Danas je „plavi ponedeljak“ – najdepresivniji dan u godini

Danas nije samo još jedan ponedeljak u mesecu. Treći ponedeljak u januaru već godinama nosi titulu najdepresivnijeg dana u godini.

Danas je „plavi ponedeljak“ – najdepresivniji dan

Kako je nastao najdepresivniji dan u godini?

„Plavi ponedeljak“ (Blue Monday) povezuje se sa osećajima tuge, niskom motivacijom i nedostatkom energije. Poreklo izraza „Plavi ponedeljak“ datira iz 2004. godine, a prvi ga je skovao Klif Arnal, velški psiholog koji je predavao u večernjoj školi edukativnog centra Univerziteta u Kardifu.

Njega je angažovala britanska turistička kompanija Sky Travel kao marketinški trik kako bi podstakla ljude da rezervišu odmor i tako poprave raspoloženje (a i povećaju zaradu kompanije). Prvi put su koncept predstavili u saopštenju za javnost 2005. godine, koristeći ga kao strategiju za pomoć ljudima da prevaziđu zimsku melanholiju planiranjem i organizacijom putovanja.

„Kada sam počeo da razmišljam o motivima za rezervaciju odmora, prisećajući se onoga što su mi hiljade ljudi govorile tokom posla ili radionica, ovi faktori su ukazivali na to da je treći ponedeljak u januaru posebno depresivan“, objasnio je Arnal.

„Plavi ponedeljak“ je izabran za najdepresivniji dan u godini jer se često poklapa s finansijskim poteškoćama, lošim vremenskim prilikama, završetkom božićne euforije, povratkom u svakodnevne rutine i neuspehom u sprovođenju novogodišnjih odluka, što sve zajedno doprinosi opštem lošem raspoloženju.

Nema naučne osnove

Istraživanja nisu dokazala da postoji bilo koji dan koji je depresivniji od svih ostalih – reč je o marketinškom triku koji se ustalio u modernoj kulturi. Međutim, ovaj pojam je ubrzo postao globalno popularan, do te mere da pojedini psiholozi upozoravaju na njegov negativan uticaj na osobe koje se zaista bore s depresijom, prenosi Index.hr.

Iako na prvi pogled deluje komplikovano i ozbiljno, Arnalova formula za „Plavi ponedeljak“ nema naučnu osnovu. Detaljnijom analizom formule [W + (Dd)] xTQ / MxNA može se videti da su uključene varijable subjektivne i očigledno nenaučne, piše CNN.

Na primer, W označava vremenske uslove. D je dug, a d mesečna plata, dok T označava vreme od Božića, a Q vreme od kada ste odustali od novogodišnjih odluka.


Izvor: BIZLife

news-img

POBEDNICI u INFLUCID nagradnom konkursu!

Hvala svima na učešču u INFLUCID nagradnom konkursu. Predstavljamo vam 10 dobitnika sjajnih INFLUCID paketa.

favorite-img

Oglasna poruka

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img