cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

Kada će ovakvi bolnički kreveti biti i u srpskim porodilištima?

clock-img

28.4.2021

Internetom ponovo kruži fotografija od pre nekoliko godina, na kojoj majka iz Australije ima krevetić za novorođenče pričvršćen za svoj specijalni bolnički krevet.

Kada će ovakvi kreveti biti i u srpskim porodilištima?

Iako još uvek postoje roditelji i stručnjaci koji upozoravaju da je zajedničko spavanje majke i bebe opasno, jedno australijsko porodilište je više nego očigledno svesno svih neprocenjivih blagodati zajedničkog spavanja majke i novorođenčeta.

Na internetu se ponovo pojavila fotografija od pre nekoliko godina, na kojoj majka iz Australije ima krevetić za novorođenče pričvršćen za svoj specijalni bolnički krevet.


Rešenje posle carskog reza

Takav krevetić je definitivno odlično rešenje za sve majke koje su rodile carskim rezom i ne mogu odmah da ustanu na noge.

I, naravno, za sve one majke koje su inače imale težak porođaj i treba im veća pomoć prvih dana nakon porođaja, kako bi mogle da ustanu i uzmu bebu u naručje.


PROČITAJ JOŠ: 24 moćne fotografije ožiljaka od carskog reza


S obzirom na to da većina porođaja na neki način predstavlja stresan događaj za majku, takvo rešenje bolničkog kreveta sigurno bi bilo dobrodošlo za većinu porodilja nakon porođaja, jer bi bebu mogle imati stalno uz sebe, a bilo bi im lakše i kada je u pitanju dojenje.


Najbolje je da novorođenče i majka budu stalno zajedno

Ako su nekada (a nažalost još uvek u nekim porodilištima) majke mogle da vide novorođenče samo nekoliko puta dnevno (kada je trebalo biti nahranjeno), moderno akušerstvo sve je svesnije koliko je važno da beba bude nakon porođaja sve vreme sa mamom.

Novorođenče i beba do trećeg meseca starosti još uvek su u takozvanoj materničkoj fazi, kada im trebaju najsličniji uslovi kao u materici, kada su u svakom trenutku osećali majku pored sebe. Zbog toga novorođenčad koja su odvojena od majki još intenzivnije doživljavaju teskobu zbog razdvajanja u prvim danima nakon rođenja, pokazale su mnoge naučne studije.


PROČITAJ JOŠ: Da li beba treba da spava sa roditeljima?


Sećate se onih scena kada su novorođenčad u posebnoj sobi daleko od mama plakala jedno pored drugog u svojim plastičnim krevetićima, a medicinsko osoblje je na pitanje zašto su odvojili bebu od mame, pokušavalo da nas uteši da i mame treba da se odmore?

I zašto ne bi mogle da se odmore uz usnulu bebu pored sebe? Ko bi je u bilo kom trenutku mogao privući k sebi i podojiti, milovati je, diviti joj se dok spava i slušati njeno disanje, nego majka.

I naravno obrnuto - novorođenče bi i dalje osećalo miris majke, čulo bi njen smireni dah i tako sigurno mirnije i sa ljubavlju doživelo dolazak u novi svet. 

 

Izvor: Ringaraja.net

news-img

TAKO MALI DA BI U SRCE STALI

UNICEF poziva na podršku prevremeno rođenim bebama u Srbiji.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img