Imamo temu u urinarnim infekcijama kod bebe i u trudnoći... razmišljala sam, razmišljala, da li da stavim text u neku od dve ponuđene teme, ali sam odlučila da otvorim novu temu, jer ovo ima veze uopšteno sa urinarnim infekcijama kod žena i muškaraca.
Evo ga text:
Skoro da nema osobe koja bar jednom u životu nije osetila bolove i peckanje pri mokrenju. Urinarne infekcije su danas najčešće infekcije kod ljudi, odmah iza respiratornih infekcija. Žene češće imaju ovaj zdravstveni problem nego muškarci.
– Urinarne infekcije se češće javljaju kod žena, zbog anatomskog karaktera mokraćnih kanala. Kod njih je mokraćna cev relativno kratka, tako da se klice iz spoljne sredine vrlo lako prenose sa mokraćne cevi na mokraćnu bešiku. Žene su infekcijama posebno izložene u generativnom periodu od 20. do 50. godine. Kod muškaraca je porast urinarnih infekcija posle 50. godine jer je to period kada dolazi do uvećanja prostate, što otežava pražnjenje bešike, zadržavaju se klice u njoj, pa samim tim dolazi do češćih infekcija – objašnjava prof. dr Milan Đokić, direktor Klinike za urologiju KCS.
Uz blagovremenu pomoć lekara, urinarne infekcije lako se leče antibioticima, ali terapija mora biti ciljana. Ne preporučuje se uzimanje antibiotika na svoju ruku. Prof. Đokić kaže da samo u slučajevima kada se radi o teškim infekcijama, kada bi izrada urinokulture i antibiograma odložila terapiju na nekoliko dana, može se dati neki antibiotik širokog spektra, ali čim stignu rezultati urinokulture uradi se korekcija terapije.
Ukoliko urinarna infekcija duže traje, može da se prenese i na bubrege, što izaziva ozbiljne komplikacije opasne i po život pacijenta.
– Kod urinarnih infekcija koje su nastale zbog otežanog pražnjenja mokraćne bešike, recimo kod muškaraca zbog benignog uvećanja prostate, terapija antibioticima ne pomaže mnogo, jer se u mokraći koja se zadržava stalno razvijaju klice. Zbog toga se kod svake infekcije mora detaljno ispitati da li su njen uzročnik klice iz spoljne sredine ili neefikasno pražnjenje. Ukoliko postoji problem sa pražnjenjem, tek posle rešenja tog problema i primene antibiotika dolazi do saniranja infekcije – dodaje dr Đokić.
On napominje da se urinarne infekcije mogu prevenirati unošenjem što više tečnosti u toku dana. Na taj način se obavlja svojevrsno ispiranje organizma jer se povećava izlučivanje urina, a samim tim dolazi do smanjenja koncentracije klica u organizmu. Koliko je organizmu potrebno tečnosti, zavisi od klimatskih uslova, stila života... Smatra se da je optimalno da se dnevno izluči od 1,5 do dva litra urina.
Problemi sa prostatom
Svaki drugi muškarac posle 50. godine ima smetnje sa pražnjenjem mokraćne bešike zbog problema sa prostatom. Najčešće je reč o benignom uvećanju prostate, ali može da se javi i karcinom prostate.
Benigno uvećanje prostate deformiše mokraćnu cev i dovodi do otežanog pražnjenja mokraćne bešike, zadržavanja dela urina i do kompletnog zastoja urina, što kao krajnju posledicu može da ima bubrežnu slabost. Zbog toga je važno na vreme otkriti oboljenje i preduzeti medikamentozno ili hirurško lečenje.
Karcinom prostate je drugi uzrok smrtnosti kod muškaraca, odmah posle karcinoma pluća. Ova bolest ima slične simptome kao i benigno uvećanje prostate. Danas se zahvaljujući savremenoj dijagnostici bolest može prepoznati na vreme. Moguće je potpuno izlečenje ukoliko se na vreme obavi hirurška intervencija ili zračna terapija. Ukoliko je karcinom metastazirao, primenjuje se hormonska terapija.
Izvor: blic.rs