cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Mama, ja iako sam veliki i dalje volim da se mazim

Ove reči “veliki” trogodišnji Dimitrije je uputio svojoj mami zauzetoj brigom oko njegove tek rođene sestre. Da li i kada deca postaju “velika” za maženje, ljubljenje, zagrljaje….?

Mama, ja iako sam veliki i dalje volim da se mazim

Generacija današnjih roditelja, ili njihovih roditelja odrastala je u vreme kada se smatralo da je izražavanje ljubavi bilo suviše eksplicitno bilo fizičkim kontaktom (zagrljajem, poljupcem, maženjem) “pokvariti” dete. Te su tako mnogi roditelji izbegavali da nose svoje tek rođene bebice, a posebno tate, iako brižni i puni ljubavi, decu ljubili dok spavaju ili retko u čelo.

Jednostavno, sami su tako vaspitavani, a i postojalo je uverenje da će otvoreno i često pokazivanje i izražavanje ljubavi “razmaziti” dete.

Nažalost, stav “ne navikavaj ga na ruke”, još uvek predstavlja okosnicu vaspitnog stila za neke mame i tate.

Brojna naučna istraživanja i višegodišnja praćenja razvoja dece, i stav savremene psihologije, pedagogije i pedijatrije uveliko su i bez zadrške odbacili mogućnost da telesni kontakt i bliskost  sa roditeljima može “pokvariti” dete.

 

PROČITAJ JOŠ: (NE) navikavaj ga na ruke?!

 

Naprotiv, otvoreno izražavanje ljubavi prema detetu, zagrljaji, maženje,  poljupci…ne samo što npr. pospešuju razvoj nednoščadi i novorođenih beba, vec učvršćuju odnos roditelj dete i postavljaju odličan temelj za dalji razvoj ličnosti. To naravno, ne znači da roditelj treba da odustane od jasnog postavljanja granica detetu. Ali, to je posebna  priča o kojoj ćemo nekom drugom prilikom…

Stoga: slobodno grlite, mazite i ljubite svoje bebe i “veliku”, pa i onu zaista veliku decu. Tu svakako možemo reći da “od viška glava ne boli”. Bebama je telesni dodir sa roditeljima, pre svega mamom, izuzetno važan i može se reći da je u direktnoj vezi sa posticanjem pravilnog psihofizičkog razvoja (pored toga što je izvor čistog uživanja i roditelja i bebe). Što se tiče nešto starije dece, zagrljaj će biti odlična uteha u nešto zahtevnijim situacijama, kada je detetu potrebna dodatna podrška: pred spavanje, kada se povredi, ako je nesigurno, tužno…

To naravno ne znači da za zagrljaj i poljubac treba da postoji neki poseban povod. Kod tinejdžera i starije dece zagrljaj i poljubac koji će dobiti od roditelja (pa i kada ga ne traže!) često će olakšati završetak poneke teške rasprave. Opet, naravno, poseban povod za zagrljaj i poljubac ne treba da postoji!

 

PROČITAJ JOŠ: Poklon ili osmeh (ljubav,pažnja,vreme,strpljenje)?

 

Naravno, uvek treba poštovati i spremnost deteta. Dete pubertetskog uzrasta neće želeti toliko intenzivan kontakt sa roditeljem kao kada je bilo malo. i to je sasvim u redu. Ponekad, međutim, zagrljaj i bez reči, značiće puno i vama i vašem tinejdžeru (čak i kada on to nije spreman da prizna!)


I konačno, ono najznačajnije: imajmo na umu da će zagrljaj i poljubac bolje od bilo kakvih reči preneti detetu nedvosmisleno najvažniju poruku: “Važan si mi, tu sam za tebe i volim te!”


Tekst posvećen Dimitriju, 20 god.


Nevena Lovrinčević je autor tri knjige u izdanju Kreativnog centra: Naučite dete da spava, Klopke za roditelje i Disciplina bez batina.


Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img