cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

U zimsku šetnju obavezno, ali BEZ DUDE!

Šetnje na svežem vazduhu važne su za izgradnju imunog sistema deteta, a niske temperature nisu razlog za ostanak kod kuće. Ipak, potrebno je biti malo oprezniji kada je u pitanju šetnja sa bebom po velikoj hladnoći.

U zimsku šetnju obavezno, ali BEZ DUDE!

Deca u drugoj godini života podložnija su hipotermiji, odnosno snižavanju unutrašnje telesne temperature ispod normalnog nivoa, a njihovo telo brže gubi toplotu. Zato je važno da mlađu decu oblačite toplije, najbolje u odeću od prirodnih materijala i slojevito. Takođe je dobra ideja da ih pokrijete dok su još u kolicima, jer im je tada hladnije.

 

Kada je najbolje vreme za šetnju?

U kom uzrastu možemo da idemo u šetnju sa bebom kada je napolju hladno? Pedijatri kažu da sa jednomesečnom bebom već možemo da izađemo napolje, uprkos hladnoći. Ako je beba nedonošče, ipak je bolje ostati kod kuće kada su temperature zaista niske, ispod nula stepeni Celzijusa. Iako su u zemljama, u kojima su često ekstremno niske temperature, deca napolju i kada je dosta ispod nule, u našim krajevima nismo prilagođeni takvim uslovima, zbog čega pedijatri savetuju da deca ne izlaze po ekstremno niskim temperaturama.


Najbolje je izabrati vreme oko podneva za zimsku šetnju i ne izlaziti kada je napolju magla ili vetrovito. Neophodno je izbegavati šetnju u večernjim satima i „šetnje” po tržnim centrima, jer se tamo zadržava veći broj ljudi i samim tim brže dolazi do zaraze najčešćim bolestima koje su karakteristične za zimsko vreme.

 

PROČITAJ JOŠ: Decu zimi kupati jednom u tri dana

 

Za prve zimske šetnje sa bebom dovoljno je pola sata, ali kako odrastaju, ovo vreme možete postepeno povećavati. Deca starija od dve-tri godine mogu i duže da budu napolju, sve dok su fizički aktivna, kažu pedijatri.

 

Dudu je bolje ostaviti kod kuće

Deci zimi često „curi“ nos, što nije razlog za preteranu zabrinutost, jer je to sasvim normalna reakcija na hladan vazduh. Samo vodite računa da redovno brišete i sušite njihov nos i područje oko usta, jer se vlažna koža može brzo upaliti. Iz istog razloga, bolje je da beba ne koristi cuclu (dudu) dok hoda, jer se ispod nje skuplja pljuvačka, koja ima tendenciju da iritira kožu u ovoj oblasti.

 

Topla kapa - obavezna oprema za zimske šetnje

Najčešća greška je što roditelji obično premalo ili previše oblače dete za šetnje. Veoma je važno da dete uvek nosi kapu napolju. Bebe gube četvrtinu telesne temperature preko glave.

Nikako nije dobro da dete bude previše obučeno u zatvorenom prostoru. Kao rezultat toga, sposobnost regulacije telesne temperature može se pogoršati i dete je tada podložnije prehladama. Starija deca, koja su aktivnija, skaču i trče, treba da nose nekoliko slojeva, a spoljna odeća treba da bude vodootporna.

 

PROČITAJ JOŠ: Zašto se beba i dalje budi noću (i kako joj pomoći da zaspi)?

 

Kako ćete znati da li je detetu previše hladno? Beba koja nije dobro raspoložena tokom hladne šetnje verovatno će plakati, imati ledene ruke i možda čak i lagano drhtati. Ako primetite ove znake, vratite se u toplo, zagrejte dete i ponudite mu toplo piće.

 

Izvor: Ringaraja.net

news-img

L’ERBOLARIO praznično darivanje na Ringeraji!

Mirisi u koje se zaljubljujemo opet i ... opet!

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img