Ovo sam skupila sa naših foruma, i interneta:
Klasifikacija rezultata PAP testa
klasa I Normal
klasa II Atypical, inflammation or uterine cells seen
klasa III Dysplastic, mild, moderate or severe
klasa IV Carcinoma-in-situ
klasa V Suspicious for an invasive cancer
*** *** ***
Upravo čitam jedan članak u kojem piše, da su u Sloveniji (još odavno) prekvalificirali PAP rezultate testa u:
PAP A - normalan (pre PAP I)
PAP B - reaktivne promene (pre PAP II)
PAP C - patološki rezultat (pre PAP II, III, IV ili V).
Od svih žena koje idu na PAP čak 85 % je takvih koje imaju negativan rezultat. To znači da imaju A (ili PAP I) ili samo neke promene zbog upale, što se vodi pod B ili PAP II.
Patološki rezultati se sada opisuju sa C, a dodaju im se neki brojevi pored (recimo C1, C4, C10) ... u ovom članku koji čitam, ne piše šta znači koji broj. Sve u svemu - žena sa PAP C ponovo mora na PAP posle nekoliko meseci.
Lenka je pitala još odavno, a ovde sam našla tekst koji kaže da lečenje predkanceroznih stanja na vratu materie ne smanjuje sposobnost začeća i trudnoće i ne utiče na seksualni život žene.
____________________________________________________
CIN I, CIN II, CIN III
Displazija je stanje u kojem se epitelne ćelije grlića materice svojom veličinom i izgledom, te sazrevanjem razlikuju od normalnih epitelnih ćelija tog područja, ali još uvijek nisu karcinomske. Međutim, u sebi sadrže potencijal da to postanu (tzv. prekancerozno stanje). Displazije se nalaze u oko 2-5% žena, a rizik prelaza u karcinom iznosi 10-15% odnosno 30-50% ako se radi o CIS. Naime, displastične ćelije mogu biti više ili manje promenjene, pa se tako razlikuju tri nivoa displazije:blaga, umerena i teška. Često se kao sinonimi koriste i termin CIN (cervikalna intraepitelna neoplazija), pri čemu u zavisnosti o debljini zahvaćenog epitela postoji CIN I (blaga displazija), CIN II (umerena displazija) i CIN III (teška displazija odnosno CIS tj. carcinoma in situ). CIS, za razliku od invazivnog karcinoma, nije probio bazalnu membranu (koja razdvaja epitel od vezivnog tkiva s krvnim i limfnim žilama koje se nalazi ispod epitela), pa je još uvijek ograničen samo na epitel.
*** *** ***
Displazija lakog nivoa (CIN I, LGSIL): promene slabo izražene i to u površinskim ćelijama, čije su citoplazme uredne, jezgre blago povećane, nepravilnog oblika, jače obojene. Jezgra zauzima više od trećine površine ćelije. Kod blage displazije može se, prema iskustvu, očekivati spontanu povlačenje u oko 50-80% slučajeva unutar 1 godine, čak i uz pozitivan nalaz visokorizičnog HPV.
Displazija srednje teškoga nivoa (CIN II, HGSIL): promene površinskih i dubokih ćelija do 2/3 debljine epitela, pri čemu je sloj bazalnih ćelija jasno proširen s većim brojem mitoza (umnožavanje ćelija), kao i većim brojem ćelija s netipičnim jezgrama, odnosno netipičnog izgleda. Jezgra zauzima polovinu površine ćelije.
Displazija teškoga nivoa (CIN III, CIS, HGSIL): više od 2/3 debljine epitela je zahvaćeno displastičnim promenama, promenjena jezgra nalaze se u svim slojevima ćelija. Kod karcinoma 'in situ' (CIS) znakovi normalne građe epitela i sazrevanja ćelija u potpunosti nedostaju.
*** *** ***
Promene CIN na grliću materice:
levo-gore: normalno stanje
levo-dole: displazija lakog nivoa
desno-dole: displazija srednjeg nivoa
desno-gore: displazija teškog nivoa (rak)
Izvor: Hopkinsmedicine.org
*** *** ***
Kolposkopija i rezultati biopsije grlića
(šta je kolposkopija čitajte U OVOJ TEMI)
od leve prema desnoj: normalno stanje
2: displazija lakog nivoa
3: displazija srednjeg nivoa
4: displazija teškog nivoa (rak)
Izvor: Hopkinsmedicine.org
*** *** ***