Šta sve možete da naučite dete u kuhinji (prema uzrastu)?
U zimskom periodu, kada zbog vremenskih prilika više vremena provodimo kod kuće, konstruktivno i lepo porodično druženje možete organizovati baš u vašoj kuhinji, a dokazano je da učestvovanje u kuhinjskim poslovima kod dece podiže nivo samopouzdanja.
Postoji više razloga zašto je dobro da dete uključite u pripremanje hrane. Osim što će im trenuci provedeni sa vama ostati u trajnoj uspomeni, razvijaće pozitivan odnos prema zdravoj ishrani, a vežbaće i kulinarske veštine koje će im koristiti kad odrastu. Pored toga, učestvovanje u kuhinjskim poslovima će kod dece podići nivo samopouzdanja. Biće sigurniji u sebe, a to će im pružiti osećaj nezavisnosti, zaključak je projekta koji su pokrenuli stručnjaci za ishranu iz američkog ministarstva poljoprivrede (USDA), a sve u cilju promovisanja zdrave ishrane kod dece.
Većina dece će biti ponosna i važna ako im dozvolite da daju svoj doprinos u pripremi porodičnog obroka. Sa druge strane, podeliti porodične obaveze sa njima znači dati im do znanja da pripadaju porodici. Deca vole jednostavne zadatke i prirodno su talentovana za kuhinju. Uživaju u spremanju i posluživanju hrane za porodicu.
Šta sve možete da naučite dete u kuhinji?
Kao prvo, važno je da detetu date zadatak koji može da ispuni, u zavisnosti od uzrasta i njegovih sposobnosti. Pustite ga da meri, broji i posmatra kako se hrana menja.
Vaše dete može tokom kuvanja da nauči nove pojmove i simbole. Pričajte mu o hrani i o tome šta radite. Naučiće bolje da kontroliše svoje pokrete. Dajte mu da očisti sto, to će mu pomoći da razvije osećaj odgovornosti.
Vreme provedeno sa decom u kuhinji treba da shvatite kao porodičnu zabavu tokom koje ćete imati priliku da se približite i povežete na jedan nov način. To može biti dobar trenutak i da podelite neka druga iskustva, ali i saslušate dete ukoliko ima nešto važno da vam kaže.
Ako vaše dete napravi haos u kuhinji, to je u redu. Mala deca nemaju iste motoričke sposobnosti i veštine kao vi. Čak iako je potrebno više vremena da pripremite obrok, zbog svega navedenog, isplati se da mu dozvolite da pomogne.
Kuhinjski zadaci prema uzrastu
- 2–3 godine: pranje povrća, imenovanje i brojanje namirnica, razgovor o kuvanju
- 3–4 godine: oblikovanje knedli, ljuštenje graška, banana, kidanje listova salate,
- 4–5 godina: razbijanje jaja, nalivanje mleka i soka, mešanje, pravljenje sendviča, sortiranje hrane
- 5 i više godina: spremanje kolača bez pečenja, palačinki, tosta, kajgane, kuvanje povrća, testenine i pirinča
12 bezbednosnih pravila za decu
- Operite ruke
- Vežite kosu
- Obucite čistu odeću kratkih rukava
- Očistite radnu površinu
- Hodajte polako
- Pažljivo rukujte posuđem
- Držite se dalje od izvora toplote
- Ne dirajte oštre predmete
- Obrišite ono što se prospe
- Kašiku koju ste liznuli stavite u sudoperu
- Suzdržite se od grickanja
- Ono što više ne koristite vratite na svoje mesto
Izvor: Žena Blic