cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Kako se vaša beba u stomaku oseća kada plačete

Većina nas zna da sve ono što jedemo i pijemo tokom trudnoće utiče na bebu, ali kakva je situacija kada su osećanja u pitanju?

Kako se vaša beba u stomaku oseća kada plačete

Istraživanje koje je sprovelo Udruženje za psihološke nauke ustanovilo je da vaše emocije utiču na 6-mesečnu bebu u stomaku. I to ne privremeno. Vaše emotivno stanje može da utiče na formiranje fetusovog stava prema životu. Kako onda vaš plač utiče na vašu bebu? Neke od ovih kategorija vam mogu ukazati na to kako vaša osećanja mogu da promene život vaše bebe – zauvek.


Za mame pod stresom

  • Svaka mama se susreće povremeno sa stresom, i to neće imati dugotrajan uticaj na vašu bebu. Ipak, dugotrajna anksioznost, stres ili depresija hoće.
  • Mamama koje su jako anksiozne tokom trudnoće povećava se verovatnoća da dobiju anksioznu bebu.
  • Kada ste pod stresom, vaše telo stvara hormon stresa, i iako vaše emocije ne mogu da prođu kroz posteljicu, vaši hormoni mogu. Ako vaša beba jako često dobija vaš hormon stresa, on ili ona će se navići na hronični stres.


Za depresivne mame

  • Depresija tokom trudnoće se javlja isto toliko često kao postporođajna depresija. Tačnije, 10% trudnica je depresivno.
  • Deca koju rode depresivne mame imaju 1.5 puta veće šanse da i sama budu depresivna u 18-oj godini i da imaju emotivne probleme, kao što je na primer agresija.  
  • Vaša depresija takođe može da utiče i na bebin razvoj, ali je on više u vezi sa konzistentnošću vaše depresije a manje sa samom depresijom.
  • Prema jednoj studiji, ako je majka tokom trudnoće bila depresivna, a to se nastavilo i nakon porođaja, beba se razvija normalno. Ista je situacija i ako je majka tokom trudnoće bila mentalno zdrava, kao i nakon porođaja. Međutim, ako se jedna od ove dve stvari promeni, kao na primer da je majka bila mentalno zdrava tokom trudnoće, ali depresivna nakon porođaja, to će dovesti do usporavanja bebinog razvoja.


Za majke koje nisu želele trudnoću

  • Ono što može dodatno da pogorša stvari je da majka ne želi ono malo biće koje raste unutar nje. Istraživanja pokazuju da majke koje ne osećaju nikakvu privrženost svojoj bebi dok je ona u materici, dobijaju decu sa emotivnim problemima.   

 

Za mame koje imaju povremeno loše dane

  • Svi ih imamo. Ne dozvolite da vas ovo zabrinjava. Povremeni stresovi ili teški dani neće imati dugotrajni uticaj na vašu bebu.


Šta da uradimo

  • Potražite pomoć kada vam je potrebna da bi bili srećni! Sigurno je da se ne možete osloboditi celokupnog stresa, ali upoznajte i naučite koji su to simptomi depresije i ukoliko vam to bude potrebno, razgovarajte sa svojim doktorom o antidepresivima koji su sigurni za korišćenje tokom trudnoće. (Oni postoje!)
  • Ako ništa drugo, napravite sebi kupku, dišite duboko, idite na časove joge i uživajte u predstojećim danima tako što ćete sebi ugađati. Nakon svega, u vama raste novo biće! 

 

Odabrala i prevela Ringeraja.rs, sa Familytoday.com

news-img

Šta deca treba da znaju pre polaska u školu?

U predškolskom uzrastu, na detetov budući školski uspeh utičete negujući kod njega važnost čitanja, važnost slušanja i upućivanjem deteta da razlikuje igru od obaveza.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img