Zašto gumena patkica privlači ogromnu pažnju publike na FESTIVALU NAUKE?
Gumena patkica je već godinama deo nastupa tima (Heweliusze Nauki). Ona je zabavna, privlači pažnju publike i omogućava izvođenje brojnih jednostavnih, ali uzbudljivih eksperimenata. O predstojećem nastupu govori član poljskog tima, Paweł Jaskólski.
Na predstojećem Festivalu nauke, koji se održava od 12. do 14. decembra na Beogradskom sajmu, u međunarodnom programu će gostovati veoma atraktivan poljski tim, Heweliusze Nauki, čiji je naučni šou 2022. godine u Ženevi osvojio nagradu na Evropskom takmičenju naučnih šou programa Science Me!. Uz pomoć “sasvim obične gumene patkice”, oni će istraživati matematiku, fiziku, pokazati kako svet funkcioniše na potpuno nov način, i još mnogo toga. O predstojećem nastupu govori član poljskog tima, Paweł Jaskólski.
Kako ste dobili inspiraciju za nastup koju ćemo videti na Festivalu nauke u Beogradu? Zašto gumena patkica i za koje naučne zaključke ili atrakcije je baš ona pogodna?
Gumena patkica je već godinama deo nastupa mog tima (Heweliusze Nauki). Ona je zabavna, privlači pažnju publike i omogućava izvođenje brojnih jednostavnih, ali uzbudljivih eksperimenata. Te eksperimente smo spojili u jednu predstavu gde je gumena patkica postala glavni lik. Ova ideja se pokazala vrlo uspešnom! Predstava "Gumena Patkica" osvojila je treće mesto na Evropskom takmičenju naučnih predstava – Science Me! 2022 u Ženevi.
Šta vam je najdraže kada izvodite ovu predstavu pred mlađom publikom?
Najviše uživam u njihovoj angažovanosti – u njihovoj radoznalosti i želji da nauče nešto novo i aktivno učestvuju u aktivnostima.
Kao naučni komunikator, kako vidite položaj (i popularnost) nauke u Poljskoj? Da li su problemi i izazovi slični ili različiti u odnosu na druge evropske zemlje?
Vaše pitanje je vrlo aktuelno. Nedavno sam naišao na dva članka o ozbiljnim problemima poljske nauke na međunarodnoj sceni: “Prvi put u poslednjih 10 godina, nijedan Poljak nije na listi najcitiranijih naučnika na svetu (Highly Cited Researchers 2023)” i “Evropski istraživački savet objavio je rezultate dodele grantova, a Poljska je dobila samo 1 od 328 grantova”.
Ipak, ima i dobrih vesti. Poljska ima mnogo manjih inicijativa, lokalnih naučnih centara i institucija koje promovišu nauku među decom. Poljski učenici konstantno su među najboljima u Evropi u matematici. Tokom naših predstava i radionica za decu i porodice, vidimo koliko mladih naučnih entuzijasta ima u Poljskoj. Čini se da imamo sistemski problem pri prelasku učenika iz škole na univerzitet.
Da li ste zadovoljni reakcijama u Poljskoj na vaše programe?
Veoma sam zadovoljan radom našeg tima Heweliusze Nauki. Mi smo jedan od vodećih timova za popularizaciju nauke u Poljskoj. Naše radionice, predavanja za dečje univerzitete i školske predstave uvek su dobro prihvaćeni. Nastupamo na velikim poljskim naučnim festivalima (npr. Naučni piknik u Varšavi) i međunarodnim (npr. Znanstival u Ljubljani). Sarađujemo sa skoro svim većim naučnim centrima u Poljskoj i održavamo mentorska predavanja na Univerzitetu u Vroclavu. Činjenica da i dalje dobijamo nove prilike pokazuje da je naš rad cenjen i da igra važnu ulogu u popularizaciji nauke u Poljskoj.
Na koji projekat ili predstavu ste naročito ponosni?
Verujem da je projekat na koji ću biti najponosniji još uvek pred nama! Od dosadašnjih, najponosniji sam na predstavu "Gumena Patkica".
Atraktivni Festivali nauke održavaju se širom sveta. Koje nove tendencije posebno preferirate?
Jedan od mojih omiljenih trendova je naučni busking. Odlično funkcioniše na festivalima. Nema velike bine ili predstave za stotine ljudi, niti klasičnih radionica na štandu. Umesto toga, naučni busking podrazumeva kratke, interaktivne prezentacije – ponekad mini-radionicu za jednu osobu ili mini-predstavu za malu grupu.
Busker prilazi publici, započinje razgovor i stvara ličnu povezanost. Naučni busking ćemo izvoditi i u Beogradu – pokušajte da nas pronađete u publici ili ćemo mi pronaći vas!
Promo objava