Gorušica - neprijatan pratilac trudnoće
Jedno od veoma čestih stanja koja prate trudnoću jeste i gorušica. Razlog za pojavu gorušice jesu i hormonske promene u organizmu žene koje se javljaju tokom trudnoće, ali i fizičko prisustvo bebe.
Hormon koji je veoma bitan i neophodan za trudnoću (progesteron) opušta mišiće materice, ali deluje i na sistem za varenje i opušta creva.
Pored toga, dolazi i do opuštanja regulatora prolaska hrane između gornjih i donjih delova creva. Zbog toga lakše dolazi do povratka hrane u gornje partije creva.
Problem nastaje kada se hrana iz želuca zajedno sa želudačnom kiselinom vraća u jednjak, što izaziva osećaj gorenja u predelu grudnog koša. U odmakloj trudnoći, sama beba, koja je već velika, potiskuje creva ka gornjim delovima trbušne duplje, kao i sadržaj u njima, i na taj način izaziva gorušicu.
PROČITAJ JOŠ: Ono što vam niko nije rekao o porođaju
Šta raditi kako bi izbegli ili smanjili gorušicu u trudnoći:
- birajte hranu koja se lako vari, odnosno, nemojte jesti jaku i masnu hranu, čokoladu, alkohol i kafu
- pijte dovoljno tečnosti, ili pre, ili posle jela
- mleko, jogurt i kiselo mleko mogu neutralisati želudačnu kiselinu, i na taj način smanjiti gorušicu
- jedite češće i manje obroke
- stojte ili sedite uspravno, posebno neposredno posle jela
- ukoliko se gorušica pogoršava tokom noći, trudite se da ne jedete i ne pijete ništa osim vode u periodu od oko tri sata pre spavanja
- spavajte u odgovarajućoj pozi sa uzdignutim uzglavljem (koristite jedan visok jastuk, ili dva manja); podignuta glava i gornji deo grudnog koša zadržaće želudačnu kiselinu u želucu
- proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom da li neki od lekova koji uzimate možda ima sposobnost da izazove mučninu
U apoteci možete naći lekove antacide koji pomažu kod problema sa gorušicom, a bezbedni su i za vašu bebu i za vas, kada se koriste prema uputstvu!
Dipl. farm. spec. Marina Odalović
PROČITAJ JOŠ: Sinovi kao mame, ćerke kao tate. Zašto ličimo?