cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Kakve sve bakterije donosimo iz šopinga?

Svi volimo šoping! I dok bezbrižno isprobavamo novi bikini, haljinu, šešir ili ruž za usne, presabiramo koliko smo uštedele, ne razmišljajući koliko bakterija nosimo sa sobom kući...

Kakve sve bakterije donosimo iz šopinga?

 

Šeširi

Dopao vam se lep šešir i stvarno želite da ga kupite. Postoji velika mogućnost da ga je isprobao neko drugi ili više osoba pre vas. Samim tim vrlo lako mogu na vašu kosu da se prenesu gljivice, perut pa čak i vaške!

Kada isprobavate šešir koji je pre vas nosila neka druga žena, koja na primer ima vaške, postoji vrlo velika šansa da će te i vi da ih dobijete. To je sve zbog toga što te male, uvek nepoželjne životinje mogu da opstanu i do dva dana bez kontakta sa ljudima. Ako ste donele odluku da kupite šešir, pre nego što počnete da ga upotrebljavate, obavezno ga dezinfikujte.

 

Donji veš i kostimi za kupanje

Najveći mogući prenosioci zaraze i bakterija su kupaći kostimi i donji veš. Prilikom isprobavanja garderobe kao što je donji veš i slično, isti može biti zaražen vaginalnim i fekalnim česticama a takođe, ako se ova garderoba kojim slučajem našla na podu, može biti puna i drugih čestica prljavštine.

Kad kupujete kupaći kostim ili donji veš, ako ih isprobavate, uradite to preko vašeg donjeg veša. Posle obavljene kupovine nakon što napustite objekat, ako ništa drugo očistite veš rukom, a pre nego što obučete odeću obavezno je operite.

 

Obuća

Opasnost postoji i u slučaju kupovine obuće u raznim trgovinskim objektima koji ih prodaju. Tada postoji mogućnost zaraze i dobijanja gljivičnih obolenja stopala. To vam je isto kao i što bi otišli da provedete neko vreme na bazen ili u teretanu gde postoji verovatnoća da takvo obolenje i dobijete.

Prilikom isprobavanja razne vrste obuće - patika, cipela i slično i to bez čarapa, možete vrlo lako da se zarazite gljivicama koje prouzrokuju takozvano atletsko stopalo.

Nikako obuću ne probajte obuću bez čarapa, a ako nemate iste tražite ih od prodavca (za jednokratnu upotrebu). Isto tako obuću koju ste kupili, pre nego što počnete da upotrebljavate, obavezno dezinfikujte.

 

Kozmetika

Vrlo slična sitacija je sa kozmetikom, tu su maskare, senke, ruževi ... sva kozmetika može biti puna bakterija. Stručnjaci za maskaru upozoravaju da se na istoj bakterije neprekidno razmnožavaju. Samim tim ne preporučuju da se koristi duže od šest meseci. Na taj način može da se prouzrokuje konjuktivitis i razne infekcije.

Prilikom isprobavanja senke za oči ili maskare uzmite primerak za jednokratnu upotrebu. To važi i za ostalu kozmetiku, zbog direktnog prenosa bakterija sa tela.

Kod ruža za usne postoji opasnost od prenosa bakterija putem pljuvačke. Preporučujemo vam da ruž za usne očistite hartijom pre upotrebe ali ni slučajno ga ne stavljajte direktno na usta. Opet tražite uzorak za jednokratnu upotrebu.

I sunđerčići i četke za nanošenje šminke su savršeni za sakupljenje bakterija i mrtvih ćelija kože pogotovo ako se često koriste.

Redovno ih perite, čistite i dezinfikujte kako bi sprečili razne vrste infekcija.

 

Izvor: Ringeraja.mk 


news-img

LILLY JUNIOR podkast sa Sarom: 18. epizoda DRUGE SEZONE

U 18. epizodi druge sezone Lilly Junior podkasta, Sara Oster Rokvić ugostila je Ljubivoja Ršumovića, poznatog pesnika i pisca, čije delo oplemenjuje srpsku književnost decenijama.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img