Zašto bebe plaču bez suza
Da li ste nekad primetili da na obraščićima sasvim malih beba, u prvim danima po rođenju, nema suza čak ni kad plaču iz sve snage? Evo zašto.
Ako imate decu, znate kako ide sa tek rođenim bebama: promenite im pelene, nahranite ih, nosate ih da podrignu i onda one i dalje neće da spavaju, nego se deru iz petnih žila…
Onda počnete da se preslišavate, sigurni ste da beba nije ni gladna ni žedna, nije joj ni toplo ni hladno, pelena je suva… Zašto onda plače? Da li se samo pretvara? Ionako ne vidite suzice?
Pa… ne. To plakanje bez suza nije izvođenje dostojno Oskara, novorođene bebe plaču tako "na suvo" jer im se suzne žlezde razvijaju do kraja nakon rođenja.
Većina beba počeće da plače sa suzama oko dve nedelje po rođenju, ali ponekad se taj period bez suza može produžiti i na dva meseca, jer razvijanje suznih žlezda može ići i malo sporije.
Suzne žlezde su bademastog oblika i nalaze se ispod gornjih kapaka u spoljašnjem uglu oka, proizvode suze koje održavaju oči vlažnim
"Nalik su oblaku koji stvara kišu. Suze onda prelaze preko oka i imate i drenažni sistem, suzne kanale u unutrašnjem uglu oka", objašnjava dr Filipa Šervud, pedijatar, prenosi bitanski "Miror". "Koliko će se suza slivati niz obraze kad plačemo, zavisi od toga koliko je dobar sistem suznih kanalića, i koliko suza stvaraju suzne žlezde."
Izvor: Mondo