Evo text iz današnjeg Blica:
Otac koji želi da prisustvuje rođenju deteta mora da plati čak 17.700 dinara! Toliko košta usluga, neformalno nazvana „prisustvo oca“ ukoliko se žena porađa u Ginekološko akušerskoj klinici „Narodni front“ u Beogradu.
Ipak, ni tako nerazumna cena ne odbija buduće očeve da podrže supruge pa porođaju u ovoj ustanovi, u proseku, prisustvuje jedan otac u deset dana.
Direktor GAK „Narodni front“ dr Dušan Stanojević nije juče bio dostupan da komentariše ovu cenu i da odgovori zašto ova usluga košta toliko i šta se utroši tokom njenog pružanja. „Blic“ je saznao da je cenu predložio direktor ustanove, a prihvatio je Upravni odbor.
Ni u ostalim ustanovama „Blic“ nije dobio odgovor zašto su tolike cene prisustva očeva na porođajima, osim da je reč o slobodnoj proceni direktora ustanova, a da te cene zatim odobravaju upravni odbori i Ministarstvo zdravlja.
U inostranstvu skoro svaki drugi otac smatra da je prirodno da prisustvuje porođaju. U našim porodilištima je drugačije, pa je žena tokom porođaja skoro uvek bez neposredne podrške partnera. Istraživanja govore da muževi koji prisustvuju porođaju dodiruju supruge pet puta češće nego što to čine babice, a žene su njihovo prisustvo pored porođajnog kreveta uglavnom doživljavale kao pozitivno iskustvo.
I pored ovako visoke cene Srđan R. (33) prisustvovao je pre tri nedelje porođaju svoje žene u GAK „Narodni front“. Za „Blic“ kaže da su to nezaboravni trenuci.
- Napravio sam mnogo fotografija naše bebe u trenutku kada je došla na svet. Oduševljen sam time što sam bio uz suprugu. Mislim da joj je bilo lakše dok sam bio uz nju, masirao je i pričao sa njom da bi sve što lakše prošlo. Nadam se da ću prisustvovati rođenju i svog drugog i trećeg deteta - kaže Srđan R.
Da bi budući otac mogao da prisustvuje rođenju deteta neophodno je da ispuni određene uslove, tačnije da priloži uverenja da je uradio briseve grla i nosa. Ako su ti nalazi u redu, onda nema prepreke. Određeni uslovi potrebni su i porodilištima, tačnije da je izolacioni boks odvojen od ostalih porodilja, kako ne bi bile izložene neželjenim pogledima.
Ostala porodilišta za ovu uslugu imaju različite cenovnike, ali znatno razumnije i finansijski povoljnije po buduće tate. U Institutu za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije prisustvo oca košta 7.500 dinara, a interesovanje je, prema rečima načelnice porodilišta dr Zorice Bogdanović, svakim danom veće.
Daleko najjeftinije prisustvo porođaju u beogradskim porodilištima jeste u KBC „Zvezdara“, gde za ovu uslugu treba izdvojiti 2.000 dinara.
Direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović kaže, međutim, za „Blic“ da ova usluga ne bi trebalo da se naplaćuje.
- Moj stav je da je reč o civilizacijskoj tekovini kojoj treba da prisustvuju oba roditelja. Ispitaću realne troškove i založiću se da se ova usluga više ne tretira kao vanstandardna - rekla je Svetlana Vukajlović.
Nema uslova
Osim u Beogradu, očevi mogu da prisustvuju porođajima u još nekim gradovima u Srbiji, poput Subotice, ali se ova usluga ne plaća. U većim gradovima, poput Novog Sada, Kragujevca i Niša, prisustvo oca porođaju je nemoguće jer porodilišta za to nemaju uslove.