cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Zašto deca plaču kod Deda Mraza?

Ho, ho, ho. Koliko ste puta čuli ovaj duboki praznični pozdrav i dečji plač u pozadini? Gde god da se ovih dana nađe Deda Mraz okružen velikim brojem dece, velike su šanse da barem jedno-dvoje zaplače.

Zašto deca plaču kod Deda Mraza?

Neka deca postanu anksiozna u prisustvu njima nepoznate osobe, a Deda Mraz, nesvakidašnja pojava duge brade i neobičnog kostima, jeste mnogo više od stranca. On drugačije govori, drugačije se kreće, nosi odeću kakvu ne nosi niko drugi – drugim rečima, on je veći stranac od bilo kojeg stranca, objašnjava za Parenting dr. Gail Saltz, psihijatrica iz njujorške Presbyterian bolnice.


Prvobitni strah će se pojačati ako se mališan postavi u krilo Deda Mraza pre nego što ga je iz daljine proučio i polako se rešio nelagode. Dodajte tome činjenicu da se Deda Mrazovo lice gotovo uopšte ne vidi od guste, bele brade i velike kape, te da vaše dete inače nikad ne sedi u krilu stranca, i imate recept za katastrofu.

 

PROČITAJ JOŠ: Kako potrošiti što manje novca na poklone?


Budući da mu dobro ne vidi lice, dete ne može proceniti u kakvom je Deda Mraz emocionalnom stanju: da li je ljut, ili uznemiren, ili nešto sasvim treće, dodaje dr. Saltz.


Deca od 15 meseci starosti do 7. godine života nisu u stanjuda razlikuju maštu od stvarnosti. “Tokom tog razdoblja života deca se neretko boje čudovišta, a to može biti i Deda Mraz, ali i Mickey Mouse, figure koje odrasli smatraju izrazito dobroćudnima“, kaže dr. Ari Brown, pedijatar iz Teksasa, osnivač 411 Pediatrics.

 

Šta je, dakle, činiti roditeljima čija se deca boje Deda Mraza? Nikada ne tražite od njih da budu čvrsti i savladaju strah. To će samo pogoršati celu stvar, dete će na susret sa Deda Mrazom gledati kao na nešto strašno. Umesto toga, uzmite dete i udaljite se od Deda Mraza kako bi ga dete moglo posmatrati na „sigurnom“, kaže dr. Brown.

Ako se dete smiri, pokušajte se lagano približiti Dedu Mrazu, zaustavite se i opet ga promatrajte. Cilj je umanjiti detetov strah puževim koracima kako ne bi došlo do napada panike. „Kad mališan prestane da plače, pitajte ga da li želi da stane u red i pokuša ponovo. Ako ne želi, nemojte ga prisiljavati na to“, ističe dr. Brown.


PROČITAJ JOŠ: Dragi Deda Mraze...

 

Stručnjaci savetuju roditeljima da pokušaju da pripreme svoju djecu na susret sa Dedom Mrazom uz pomoć knjiga, animiranih filmova, stripova. “Možete se i kod kuće maskirati u Deda Mraza da vidite kako će dete reagovati. Ali budite svesni da neka deca nikada ne uspeju da se reše straha od Deda Mraza, i to je sasvim u redu“, kaže dr. Brown.



Dragi roditelji, imajte u vidu da će Božić biti srećan i bez sedanja u Deda Mrazovo krilo. Dete će osetiti čaroliju praznika čak ako i ne doživi bliski susret s Dedom Mrazom.

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img