U temi Fluorogal smo pisale o dodatnom davanju fluora...
Pisale smo o Rastu zubića...
Pisale smo o Redosledu rasta zubića...
Negde smo pisale i o tome kada pasta za zube...
Hajde ovde malo konkretnije:
Kada ste počele da perete detetu zube? Kada ste uvele pastu za zube? Koliko puta na dan perete detetu zube? Kada kod zubara (lu je negde spomenula zubara u vrtiću)?
< Poruku je uredio guppy RR -- 30.7.2009 14:07:38 >
Meni nitko nije odgovorio na moje pitanje koje sam postavila mnogo puta u raznim temama;
Kada i zašto se zubići premazuju fluorom,mislim da se to radi kod prvog posjeta zubaru
Nisam ni ja još vodila Roka zubaru,taj jedini koji hoće da primi djecu iz vrtića(kolektivno) je prestao da radi a meni se ne da samoj da ga vodim a ne znam ni kad trebam
Peremo zubiće od prvog zubića sa Elmex pastom namjenjenoj za prve zubiće.
Kod kuće dvaput(ujutro i uvečer)a u vrtiću peru isto dvaput poslije obroka.
< Poruku je uredio lu -- 23.4.2009 15:04:31 >
Zubice peremo od kako su se pojavili ali smo ih prvo trljali samo cetkicom, bez paste, a pastu samo uveli kada je naucio da je ispljune, sa oko godinu ipo, otprilike. Zube peremo posle svakog jela. Kod zubara idemo svi na 6 meseci.
A lilly kad ste išli prvi put,možeš li mi reći kako je prošlo?
NE UZBUĐUJTE SE MNOGOJa sam po preporuci mog lekara FLUORGAL pila u trudnoći, a svojoj djeci ga dajem, takođe po preporuci našeg pedijatra i stomatologa 0.25mg/dnevno -za djecu od do 2god (od 2-6god/1mg dnevno, od 6-12god/2mg dnevno)Koliko znam, kod nas se česmovača ne obogaćuje fluorom (što je na zapadu normalna stvar-pa su rijetki ljudi sa belstima zuba), a ni sve flaširane vode ga ne sadrže.On djeluje na zametke svih zuba kao (još dok i ne izbiju) i lokalno sprječava karijes na zubićima koji su nikli.G-đa stomatolog sa kojom smo vodili razgovor na ovu temu, preporučuje da...ukoliko ne dajete fluor, djeci obavezno davati vodu obogaćenu istim, a u svakom slučaju obavezno održavati higijenu usta i zuba...Napomenula jesvakako, da su i mišljenja stomatologa različita, treba ih saslušati i uraditi onako kako mislite da je nabolje za vaše dijete...Čak postoje u Bgd i vrtići, gdje se na ulazu svakom djetetu kao preventiva daje tabl.fluora. Mnoge generacije su koristile ove preparate, tako da znam ljude koji imaju skoro 30god, a jedan ili ni jedan popravljen zub...Kvalitet zuba, kao i boja i sl, su nasledna stvar, ali ja mislim da ovo ne može mnogo da škodi , a vjerovatno.Neke moje prijateljice ga daju svojoj djeci, neke ne, ali isto tako znam da neka djeca imaju karijes i sa 4-5god .......to je to...
Sa jednog foruma... KLIK
_____________________________
ŽENA JE STENA!
Prvi put smo otisli kada je imao oko godinu ipo, i dosta dobro je proslo jer smo i muz i ja tada sredjivali zube pa je i on isao sa nama tako da se oslobodio. Seo je na stolicu i ja mu rekla da otvori usta kao kada peremo zubice, on se malko prepao ali je zinuo i cika zuba mu pregledao zubice, posle nije hteo da ustane sa stolice
Eto vidiš...ja nisam davala ni tabletice fluora
A lilly jel mu premazao zubiće fluorom
Što je se meni to uvrtilo u glavu
Nije mu nicim mazao
Fluorizaciju mogu i odrasli da rade sa stalnim zubima. Premazuju se zubi fluorom jer on popuni šupljine, pa se hrana ne skuplja samim tim se izbegne stvaranje karijesa.
ja Luki dajem Flurorgal, manju dozu nego što bi trebalo, za njegov uzrast su 2 tabletice od 0,25, a ja mu dajem jednu, jer koliko god da pljune pastu za zube, ipak po malo i proguta (zubarka je rekla da to nije smak sveta).
Nisam ga još vodila kod zubara.
Nisam ni ja svom sinu davala tabletice fluora, mada su one, kako sam ja cula, najefikasnije kada ih mama u trudnoci pije jer se bebama tada formiraju zubi. A dodala bih jos da ja imam jednu drugaricu koja nikada nije popravljala ni jedan zub a niti nesto posebno perka zube svaki cas a nije pila te tabletice, to dosta zavisi od kvaliteta zuba
Dragem evo i jednog clanka o ovome - KLIK
Konačno sam pronašla odgovor;kada prvi put stomatologu,
Gotovo da nema roditelja koji se nisu zapitali kada prvi put odvesti dijete stomatologu. Stručnjaci se slažu - trogodišnje dijete dovoljno je zrelo za posjet i tretman kod stomatologa, no za prvi susret sa zubarom treba ga dobro pripremiti
Djecu treba naučiti da četkaju zube dvaput dnevno
Trogodišnjak kod stomatologa Trogodišnje dijete dobro komunicira i sa zanimanjem pristupa novim ljudima i događajima, dobro pamti i istodobno se može usredotočiti na dvije različite stvari, primjerice mirno sjediti barem 15-ak minuta i držati usta otvorenima.
Roditelji trebaju znati da je za većinu djece odlazak stomatologu stresna situacija u kojoj se, uostalom kao i odrasli, znaju ponašati manje zrelo nego što to podrazumjeva njihova dob. To konkretno znači da se trogodišnje dijete ponaša kao dvogodišnje.
Stoga, kako bi prvi odlazak njihova djeteta stomatologu prošao što bezbolnije, roditelji ga trebaju za to pripremiti – objasniti mu kamo ide i što može očekivati. Pitanja trogodišnjaka su konkretna i na njih treba odgovoriti kratko i jasno.
Za većinu djece odlazak stomatologu je vrlo stresan
Kako protiv karijera? Borba protiv karijesa, tog neprijatelja broj jedan zdravih zuba, počinje znatno prije prvog posjeta stomatologu i u njoj je uloga roditelja nezamjenljiva.
Jedan od važnih koraka su dobre prehrambene navike: djecu bi trebalo naviknuti na pet – šest obroka tijekom dana (tri glavna i tri međuobroka) bez grickanja između obroka te, koliko god je moguće, na izbjegavanje hrane i pića sa šećerima.
Dobro bi bilo ograničiti uzimanje slatkiša na samo jedan 'slatki dan' u tjednu, a ako ih se baš nikako ne može izbjeći, trebalo bi uzimati slatkiše sa zamjenskim zaslađivačima.