cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Šta čini amnionsku tečnost unutar vodenjaka?

Tečnost koja se izbacuje kada pukne vodenjak nije voda, već ...

Šta čini amnionsku tečnost unutar vodenjaka?

Pucanje vodenjaka označava početak porođaja i obaveštava mamu da je beba spremna da dođe na svet. Neke žene to osećaju kao blago golicanje u stomaku, druge kao da su se upiškile, a neke kažu da tada osećate pritisak u stomaku.

Kako god da ga osetite, činjenica je da taj trenutak nećete zaboraviti.

Elem, ono što je zanimljivo je da tečnost koja izađe kada pukne vodenjak nije voda, već bebin urin. Da, to baš i ne zvuči slatko, ali je zapravo dobar znak.

"Zapravo, tečnost koja okružuje bebu je bebin urin. Bubrezi proizvode urin dok je beba u stomaku, a to je dobar znak jer pokazuje da njeni bubrezi dobro rade", kaže dr Džozef Sgroi, specijalista ginekologije.

Vodenjak se formira na samom početku trudnoće, od začeća, kada amnionska kesa počinje da se puni tečnošću. Na početku je to uglavnom voda i mamine telesne tečnosti.

Međutim, od 10. nedelje trudnoće bebini bubrezi počinju da se razvijaju i da dobijaju funkciju i tako počinju da tečnosti u stomaku dodaju veoma male količine urina.

Oko 20. nedelje je tečnost u stomaku veća količina urina, a pored toga u tečnosti se nalaze i mrtve ćelije kože koje lekari mogu da koriste za testiranje na neke genetske poremećaje preko uzorka amnionske tečnosti. Taj proces je poznat kao amniocinteza.


Izvor: mondo.rs

Prijavi se i prati razvoj svog deteta

Besplatne nedeljne e-novosti, koje pomno prate razvoj tvog deteta.

Tvoj email

Predviđeni datum porođaja

calc-img

Izračunaj datum porođaja

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img