cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Razvojne promene kod dece uzrasta 6 do 8 godina

Razvoj na uzrastu dece na prelazu između vrtića i osnovne škole je pun novih mogućnosti i uzbuđenja. U ovom tekstu ćete pronaći koje to razvojne promene možete da očekujete kod deteta uzrasta od 6 do 8 godina.

Razvojne promene kod dece uzrasta 6 do 8 godina

Igranje i učenje

Igra vašeg deteta je na uzrastu između 6 i 8 godina sve kompleksnija. Ideje koje je dobilo u školi ili od drugara, često se „oprobavaju“ putem igre ili igračaka.

Na ovom uzrastu vaše dete bolje kontroliše svoje ponašanje i pokazivanje svojih osećanja. Ono se bolje nosi u igrama koje traže poštovanje pravila, koje sa sobom nose pobedu i poraz.

Vaše dete je sada pravo socijalizovano biće. Ono uživa sa drugarima i započinje nova prijateljstva. Prijateljstva pružaju detetu osećaj pripadanja i pomažu mu da uči i da vežba osnovne društvene veštine (kao što su raspodela i dogovaranje ili pregovaranje). Takođe, ono je sklonije da se druži sa osobama istog pola.

Dete takođe dolazi do saznanja da prijateljstva nisu uvek laka jer drugari mogu da šefuju ili da budu neraspoloženi, ali sve je to važna životna škola.


Osećanja

Razvojne promene kod dece uzrasta 6 do 8 godina su posebno izražene u odnosima sa odraslima. Dete je izrazito povezano sa odraslima, sa roditeljima ili svojim učiteljima. Ono ima potrebu da se pokaže tako što će odreagovati na sve njihove zahteve i potruditi se da ih dobro uradi.

Ono je vrlo osećajno prema drugim ljudima i prema njihovim pogledima i uverenjima. Dete je sada vaše sklono empatiji prema porodici ili drugarima kada su u nevolji.


Takođe, može se primetiti da je dete postalo svesnije svog okruženja. Na primer, primetiće i pričaće o događajima sa televizije, kao što su prirodne nepogode. Ili će se zainteresovati za ponašanja drugih ljudi, naročito onih koje ne poznaje, a koje ćete možda zajedno slučajno sresti na ulici.

Ovaj prirodan porast zainteresovanosti za svet i njegove pojave će moguće doneti nove strahove i osećaje blage anksioznosti, tako da su česti razgovori o stvarima koji izazivaju neprijatnosti izuzetno značajni kako bi dete lako gradilo razumevanje i senzibilitet.

Razvoj mišljenja

Dete na ovom uzrastu ima bolje razumevanje za pojave uzroka i posledice. Iako je dečja egocentričnost  i dalje prisutna, ono ipak počinje da uviđa na koji način njegovo ponašanje može da utiče na druge ljude.

Memorija deteta se još uvek razvija. Dete je sada u stanju da slaže oblike prema boji, veličini ili obliku. Prisutno je i razumevanje brojeva pa je dete sve više u stanju da obavlja jednostavne računske operacije kao što su sabiranje i oduzimanje.

Razvoj u ovom uzrastu je intenzivan, a dete je sve više zainteresovano za svet oko sebe.

Pripremite se da odgovorite na neverovatna pitanja koja vam svakodnevno ostavlja. Dete postaje sve više nezavisno. Vrednosti i osećaj za pravednost je u usponu, sve češće će se dete boriti za sebe i iznositi svoje mišljenje.


Pričanje i komunikacija

Vokabular deteta ovog uzrasta ubrzano raste, Sada je dete u stanju da svakoga dana nauči u proseku po dvadeset novih reči. Ovo mu omogućava da prati i postupa po znatno zahtevnijim uputima, i da putem jezika ispituje svoje misli i osećanja.

Vaše dete sada oblikuje svoje mišljenje i voli da priča priče. Ono je u stanju da čita sebi pred spavanje, piše jednostavne sastave, da vam napiše i pošalje poruku ili kratak e-mail.

Pokreti i kretanje, motorika

Pokreti na uzrastu između šeste i osme godine su sve složeniji. Dete uživa da testira sebe i isprobava sve zahtevnije pokrete. Ono je u stanju da skače sa stepeništa, radi kolut unapred i unazad, trči u cik-cak liniji i da hvata loptu i loptice – i da obavlja grube motoričke funkcije. Na primer, dete trči i šutira loptu ili može da se zarotira dok preskače lastiš.

Sve fizičke veštine zavise od uvežbavanja.

Usmerene aktivnosti kao što su odlasci na ples ili školice fudbala su zabavne i mogu doprineti razvoju.  Ali, važno je i trčanje, bacanje i hvatanje lopte, pravljenje zvezde, poskakivanje, i drugo.

Fina motorika je takođe uznapredovala na ovom uzrastu. Fina motorika označava pokrete malih mišićnih grupa, kao što je na primer manipulacija predmeta palcem i kažiprstom. Ovo omogućava detetu da se samostalno stara o svojoj higijeni i da pere zubiće. Takođe, u stanju je da piše sitnim slovima između linija i da makazama iseca nepravilne oblike.

Kako motivisati dete i pospešiti razvoj na ovom uzrastu?

  • Izgradite samopouzdanje vašeg deteta tako što ćete prepoznati i pohvaliti njegove snage i kvalitete. Ponekad samopouzdanje deteta krene silaznom putanjom kada pođe u osnovnu školu jer postaju sve više samokritični i upoređuju sebe sa drugarima. Pohvalite ga i nagradite za dobro obavljene stvari.
  • Pokažite vašem detetu da je u redu da pravi greške, i da neke stvari moramo da uradimo više puta da bi ih naučili. Važna je upornost. Dopustite mu da vidi da i vi činite greške i isprobavate nove načine da popravite stvar.
  • Odvojite vreme da se igrate sa vašim detetom. Igra je i dalje neverovatno važna na ovom uzrastu. Dozvolite vašem detetu da odabere vrstu igre a vi se pridružite.
  • Učenje putem istraživanja je kreativno i donosi ogromne rezultate bez obzira da li se izvodi u zatvorenom prostoru ili napolju. Ipak, naša preporuka je da izađete u park, šetnju, na svež vazduh – to je uvek bolje od poznate dnevne sobe ili tržnih centara. Ponesite čaše, lupu ili staklenu teglicu u kojoj će vaše dete skupljati travke, kamenčiće i druge stvari koje ga zainteresuju.
  • Čitajte zajedno sa detetom i pričajte priče. Zajedničko čitanje roditelja i dece ima mnogobrojne pozitivne efekte – od kvalitetnijeg opštog razvoja do učvršćivanja njihovog kvalitetnog, emotivnog odnosa.
  • Ohrabrite dete da postane svesno svog dobrog i lošeg ponašanja i da uvidi kako to utiče na druge ljude. Razvijajte zajednički empatiju, bez teških reči, pruta i batine.
  • Saslušajte njegove ideje i podelite vi vaše. Na ovaj način se povezujte sa detetom, i onda, lagano, kako odrasta, uključujete ga u važnije porodične dogovore.


Autor: Milena Nikolin, Porodični centar

 



Milena Nikolin je autor "Porodičnog centra", pedagog, omladinski radnik i edukator.

Njeno veliko iskustvo u formalnom i neformalnom obrazovanju i radu sa decom i roditeljima može i vama da bude od koristi. Za sve dodatne informacije oko obuka za roditelje možete pisati na porodicnicentar1@gmail.com ili pozvati na broj telefona 064 257 60 89

Više na www.porodicnicentar.com


Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img