Da li da piškim ili dišem - promene u telu trudnice
Pitate se da li je normalno sve što vam se dešava? Ovaj tekst će biti pokušaj objašnjenja šta se dešava sa organizmom trudnice po nedeljama trudnoće.
4. nedelja
Sada biste trebali dobiti menstruaciju, ali se to nije desilo. Jel imate još neki simptom? Znate li koji su prvi simptomi trudnoće? Pobrojaćemo ih: povraćanje, nadute grudi, blago krvarenje, malaksalost, pospanost, posebna osetljivost na mirise, gubitak apetita, češće mokrenje, povišena bazalna temperatura. Sve te simptome možete imati, ali i ne morate. Najbezbednije je da uradite test, ili date krv da se testira na beta hCG, hormon trudnoće.
8. nedelja
Širite se u struku? Normalno! To je zbog toga što se materica uvećava. Grudi su vam osetljive? Najradije ih ne biste ni gledali a kamoli ne dirali? I to je normalno! Mučnine i dalje traju? Na žalost, verovatno, da. Ovim mukama bi se mogle dodati i glavobolje.
PROČITAJ JOŠ: Sinovi kao mame, ćerke kao tate. Zašto ličimo?
12. nedelja
U ovom periodu bi mučnine mogle skroz da nestanu! Vrlo je verovatno da nećete više mokriti toliko često kao u prvom tromesečju, to je zbog podizanja materice, samim tim i smanjenog pritiska na bešiku. Samim podizanjem materice, beba izlazi iz karlice, pa počinje da vam se vidi i stomačić. Nov problem može biti zatvor, jer creva u trudnoći rade usporeno. Količina krvi koja cirkuliše vašim telom povećava se, pa će vaša pluća, srce i bubrezi pojačano raditi. Takođe, povećana količina krvi u vašem organizmu izaziva i glavobolje. Ukoliko postanu nesnosne, obavezno potražite savet svog lekara.
16. nedelja
Mogli biste osetiti prve pokrete svoje bebe, ako niste, nemojte paničiti, mnoge žene ih osete tek oko 20-te nedelje. U ovom periodu može doći do promene boje kože. Bradavice i koža koja ih okružuje mogle bi potamneti, a duž središnjeg dela stomaka bi se mogla pojaviti tamna crta, tzv. linea negra. Ta zatamnjenja nestaju nakon porođaja. Oprez – vaša želja za hranom bi mogla rasti! Jel još stajete u svoju garderobu?
20. nedelja
Birajte: hoćete češće da piškite ili teže da dišete? Ako nisko nosite, spremite se na trčkanje u WC. Ako visoko nosite – teže ćete disati, jer materica vrši pritisak na želudac, a on na pluća. Vaše dojke mogu da stvaraju kolostrum, retku mutnu materiju koja osigurava sve što je vašem detetu potrebno u prvim danima života. Ne pokušavajte da ga istisnete, samo ga obrišite! Može vam se dogoditi da vam desni krvare a takođe može doći do pojačanog lučenja iz vagine. Bol u kičmi je isto tako normalan, a uzrok su oslabljeni mišići i ligamenti.
24. nedelja
Sada bi već i tata trebao da oseti bebine pokrete u vašem stomaku. Oprez – u ovom periodu dolazi do naglog skoka težine! Bićete osetljivi na toplotu, pa pijte dosta vode, i vreme je da kupite širu odeću. Svrbi vas stomak? Kažu da ga ne valja češati jer je to dobra podloga za stvaranje strija.
PROČITAJ JOŠ: Trudni? Deset stvari koje morate kupiti!
28. nedelja
Može biti ustanovljeno da nemate dovoljno gvožđa u organizmu. Glavni znak anemije je veliki umor, a slede još i bezvoljnost, bledolikost, ubrzano kucanje srca. Verovatno će vam biti prepisan neki preparat sa gvožđem. Može vas mučiti kiselina, probavne smetnje i grčevi. U ovom periodu možete dobiti lažne kontrakcije, tzv Braxton-Hicsove kontrakcije. Možete sanjati porođaj ili bebu, to je sasvim normalno u ovom periodu.
32. nedelja
Može vam se desiti da se malo upiškite pri smehu, kijanju ili kašlju. Ništa strašno, dešava se mnogim trudnicama. Možda nećete moći da spavate kao obično. Pupak? Gde je pupak? Ili je izravnat sa stomakom, ili je čak ispupčen. Bolovi u karlici su normalni, jer se ona širi za porođaj.
36. nedelja
Beba bi trebala biti okrenuta glavom na dole, i već po malo spuštena, tako da ako ste do sada bili u kategoriji koja teže diše... uživajte! Možete da dišete, ali se pridružujete trudnicama koje češće mokre. Umor je u ovom periodu normalna stvar: slabije spavate i dete je veće. Međutim, umor nije obavezna stvar, možete biti puni energije. Kažu da kada trudnica rasprema kuću to znači da se porođaj bliži munjevitom brzinom, objašnjavajući to nekim životijskim instinktom, da majka sprema jazbinu za mladunče.
40. nedelja
Možete osetiti kontrakcije i biti ubeđeni da su krenuli trudovi, međutim, ako nisu u pravilnim razmacima – to nisu trudovi. Osećaj težine u donjem stomaku je normalan.
PROČITAJ JOŠ: Neverovatne činjenice o trudnoći