Bronhitis je vrlo često oboljenje, koje se javlja bilo samostalno bilo kao posledica nekih drugih oboljenja, naročito ako su praćena temperaturom.
U narodu se bronhitis zove kašalj, ali svaki kašalj nije od bronhitisa, pošto sve plućne bolesti mogu da izazovu slabiji ili jači kašalj.
Najčešće se bronhitis javlja posle gripa ili posle kijavice, tj. posle bolesti koje naš narod zove nazeb ili prehlada. Kašalj može da nastupi i odmah, u samom početku gripa ili kijavice. U stvari, i grip i kijavica su zarazna oboljenja prouzrokovana specijalnim klicama, sitnim živim bićima, koja za vreme nazeba ili slabljenja organizma počnu da se jače razmnozavaju, pa savladaju organizam i izazovu bolest. Pošto su te bolesti prouzrokovane živim klicama, one se mogu prenositi sa bolesnog čoveka na zdravog. Svima su poznate epidemije gripa, kao i kućne epidemije kijavice, jer nije redak slučaj da u jednoj porodici najpre oboli samo jedna osoba, a posle ređaju sve. Zato je potrebno da se čuvamo svakog čoveka koji ima grip, nazeb, kijavicu ili kašalj.
Bronhitis je češći kod male dece nego kod odraslih, i to stoga što su deca manje otporna i više podležu vremenskim promenama (hladnoći, vlazi).
Kod starca je čest hroničan bronhitis, koji je vrlo dosadna i uporna bolest.
Kod pušača se javlja jutarnje kašljanje sa ispljuvkom,a to je takođe jedna vrsta bronhitisa.
Pošto bronhitis nastupa obično kao komplikacija kijavice ili gripa, to se često, pre nego što nastupi kašalj, pojavljuje temperatura, koja traje dva do četiri dana. Kašalj nastaje proširenjem oboljenja - infekcije - iz nosa ili grla na dušnice (bronhije), usled čega je ta bolest i dobila svoje ime, bronhitis, što znači zapaljenje bronhija.
Izvor: svetzdravlja.com