do začepljenja mlečnih kanala. Nemojte podvezivati grudi!
Takođe nema potrebe da uskraćujete svom telu tečnost. I kod prestanka dojenja kao i kod samog dojenja vazi isto pravilo: Pijte tečnost (preporučljivo je najobičniju vodu) uvek kada osetite da ste žedne.
Kako koji dan prolazi tako će i razmak izmedju izmlazanja biti sve veći. Mleko ne može da stane odmah, ali pošto izmlazate samo toliko koliko je potrebno da nestane napetost u dojkama vaše telo će to shvatiti kao signal da smanji proizvodnju mleka. Ovo postepeno smanjenje mleka potrajaće par nedelja, i to je NAJZDRAVIJI način za prestanak dojenja.
Maltene kod svih majki bez obzira kolio dugo su dojile iz dojki se i posle par meseci od prestanka dojenja moze izvući po kap dve mleka.
Budite uz vaše bebe za vreme kada prestajete sa dojenjem da bi mu pružile dokaz da ga još uvek volite i da ste tu za njega. Prestanak dojenja je period kada im je potrebna vaša pažnja, igra, setnja…
PLANIRANI PREKID DOJENJA
Planirani prekid dojenja je onaj prekid gde mama planira da prestane sa dojenjem iako njena beba jos uvek nije spremna za to. Ovakav prekid dojenja je najlaksi i za mamu i za bebu.
Planirani prekid dojenja sprovodi se tako što se izbacuje po jedan dnevni podoj na svakih ne manje od tri dana. Na ovaj način se mamino telo navikava na smanjenu potrebu za proizvodnjom mleka. Ukoliko je beba mlađa od devet meseci biće potrebno izbačene podoje zameniti flašicom ili nekom drugom adekvatnom metodom u zavisnosti od uzrasta. Kod dece koja su u dobi između devet meseci i godine dana koja lepo piju iz šolje ili čaše i jedu drugu hranu podoj može biti zamenjen drugom hranom, mada je najbolje posavetovati se sa lekarom. Za stariju decu mamino mleko je takođe izvor hranljivih sastojaka koji su mu potrebni, ali dojenje više predstavlja emocionalnu vezu nego fizičku potrebu za maminim mlekom.
Kako u praksi sprovesti planirani prekid dojenja?
Ne nudite i ne odbijajte. Ovo je sigurna i efikasna metoda. Jednostavno kao sto kaže: nemojte da nudite dojku ali ako dete trazi nemojte mu je uskracivati. Ona samostalno u sustini i nije prekid dojenja ako se ne udruzi sa sledecom metodom.
Promena dnevne rutine. Sva deca imaju neku svoju rutinu kada i gde sisaju. Ukoliko npr dete trazi da sisa uvek kada majka sedne u svoju fotelju gde ga doji jednostavno izbegavajte da sednete u nju neko vreme. Ukoliko npr dete ima podoj uvek kada se probudi tu je moguca pomoc tate. Neka tata doceka dete za dobro jutro i pripremi ga za dorucak. Naravno potrebno je da detetu bude spremna hrana, jos bolje ako mu se nudi omiljeno jelo. Lakse ce „zaboraviti“ na jutarni podoj.
Preduhitrite dojenje nudeći adekvatnu zamenu i/ili razonodu. Ponudite zdravu uzinu, citajte slikovnicu, novu igracku, setajte, vozite bicikl… Ukoliko cekate da dete zatrazi dojenje bice teze odbiti ga nego preduhitriti ga pred vreme za podoj. Obratite paznju na situacije kada naslucujete da ce traziti podoj i budite brze i snalazljivije od deteta.
Odložite podoj. Ukoliko je moguce pokusajte da odlozite podoj. Ovo je moguce samo kod neke dece. Vecina njih insistira jos vise ako pokusate da ga izbegnete.
Skratite dužinu podoja. Skracivanje podoja je efikasno kod dece starije od dve godine.
Uspeh prestanka dojenja mnogo zavisi od majke, detetovog temperamenta kao i od detetovog uzrasta. Mama mora da pokusa da nadje najadekvatniji nacin. Ono sto u jednom trenutku ima ili nema efekta za nekoliko dana moze da ode u suprotnost. Budite fleksibilna mama.
ZNACI DA PREKID DOJENJA IDE PREBRZO.
Ukoliko dete postane uznemireno, place na svaki pokusaj da se izbegne podoj to je znak da treba usporiti sa prekidom ili da treba pronaci nov pristup odbijanju.
Neki od znakova su takode i:
Mucanje (zamuckivanje)
Nocna budjenja
Povecano trazenje mamine blizine u toku dana
Pronalazenje novob objekta bez kog se ne moze (cebe, plisana igracka…)
Nov ili pojacan strah od razdvajanja
Ujedanje – ukoliko to nikada pre nije radjeno
Ako majka oseti da joj se grudi brzo pune mlekom i to je znak da prebrzo pokusava da prestane sa dojenjem. Potrebno je da uspori.
Ukoliko se mama predomisli i pozeli da nastavi sa dojenjem i to je naravno moguce. Nema razloga da se dojenje prekida na silu.
Tereza Kiš Miljković, mama savetnica za dojenje