cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

DA LI DECA TREBA DA GLEDAJU VESTI?

Ako vaše dete poželi da gleda vesti, evo šta treba da znate pre nego što uključite televizor.

DA LI DECA TREBA DA GLEDAJU VESTI?

Gledanje vesti ponekad može biti veoma stresno i za roditelje, a posebno za dete koje se nađe u prostoriji dok se u vestima prikazuje uznemirujući sadržaj. Ali kako deca rastu, ona prirodno postaju radoznala i pre ili kasnije mogu poželeti da gledaju vesti sa vama. 

Gledanje vesti ponekad može biti veoma stresno i za nas roditelje, a posebno za dete koje se nađe u prostoriji dok se u vestima prikazuje uznemirujući segment. Ali kako deca rastu, ona prirodno postaju radoznala i verovatno će doći vreme kada vaše dete poželi da gleda vesti sa vama. 
Uglavnom, treba da vodimo računa šta naša deca gledaju na TV-u, iz bezbroj razloga. Kada su vesti u pitanju, situacija je malo drugačija jer se događaji menjaju iz dana u dan, a teme koje se pokrivaju mogu da variraju od vremenske prognoze do ozbiljnijih problema u društvu. 
Ako vaše dete poželi da gleda vesti, evo šta treba da znate pre nego što uključite televizor.

U svakom slučaju, treba da vodimo računa šta naša deca gledaju na TV-u, iz bezbroj razloga. Kada su vesti u pitanju, teme se menjaju iz dana u dan, i variraju od vremenske prognoze, preko crne hronike, do ozbiljnih problema u društvu, te roditelji treba da procene kada je pravo vreme da dete počne da prati informativni program.

Ako vaše dete poželi da gleda vesti, evo šta treba da znate pre nego što uključite televizor, piše Parents.


U kom uzrastu deca mogu da počnu da gledaju vesti

Ne postoji jedinstveno doba kada je dete spremno za vesti, objašnjava dr Tamara Soles, dečiji psiholog i direktor Secure Child sa sedištem u Montrealu, Kanada.

"Dečja emocionalna spremnost je mnogo važnija od njihovog uzrasta u donošenju odluke kada mogu da gledaju vesti, ili da li bi uopšte trebalo da ih gledaju", kaže dr. Soles.

Vesti se obično brzo smenjuju, neke su prilično bezazlene, dok druge mogu biti veoma uznemirujuće. Vi kao roditelj, dobro poznajete nivo osetljivosti vašeg deteta, pa budite spremni da promenite kanal ili isključite TV ako je potrebno.


Imaju li deca koristi od gledanja vesti

Baš kao što postaju sve sigurnija savladavajući složenije teme u školi, tako i gledanje vesti može pomoći jačanju samopouzdanja vašeg deteta, kao i osećaja povezanosti sa svetom.

"Praćenje vesti može poboljšati empatiju i saosećanje kod dece", objašnjava Dr Soles. „Deca uče o složenosti sveta i mogu se uključiti u smislene diskusije o aktuelnim događajima. Kada odrasli poštuju mišljenje dece, to povećava dečije samopouzdanje i kritičko razmišljanje". 

To, međutim, ne važi za sve vesti, posebno za one koji prikazuju tragediju, smrt ili druge ozbiljne teme. Dr Soles upozorava da eksplicitni ili uznemirujući segmenti vesti mogu pojačati osećaj anksioznosti, straha ili bespomoćnosti vašeg deteta, posebno ako je emocionalno osetljivo ili još ne zna kako da povuče granice između izolovanih događaja i sopstvene stvarnosti.


Saveti za roditelje čija deca žele da gledaju vesti 

Ako vaše dete želi da gleda vesti sa vama, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste mu pomogli da obradi sva osećanja koja bi se mogla javiti. 

"Ako vaša deca gledaju vesti, uverite se da oni to rade sa roditeljem ili odraslom osobom od poverenja", sugeriše Robin Isman, terapeut i stručnjak za anksioznost iz Masačusetsa. "Deca svuda upijaju informacije, pa čak i ako ne gledaju vesti, možda ih čuju u školi. Obavezno ih pitajte kako su i dopustite im da vam postavljaju pitanja."

Dr. Soles preporučuje da pregledate segment vesti unapred ako možete, kao i da postavite vremenska ograničenja i napravite listu informativnih programa kojima verujete, prilagođenih uzrastu.

"Priče o ljudima koji čine dobra dela takođe ima smisla podeliti sa decom, i osnažiti ih da preduzmu male korake u svojim zajednicama", kaže Soles.


Kako razgovarati sa decom školskog uzrasta o vestima 

Mlađa deca možda još nisu spremna za razgovore na ovu temu jer ne mogu još uvek razumeti pristrasnost ili senzacionalizam prisutan u vestima. Oni takođe možda ne shvataju u potpunosti zašto se nešto „dogodilo“ drugoj osobi koju nikada nisu sreli. 

"Uvek je dobra ideja da procenite koji sadržaj je vaše dete možda već videlo ili mu je bilo izloženo onlajn ili u školi", kaže dr Soles. Predlaže da započnete razgovor sa svojom decom frazama kao što su: "U poslednje vreme se mnogo priča o ...., zanima me šta ste možda čuli ili videli? Imate li pitanja o tome šta se dešava?"

Ovo vam može pomoći da procenite nivo svesti vašeg deteta o tome šta se dešava u svetu—kao i u kojoj meri je ono možda shvatilo pristrasnosti ili dezinformacije. A ako vaše dete postavlja mnogo pitanja, odvojite vreme da odgovorite na njih.

Dr Soles preporučuje da i vi svom detetu postavite pitanja o vestima koje ste upravo gledali zajedno, kao i da ga pitate kako se oseća u vezi sa događajem. Razgovori o tome kako bi ljudi mogli da poboljšaju određenu situaciju takođe mogu pomoći maloj deci da se fokusiraju na pozitivne stvari, zajedništvo i empatiju.


Kako o vestima razgovarati sa tinejdžerima

Dobre su šanse da vaš tinejdžer već dobija priličnu dozu informacija sa platformi društvenih medija koje posećuju, kao i na osnovu diskusije sa njihovim prijateljima. Pomozite im da razumeju događaje, kao i da razlikuju objektivnost od pristrasnosti, što može razviti diskusiju među vama. 

„Kod tinejdžera roditelji mogu da podstaknu otvorene, kritičke diskusije koje neguju medijsku pismenost“, kaže dr Soles. „Tinejdžeri su već u stanju da analiziraju kontekst i uzroke, pa ih pozovite da podele svoja viđenja, istovremeno vodeći računa o njihovim emocionalnim potrebama.” Postavljanjem pitanja starijem detetu - kako određeni događaj može uticati na ljude i šta misle da bi se moglo uraditi da se problem reši, može proširiti njihov pogled na svet. Dr Soles takođe preporučuje da ih zamolite da kritički razmisle o tome kako vesti predstavljaju određenu priču i šta bi moglo biti izostavljeno.


Šta učiniti ako vesti uznemire vaše dete

Razumljivo je da vaše dete može biti pod stresom zbog nečega što je gledalo na vestima — na kraju krajeva, aktuelni događaji mogu biti stresni i za roditelje. 

Ako je vaše dete uznemireno zbog nečega što je videlo u vestima, dr Soles preporučuje da prihvatite njihove emocije, što im može pomoći da ih obrade i regulišu. "Kada vest uznemiri vaše dete, prvi korak je da priznate njegova osećanja i date mu do znanja da je u redu da se oseća tužno, uplašeno ili zbunjeno", kaže ona. "Na primer, možete reći: Vidim da te je ovo zaista uznemirilo, i to je potpuno razumljivo."

Ona takođe preporučuje da se fokusirate na rešenja, bilo da se radi o uključivanju svoje dece u razgovor ili isticanjem onoga što drugi čine da pomognu. A ako su vaša deca zaista preopterećena, uvek možete da promenite kanal.

"Odmor od vesti može vašem detetu dati vremena da obradi informacije i povrati osećaj smirenosti", kaže dr Soles. "Podstaknite ih da razmisle o malim akcijama koje mogu preduzeti da bi napravili pozitivne stvari. Ovi koraci ne samo da im pružaju osećaj korisnosti, već ih uče i da mogu da doprinesu rešenjima, čak i na male načine."

 

Odabrala i priredila Ringeraja.rs

Poslednji tekstovi

article-img

Poslednje teme sa foruma

message-img