Kondilomi ili polne bradavice su polno prenosiva bolest. Izgledaju kao malecka ispupcenja; kod devojaka se mogu naci u vulvi, u vagini, na grlicu materice (redje) i na "dlakavom" delu, a kod decaka na penisu, u kanalu i na "dlakavom" delu. Po izgledu ih je cesto prilicno tesko razlikovati od uobicajenih ispupcenja koja se mogu naci u tom predelu, ili od, recimo, iziritirane sluzokoze, tako da je za otkrivanje kondiloma neophodan ginekolog, a cesto i specijalisticki pregled (kolposkopija) na nekoj od ginekoloskih klinika (tamo idete tek ukoliko vas vas ginekolog tamo posalje).
Kondilome uzrokuje humani papiloma virus; neki tipovi ovog virusa su glavni uzrocnici raka grlica materice - ono sto se uglavnom ne spomene jeste to da virus koji izaziva rak ne izaziva kondilome. Sami kondilomi nece vam izazvati nikakve probleme - ne peku, ne svrbe, uglavnom ih i ne primetite. Ipak, da se zaraza ne bi sirila dalje (a vec je poprimila razmere epidemije), treba ih skloniti. Kod nas se najcesce uklanjaju laserom; operacija traje nekoliko minuta, radi se pod anestezijom, ima vrlo malo krvi, a istog dana idete kuci.
Kako se prenose? Cesto polnim odnosima, ali neretko i na druge nacine. Mogu se preneti i nekim vrstama petinga (mazenja), preko klozetske solje... Ni lekari nisu sigurni kako se sve prenose, ali polni odnos uopste nije neophodan da biste se zarazili - nije redak slucaj da mlade devojke (na primer, od 16 godina) koje nikad nisu imale odnose imaju kondilome. Kondom pruza samo delimicnu zastitu, jer se kondilomi mogu pojaviti na onim delovima koje kondom ne pokriva. Potpune zastite nema - najbolje sto mozete da ucinite jeste to da pazite na zdravlje (pravilno se hranite, vezbate, cinite sve sto mozete da biste ojacali imunosistem), pa da ne podlegnete virusu.
...........................................................................
Razume se, ukoliko jedan od partnera ima kondilome, trebalo bi da se i drugi pregleda (momci se pregledaju na nekoj od klinika za kozna i venericna oboljenja, gde idu sa uputom lekara opste prakse).
Vas momak/muz ima kondilome, a vi ih nemate. Da li to znaci da vas je prevario? Ne. Inkubacija virusa (period od trenutka ulaska virusa u organizam do pojave kondiloma) moze trajati nekoliko meseci, pa i godina - nema nacina da se pouzdano sazna od koga je vas partner dobio kondilome, ako ih je uopste dobilo polnim putem. Pored toga, desava se da muskarci nose u sebi virus, ali se kondilomi nikad ne pojave (mnogo cesce se pojavljuju kod devojaka nego kod decaka), tako da ne mozete znati da li i vi imate virus u sebi, ali je pojava kondiloma izostala.
Sta se radi ako on nema kondilome, a moguce je da u sebi nosi virus? Ne moze da se uradi nista. Virus se ne moze odstraniti iz organizma; samo se kondilomi (spoljna manifestacija virusa) mogu ukloniti. Ipak, ako kondiloma nema, smatra se da je virus latentan (uspavan); mogucnost zaraze je znatno smanjena. Takodje, prilicno je retka (mada ne i nemoguca) zaraza kondilomima putem oralnog seksa.
Imale ste kondilome i operisale ih; mozete li ih ponovo dobiti? Da. Uklonjeni su kondilomi, a virus je ostao, doduse, "uspavan", u vasem organizmu. Ako vam opadne imunitet, kondilomi se lako mogu ponovo pojaviti - uopste nije neophodno da vam ih ponovo neko prenese. Zato pazite na zdravlje - to je jedino sto mozete da ucinite.
Izvor: ana.rs
< Poruku je uredio Tasha RR -- 26.3.2009 11:26:41 >