cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Nije dobro prestati sa dojenjem prilikom polaska u vrtić!

clock-img

22.10.2022

Da li dojenje i vrtić idu zajedno? Da li morate da prestanete sa dojenjem kada dete pođe u vrtić? Kako će beba zaspati i smiriti se bez dojenja? Odgovore na ova najčešća pitanja dojilja potražili smo od savetnice za dojenje Aleksandre Brlan.

Nije dobro prestati sa dojenjem tokom polaska u vrtić!

Majke koje još uvek doje i uskoro će prvi put morati da odvedu dete u vrtić često se pitaju da li će dojenje njihove dece učiniti polazak u vrtić još stresnijim. Prvi put će u vrtiću dugo biti bez dojenja, a ako je dete naviklo da zaspi dok sisa, verovatno će mu biti izuzetno teško da se navikne na vrtić. Da li bi bilo dobro da se dete ranije navikne na drugačiji režim dojenja ili bi čak trebalo prekinuti dojenje pre polaska u vrtić?

Stručnjak za dojenje Aleksandra Brlan, osnivač veb portala Srcna.si i istoimene Facebook stranice i FB grupe Dojenje nakon prve godine, kaže da dojenje ne treba prekidati zbog polaska u vrtić. Štaviše, ona savetuje da svakako treba da nastavite da dojite tokom ovog perioda, jer će to pomoći bebi da prevaziđe stres koji je prisutan u kontaktu sa novom sredinom i strancima, kao i tokom prvog dužeg odvajanja od mame.

 

PROČITAJ JOŠ: Utiče li dojenje na pojavu karijesa kod dece?

 

Detetu je potreban osećaj sigurnosti 

Aleksandra Brlan, Srcna.si: „Dojenje nije samo hrana. Dojenje je preplitanje bioloških i psihosocijalnih procesa koji podržavaju razvoj deteta. U mleku ima i naslednog materijala, i sa ove tačke gledišta, dojenje pripada detetu dok ga ne preraste, naravno ako to odgovara oboma, uključujući majku. Budući da dojenje takođe omogućava bebi puno fizičkog kontakata, grljenja i maženja, jer se odvija u rukama ili blizu majke, ono vrlo pozitivno utiče na izgradnju samopoštovanja i samopouzdanja koja se grade tokom prve dve godine života i delimično u trećoj godini života, kada dete doživi takozvano psihološko rođenje. Ovde ne govorimo o popularnom izrazu vezanost, kada želimo da izrazimo naklonost osobe u odnosima sa drugim ljudima ili životinjama ili kada želimo da izrazimo majčinu naklonost prema detetu i obrnuto, već govorimo o tehničkom pojmu koji je u psihologiju utemeljio engleski psihoanalitičar i lekar, John Bovlbi, i koji ima potpuno drugačije izvorno značenje, iako takođe delimično opisuje „naklonost“.


Dakle, ako majka saosećajno i nežno reaguje na detetove potrebe za hranom, sigurnošću, fizičkim i emocionalnim kontaktom, dete će se bezbedno vezati za majku. Ovo je detetova biološka potreba, jer mu je potrebna sigurna vezanost ili, ako to možemo reći, sigurno utočište, da bi bilo svesno autentičnosti svojih osećanja, svojih potreba i svojih postupaka. I tako se gradi osećaj sigurnosti, poverenja, svest da je majka sigurno mesto, prvo odredište kome uvek možemo pribeći kada za to imamo potrebu. I ovo je važno polazište za istraživanje novih svetova. Dete koje se oseća prihvaćeno, sigurno i saosećajno ohrabreno istraživaće svet sa osećajem poverenja u sebe i svoje primarno okruženje. Čak i kada se suoči sa izazovima, iskušenjima i teškim trenucima, moći će da prepozna svoje istinske emocije i odgovori na njih tražeći sigurnost, ponekad samo osećajem.

Sigurnost nam je svima potrebna, ne samo deci. I svima nam je potreban istinski emocionalni i fizički kontakt sa ljudima sa kojima delimo naklonost, da bismo osećali da smo prihvaćeni i shvaćeni, i da bismo mogli da prihvatimo i razumemo druge. Dojenje je jedan mali deo procesa izgradnje sigurne vezanosti, jer se - kao što sam ranije pomenula - uvek odvija uz istinski fizički i najčešće istinski emocionalni kontakt majke. Sa ove tačke gledišta, dojenje podržava razvoj sigurne vezanosti i izgradnju zdrave slike o sebi."

 

PROČITAJ JOŠ: Pet najčešćih mitova vezanih za dojenje


Za lakše privikavanje na vrtić potrebna je adekvatna podrška

Aleksandra Brlan, Srcna.si: „Polazak u vrtić je prava avantura za dete, upušta se u nepoznato, ubrzo shvata da postoje novi ljudi, mali, veliki, novi prostori, novi mirisi ... Ništa domaće, poznato. A to detetu može predstavljati kočnicu. Mozak se aktivira da bi nam pomogao da preživimo stresne situacije. Odraslima je takođe potrebno vremena da se naviknu na nove okolnosti, novi posao, novu destinaciju za odmor, nove ljude ... A mnogo je lakše ako imamo pravu podršku.

Detetu je posebno potrebna podrška u susretu sa novim izazovima, jer u dobi od jedne godine, kada decu obično upisujemo u jaslice, njihov mozak još nije dovoljno zreo da racionalizuje i reguliše svoje emocije kao što to mogu odrasli. Mi odrasli smo u mogućnosti da to učinimo samo na osnovu iskustva i zrelog mozga. Ne zaboravimo da mozak sazreva negde do 20. godine i menja se do smrti. Zbog toga, detetu je odrasla osoba veoma potrebna da mu pomogne da shvati svoje emocije i prevaziđe prepreke“.


Zašto je dobro nastaviti dojiti i nakon polaska u vrtić? 

Aleksandra Brlan, Srcna.si: „Dojenje je utočište kome dete pribegava kada ima određene potrebe. Tokom dojenja oslobađaju se hormoni koji blagotvorno deluju na smirivanje i opuštanje. Pored toga, dojenje stimuliše vagusni nerv i na taj način blagotvorno deluje na parasimpatički deo mozga, što dovodi do opuštanja i smirivanja. Dojenje takođe može biti od velike pomoći kada dete oboli, jer pomaže u jačanju tela i smanjenju stresa. Takođe smanjuje i stres koji se nakuplja kod mame koja se suočava sa raznim obavezama. Iako se dojenje može shvatiti kao napor i obaveza, takođe se može shvatiti i kao opuštanje.

Posle posla možemo udobno sedeti sa bebom i dojiti je, istovremeno zaboravljajući sve izazove i poteškoće. Dojenje takođe blagotvorno utiče na majke. Samo treba da postavimo malo drugačije prioritete i smanjimo očekivanja koja nam nameće društvo. Obično smo preopterećene obavezama ... Imaćemo dovoljno vremena za sređenu kuću iz bajke, kao i za druženja i druge stvari kasnije“.


PROČITAJ JOŠ: Zašto u Srbiji ne doji više majki?


Period uvođenja takođe je namenjen prilagođavanju drugačijem režimu  dojenja.
Tok dojenja nakon polaska u vrtić je malo drugačiji, jer dete i majka nisu stalno zajedno kao ranije, tako da dete može dojiti po svojoj volji. Da li je dobro da se majka i dete pripreme za ovo i uvedu drugačiji režim dojenja pre ulaska, sličan onom koji će dete imati prilikom pohađanja vrtića? Aleksandra Brlan, Srcna.si kaže: „Zavisi od svake konkretne situacije. Neke majke moraju da rade osam sati čim dete uđe u brigu, dok druge imaju malo vremena da se predstave. Dakle, mere dojenja su takođe veoma različite.

Period prilagođavanja na vrtić je takođe namenjen prilagođavanju na drugačiji režim dojenja

Tok dojenja nakon polaska u vrtić je malo drugačiji, jer dete i majka nisu stalno zajedno kao ranije, tako da dete ne može dojiti po svojoj volji. Da li je dobro da se majka i dete pripreme za ovo i uvedu drugačiji režim dojenja pre polaska, sličan onom koji će dete imati prilikom odlaska u vrtić? Aleksandra Brlan, Srcna.si kaže: „Zavisi od svake konkretne situacije. Neke majke moraju da rade osam sati čim dete krene u vrtić, dok druge imaju više vremena tokom adaptacije deteta. Dakle, mere dojenja su takođe veoma različite.


One mame koje imaju dovoljno vremena, u principu, ne treba ništa da menjaju, jer je upravo vreme adaptacije na vrtić namenjeno prilagođavanju. Beba se navikava na novonastalu situaciju i odsustvo majke, majka se navikava na odvojenost od deteta i priprema se za posao, a njeno telo se prilagođava na manje dojenja za vreme kada je na poslu. Međutim, ako majka nema vremena za adaptaciju savetujem da se prethodno izvrše neznatna prilagođavanja. Ali teško je reći paušalno, jer se svaki par koji doji se razlikuje“.


Da li će dete u vrtiću moći samostalno da zaspi ako je naviklo da zaspi tokom dojenja? 

Aleksandra Brlan, Srcna.si: »Naravno. Potrebno je samo vreme i podrška majke i vaspitača u smislu razumevanja detetovih emocija i potreba. Adaptacija na vrtić treba da prati ritam deteta. Pored majke, prilagođavanje može obaviti i partner ili druga osoba za koju je dete sigurno vezano i kojoj dete veruje. Ponekad je dobro koristiti ovu kombinaciju, posebno kada mama nema vremena za adaptaciju.

Međutim, potrebna je mala organizacija i fleksibilnost da bismo detetu odgovorili timski, a ne samo slepo sledili strogi plan koji smo postavili na početku, jer se u međuvremenu može mnogo toga promeniti. Ako dete ima dovoljno vremena i pravu podršku tokom adaptacije, ono će se postepeno naviknuti na novu situaciju, stvoriće kanal poverenja i sigurno će jednog dana zaspati samostalno. Sa svakim danom njegovo poverenje će rasti, biće sve opuštenije i usvajaće vrtićku rutinu što se tiče sna.

 

PROČITAJ JOŠ: 5 koraka (VIDEO): Kako da dojite u javnosti

 

Dete i vaspitačica neće biti povezani dojenjem, jer dojenje dete povezuje samo sa majkom. Međutim, ako se to ipak dogodi - ako se beba uvuče u krilo kao da želi da doji, vaspitačica ne treba da se uplaši, iako će joj možda biti neprijatno. Ovakvim ponašanjem dete joj samo pokazuje svoju naklonost i poverenje. Može da ga uteši i mazi, naravno. Pravi i topli fizički kontakt veoma je važna podrška koju vaspitači mogu pružiti deci prilikom upoznavanja. Tako će je dete još bolje prihvatiti. Istina je, međutim, da dok dete ne izgradi poverenje, neće hteti da se mazi. U početku deca često odbijaju fizički kontakt sa vaspitačicom jer im treba još vremena da je prihvate. Ovo je prirodan odgovor na nove odrasle osobe koje nisu roditelji.

Mnogo puta će dete osetiti napetost u vrtiću, ali kada majka dođe, teret će pasti sa srca i dete može pokazati neprijatne emocije koje su se sakupile u vrtiću. Dakle, deca posle vrtića nisu dosadna i divlja jer žele da nas povrede. Svoje neprijatne emocije radije će pokazati majci, jer znaju da su na sigurnom i da ih ona prihvata upravo onakve kakve jesu: divlje, razigrane, radoznale, iscrpljujuće, tužne i srećne. Jer šta su prve tri godine kada smo detetu zaista toliko potrebni u poređenju sa celim životom koji smo živeli pre roditeljstva i koji ćemo još neko vreme živeti sa detetom, a zatim biti ponovo sami? Deca nas jednostavno vole“.


Kako dete adaptirati na vrtić uz što manje stresa, uprkos dojenju?

Aleksandra Brlan, Srcna.si: „Ovde predlažem da se roditelji opuste i adaptaciju zamisle kao posetu. Ne treba žuriti. Skinite odeću u svlačionici, obujte papuče (koje nosite sa sobom), sedite neko vreme na klupu i razgovarajte sa detetom ili mu dozvolite da istražuje. Pustite ga i da doji ako treba. U pravom trenutku pozovite ga k sebi, uzmite ga u naručje i zajedno uđite u grupu. Pustite dete da samostalno istražuje i neka se vrati vama radi osećaja sigurnosti. U početku će to činiti vrlo često, a zatim svagog narednog dana sve ređe. Odvojite dovoljno vremena za prilagođavanje, čak i ako to možda radite u kombinaciji sa partnerom ili drugim ljudima za koje je dete sigurno vezano. Ako nemate nikoga ko vam može pomoći, takođe se možete obratiti vaspitaču i zajedno pronaći rešenje za što bezbolnije prilagođavanje u skladu sa ritmom deteta“.

 

Izvor: Ringaraja.net

 

PROČITAJ JOŠ: 6 korisnih saveta kada je reč o alkoholu i dojenju

news-img

Barcaffe: Artist Edition by OKO x Đura Kelj

Nakon velikog uspeha prve Barcaffe Artist Edition kolekcije, koju su obeležile autentične mačke street art umetnika Slavena Kosanovića Lunara i motivacione poruke autora Sandra Slavnića, svi ljubitelji espresso kafe jedva su dočekali da vide šta ih očekuje u novom kreativnom poglavlju brenda.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img