Od „carskog”, carski i bolovi
Od trenutka kada saznaju za trudnoću, jedna od najvećih briga budućih majki je: na koji način ću da se porodim? Mada i prirodni i porođaj carskim rezom imaju svoje prednosti i mane, čini se da su poslednjih godina “carice” sve brojnije.
- Žene, iz straha od bola, priželjkuju carski rez, misleći da je komforniji i manje bolan, što uopšte ne mora da bude slučaj - kaže dr Mima Fazlagić, ginekolog akušer s dugogodišnjim iskustvom.
- Tačno je da se bol izbegne pola sata, dok traje operacija, ali bol tokom oporavka traje mnogo duže od eventualnog bola koji žena trpi dok se prirodno porađa. Žene moraju da znaju da je carski rez operacija, koja sa sobom nosi komplikacije (poput tromboembolije, paralize creva i sl.), da je oporavak znatno duži i da naredni porođaji u ogromnom broju slučajeva moraju da se završe carskim rezom.
Takođe, navodi dr Fazlagić, posle carskog reza na mestu rane ostaju priraslice, a sa svakim carskim rezom veći je rizik od povrede creva i bešike. Deca rođena carskim rezom imaju više problema s plućima, kasnije dobiju prvi podoj i majke češće imaju problem sa dojenjem.
PROČITAJ JOŠ: VIDEO - za vas mame, koje ste se porodile carskim rezom
Kod prirodnog porođaja, onog momenta kad se žena porodi, kreće proces oporavka i ona je već za koji sat (u slučaju da su i mama i beba dobro) spremna da brine o bebi. Brže se uspostavlja i prisniji kontakt s bebom, kraće se ostaje u bolnici.
Naravno, uvek postoje situacije kada je završavanje porođaja carskim rezom neophodno, i od toga ne treba bežati. Štaviše, kaže naša sagovornica, na lekaru je da proceni šta je za mamu i bebu bolje, i ako je to operativno završavanje porođaja, da se s tim ne čeka, već da se carski rez radi odmah! A neke od obaveznih indikacija za carski rez su: bilo koja disproporcija između porođajnih puteva i veličine bebe; kravarenje majke vezano za posteljicu (kao i dijagnoza placenta previa), patnja ploda.
- Postoje i šire indikacije za carski rez, kao što su hronične bolesti majke - dijabetes, krvni pritisak, čak i psihičko stanje i strah majke. Lekar treba da donese procenu u najboljem interesu majke i bebe - uverena je dr Fazlagić. - Na primer, karlično okrenuta beba može da bude indikacija za carski rez, u svetu se tako najčešće te bebe i rađaju, ali njih je samo dva odsto u ukupnom broju rođenih.
Veoma je bitno da se žena tokom trudnoće dobro upozna sa svim opcijama porođaja, da lekar poradi na njenom oslobađanju od straha i da na osnovu svih činjenica donese odluku koja vrsta porođaja je najbolja. Većini budućih mama mogu da pomognu psihofizičke pripreme za porođaj, jer će ih osloboditi straha, naučiti da pravilno dišu kako bi maksimalno umanjile bol pri porođaju, i što ja najvažnije, kako da pravilno napinju, da bi što lakše rodile bebu. U svetu već decenijama, a i kod nas poslednjih godina sve više žena se odlučuje za periduralnu (epiduralnu) anesteziju da bi obezbolile porođaj.
PROČITAJ JOŠ: Fotografija koja je promenila pogled na carski rez
- U svetu je to sasvim uobičajena praksa, i većina žena može da koristi epidural ako želi, to je stvar lične odluke porodilje. Njegova svrha je da obezboli kontrakcije - pojašnjava dr Fazlagić.
- Ali, bilo bi dobro da se one ipak malo osete, kao i da se kada dođe vreme za istiskivanje bebe anestezija isključi. Praktično, osim nekih medicinskih indikacija gde ženi nije preporučljiv epidural, jedino negativno je prevelika doza epidurala kada se ne osećaju naponi. Ali, to je stvar umešnosti anesteziologa i nema negativne zdravstvene posledice, pogotovo nema mesta za fame koje čujemo kako se “epidural daje u kičmu”, te kako može da izazove problem s leđim i slično.
Carsko pomodarstvo
U svetu se za određivanje realne potrebe za carskim rezom koristi sledeća formula: ako se procenat carskih rezova povećava, a broj morbiditet (oboljevanje) i mortalitet (smrtnost) majki i beba se smanjuje, to povećanje je opravdano. U našem slučaju, za poslednjih 25 godina broj carskih rezova je sa pet odsto porastao na skoro 30 odsto, a stopa komplikacija i umiranja ostala je manje-više ista. To govori u prilog činjenici da je na našim prostorima ipak zavladalo - “carsko pomodarstvo”.
Više o TRUDNOĆI, BEBAMA, RODITELJSTVU pročitajte na sajtu Aksa.rs
Promo objava