Pod uticajem mleka dejstvo antibiotika slabi, a lekovi protiv malokrvnosti (npr. gvožđe) su beskorisni ako ih uzimamo s kafom ili crnim čajem. Stručnjaci upozoravaju na činjenicu da određene namirnice i napici menjaju dejstvo lekova.
VLAKNASTE MATERIJE
Bude oprezni i kada je reč o integralnom hlebu, musliju i sirovom voću i povrću. Velika količina vlaknastih materija u gastrointestinalnom traktu može da oslabi dejstvo antibiotika, analgetika i antidepresiva.
LIMUNADA, VINO, ŠUMEĆE TABLETE
Ako sredstva protiv gorušice (antacide), čiji osnovni sastojak čine soli aluminijuma, konzumirate sa ovim napicima, moguće je povećanje koncentracije aluminijuma u krvi. Moguće posledice su, pre svega, malokrvnost, rastrojenost i grčevi. Savet: Izbacite iz upotrebe ove napitke u toku terapije.
MLEČNI PROIZVODI
- Mleko, jogurt, sir i sl. ublažavaju dejstvo antibiotika, koji uništavaju bakterije u slučaju infekcije (npr. upale zubnog korena). Međutim, antibiotici iz grupe tetraciklina se spajaju sa kalcijumom iz mlečnih proizvoda i stvaraju grudvice, koje ne mogu da dospeju u krv kroz zid tankog creva. Aktivne materije koje podstiču obnavljanje kostiju (fluoridi) sa kalcijumom stvaraju soli, koje organizam teško apsorbuje.
I ovde važi pravilo: Dva sata pre i posle uzimanja lekova ne treba konzumirati mleko i mlečne proizvode, pa čak ni sladoled!
ALKOHOL
- Alkohol (uključujući i bombone i razne deserte s alkoholom) po pravilu ne treba uzimati zajedno s lekovima, pa čak ni neposredno pre ili posle njihovog konzumiranja. Prema preporukama stručnjaka, između uzimanja alkohola i lekova treba da prođe najmanje dva sata. Alkohol umiruje centralni nervni sistem, što može da pojača dejstvo lekova koji imaju sličan „zadatak“, naročito sredstava za umirenje, antidepresiva i sredstava za spavanje. Moguće posledice su težak umor, zamućenje svesti, usporen rad srca.
- Alkohol nadražuje sluzokožu želuca i creva. U kombinaciji s lekovima koji imaju slična neželjena dejstva, naročito nekim analgeticima, moguća su zapaljenja.
SOK OD GREJPFRUTA
Biljna supstanca naringin iz grejpfruta prerađuje se u jetri na isti način kao i veliki broj lekova. Kada je organizam zaokupljen ovim poslom, on sporije razgrađuje lekove, čime se povećava koncentracija aktivne supstance u krvi, pre svega kada je reč o antidepresivima, lekovima protiv visokog pritiska, antibioticima i analgeticima. Sokovi iz grejpfruta ponekad deluju danima. Zato osobe koje uzimaju lekove treba da izbace ovaj sok iz upotrebe.
KAFA I ČAJ
Kofein iz kafe, crni čaj i koka-kola pojačavaju dejstvo sredstava protiv bolova, što može da izazove mučninu. Neki analgetici i sami sadrže kofein, pa je moguć i infarkt.
Sredstva protiv astme: Kofein može da pojača dejstvo teofilina, supstance za proširenje bronhija. Moguće posledice su lupanje srca, poremećaj sna i uznemirenost.
I crni biber može da izazove neželjena dejstva sredstava protiv astme, jer usporava razgradnju teofilina.
Preparati gvožđa: Tanini iz kafe i čaja vezuju gvožđe i utiču na njegovo izbacivanje iz organizma. Prema tome - dva sata pre i posle uzimanja ovih lekova nemojte da pijete ništa što sadrži kofein.
Interakcija lekova
Ni neke vrste lekova se međusobno ne podnose baš najbolje. Poznato je više od 5.000 neželjenih interaktivnih dejstava lekova, a svako peto može imati opasne posledice, kao što je to slučaj kod pojačanog dejstva, recimo, sredstava za razređivanje krvi ili sredstva za ublažavanje glavobolje acetil-salicilne kiseline. Prilikom svake posete lekaru je važno sastaviti listu sredstava koja već uzimate, uključujući i lekove na bazi bilja, dodatke ishrani i sl.).Izvor: blic.rs