cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Pušenje i trudnoća – zašto ne?

Što pre prestanete sa pušenjem to bolje, iako, kad god da prestanete, to će doneti dobro Vašoj bebi.

Pušenje i trudnoća – zašto ne?

Pušenje pre trudnoće – zašto ne?


Da li ste znali da, ukoliko i samo jedan od partnera puši, smanjuju se šanse da zatrudnite. I muškarci i žene pušači imaju manju plodnost u odnosu na nepušače. Pored toga, pušenje smanjuje šanse za uspeh vantelesne oplodnje.


Smatra se da nikotin smanjuje plodnost žena tako što utiče na stvaranje hormona koji su neophodni da bi žena zatrudnela. Pored toga, pušenje utiče i na odgovarajuće kretanje jajne ćelije od jajnika do materice.


PROČITAJ JOŠ: Osam super moći koje imaju trudnice


Muškarci pušači imaju oko 15% manje sperme u odnosu na nepušače. Pušenje utiče i na količinu i pokretljivost spermatozoida, kao i na njihov oblik. Pušenje, takođe, može oštetiti krvne sudove u penisu muškarca, što može uzrokovati probleme sa erekcijom.


Pušenje u trudnoći – zašto ne?


Jedna od najboljih stvari koje možete da uradite za svoju bebu tokom trudnoće jeste da je zaštitite od duvanskog dima. Tako ćete joj pomoći da zdravo započne život. Baš svaka cigareta koju popušite u trudnoći šteti Vašem detetu.


Sve potrebne hranljive supstance i kiseonik beba dobija preko krvi majke koji do bebe stižu preko posteljice. Neke štetne supstance iz duvanskog dima kojih ima do 4000 različitih, remete funkciju posteljice. Kada majka puši, kiseonik u njenom organizmu zamenjuje ugljen-monoksid koji ulazi i u krvotok bebe i ubrzava rad srca bebe, odnosno povećava broj otkucaja srca bebe.

 

PROČITAJ JOŠ: Kegelove vežbe i baš sve što treba da znate o njima


Ostavljanje cigareta i prekid pušenja biće dobro i za Vas i za bebu. Ugljen-monoksid i ostale hemijske supstance koje nastaju tokom pušenja cigareta iščistiće se iz Vašeg organizma, a količina kiseonika dostići će potrebnu koncentraciju. Ukoliko prestanete da pušite dogodiće se sledeće:

  • smanjiće se jutarnje mučnine
  • smanjiće se rizik za prevremeni porođaj i komplikacije koje prate prevremeno rođene bebe (problemi sa disanjem, ishranom, smanjena telesne masa)
  • beba će biti otpornija i imaće manje šanse da oboli od nekih bolesti kao što su zapaljenja uha ili bronhijalna astma


Pored toga što ćete pomoći svojoj bebi trenutno, prestanak pušenja će joj smanjiti i kasnije moguće probleme. Naime, deca čiji su roditelji pušači imaju veće šanse da obole od bolesti kao što je npr. astma.


Što pre prestanete sa pušenjem to bolje, iako, kad god da prestanete, to će doneti dobro Vašoj bebi!


Dipl. farm. spec. Marina Odalović


news-img

Pripremite se za 17. Festival nauke u Beogradu!

Najveći regionalni Festival nauke sa centralnom temom EVOLUCIJA IDEJA, za koji se prijavio rekordan broj učesnika, čeka nas od 12. do 14. decembra 2024. na Beogradskom sajmu, u halama 3 i 3a, na više od 8.000 kvadrata.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img