Kako da pomognete starijem detetu da prihvati prinovu u porodici
Starije dete primećuje da iznenada više nije u centru pažnje. Psiholozi ovu pojavu nazivaju šokom zbog skidanja s trona. Taj šok je razlog zašto starije dete počinje da se ponaša kao beba, to jest traži da sisa, piški u krevet ...
Priprema
Za prvenče prvo vreme s novopridošlim članom porodice predstavlja veliko opterećenje. Zato je veoma važno da ga na vreme pripremite na dolazak prinove. Pitajte ga šta misli koje bi mesto bilo pogodno za krevetac, kako da ukrasite bebinu sobu i povedite ga na ultrazvučni pregled. Za njega će svakako biti zanimljivo da čuje i vidi kako kuca bebino srce. Važno je da mališan od početka bude upoznat s novonastalom situacijom i da bude uključen u pripreme za dolazak prinove. Poklon koji će dobiti prilikom izlaska majke iz bolnice takođe može biti od koristi (npr. lutka koju će devojčica prepovijati kada i vi menjate pelene njenom bratu).
Poseban odnos između braće i sestara razvija se postepeno, a roditelji to mogu da osete i vide. Način na koji dete gleda i dodiruje bebu, smeje se ili plače s njom mnogo toga otkriva o njegovom odnosu prema njoj. Učvršćivanju veze između starijeg i mlađeg deteta doprinećete tako što ćete starijem poveriti manje dužnosti u vezi s bratom ili sestrom. Zamolite ga da vam pomogne da prepovijete bebu, da je nahranite iz flašice ili da vam doda vlažne maramice. Tako ćete doprineti da se kod vašeg prvenčeta razvije osećanje lične vrednosti.
Kada mlađe dete napuni tri godine, veza između njega i starijeg brata ili sestre je već prilično formirana. Starija deca često preuzimaju ulogu roditelja i posle izvesnog vremena između dece se rađa osećanje da mogu da se oslone jedno na drugo.
Lakše je udvoje
Koje prednosti imaju deca koja imaju brata ili sestru u odnosu na jedince? Ona se svađaju i mire i pri tom uče da traže oproštaj. Često poklanjaju jedno drugom stvari u znak pomirenja. Ona su praktično primorana da se ponovo zbliže, zato što žive na ograničenom prostoru i zato što vezanost za porodicu preovlađuje.
Ovakva deca su odlično pripremljena za kasniji život jer s vremenom shvataju da svađa često predstavlja gubljenje vremena. Osim toga, postaju svesna da se može živeti i s kompromisima (bolje kompromis od poraza), ali i uče kako da se nametnu. Ako su različitih polova, ona upoznaju suprotan pol i način na koji reaguju njegovi pripadnici.
Suparništvo
Roditelji, međutim, ne smeju da zaborave da iza svađa uglavnom stoji suparništvo, što znači da svako od dece želi da bude mamin i tatin ljubimac. Zato je veoma važno da njihovim upoređivanjem ne podstičete prirodni rivalitet. Prvo dete je jače, ali i ono drugo ima svojih kvaliteta, a razlikuju se i po svojim slabostima. Svako dete je jedinka za sebe i zato treba da ga hvalite i ističite njegove individualne prednosti. Nijedno dete ne smete da razmazite. Naučnici su zaključili da su srednja deca (tzv. „deca u sendviču“) suočena sa najviše problema. Ona dobijaju manje pažnje od prvorođene dece jer su roditelji već jednom proživeli iskustvo podizanja deteta, a s druge strane, tu je i treće dete, mezimče. Izuzetno je važno preduprediti situaciju u kojoj će se srednje dete osećati zapostavljenim!
Otvorena i skrivena ljubomora
Šta da uradimo ako primetimo da dete ima ravne tabane?
Šta je zapravo MVS set? MVS set za ravna stopala na jednostavan i lagan način omogućava prevenciju deformiteta i korekciju već postojećih, što je i njegova glavna funkcija. Set se sastoji iz dva stepera, odnosno dve polulopte različitog inteziteta otpora i valjka.
|