Blesave činjenice o bebama
Bebe su nešto najdivnije na ovom svetu. Meke, tople, mirišljave, neodoljive... Ali mnogo je stvari koje su vrlo čudne i zadivljujuće u vezi njih! Još više je stvari koje nam niko nikada nije rekao i koje su neočekivane!
Dok su u stomaku, bebama rastu „brkovi“- koje pojedu
Oooo daaa, tako je. Doduše, ne samo brkovi, već dlačice koje im pokrivaju celo telo.
Počevši od četvrtog meseca razvoja, na fetusu počinju da rastu prve dlačice počevši od lica, pa se zatim rašite preko celog tela. To su lanugo dlačice, koje (ako imate sreće) opadaju pre porođaja. Kako se nalaze u amnionskoj tečnosti koju beba guta, bivaju „pojedene“ od strane bebe, svarene i sačinjavaju deo bebine prve stolice-mekonijuma.
Bebe udvostručuju svoju težinu do navršenih 6 meseci života
Možda ovo ne zvuči kao ko zna šta, ali zamislite sebe da udvostručite svoju težinu za 6 meseci! Ma samo neka nam rastu nezaustavljivi malci, u ovom periodu pretežno na mleku, što maminom, što adaptiranom, i neka rade ono za šta su majstori- jedu, spavaju, kake, smeju se i raduju, i rastu, rastu, rastu neverovatnom brzinom.
Bebe devojčice imaju „menstruaciju“
Dok su bebe u stomaku, apsorbuju mamine hormone, samim tim po rođenju postoji izvesna količina estrogena koja dovodi do pojave iscedka iz vagine koji izgleda kao menstruacija. Takođe, vrlo je uobičajeno da se bradavice i dojke svih beba crvene i da postoji laktacija.
Čudno (i zastrašujuće kada o ovome ništa ne znate) ali istinito.
Bebine oči već po rođenju dostižu 75% veličine koju će imati kao odrasli
Šta kažete na ovo? Koliko su vam sada velike njhove oke u odnosuna njihovu glavu? Ogromne, zar ne?
I da ne zaboravimo, odmah po rođenju bebe su izrazito kratkovide, ali već ok šestog meseca, sve dolazi na svoje.
Bebe dečaci imaju erekciju... i unutar stomaka, a i kada se rode
Potpuno normalna stvar, pokazuje da nervni sistem potpuno normalno funkcioniše. S’ druge strane, najčešće se javlja neposredno pre nego što dečačić hoće da piški, pa ukoliko ne želite da budete mokri, prilikom menjanja pelene bebu pokrijete i sačekajte, inače...
Bebe nemaju čašicu u kolenu
Postoji hrskavičasta formacija koja liči na čašicu, ali zapravo ona se razvija i postaje kost kao takva tek kroz nekoliko godina. Ista priča je i sa ostalim delovima skeleta beba, pojedine srastaju, pa tako nakon par godina ostaje 206 kostiju a rađamo se sa nekih 300.
Samim tim, bebe i mališani su vrlo izdržljiva, savitljia, elastična mala bića sačinjena dobrim delom od hrskavice.
Novorođenčad ne plaču suzama
Kada novorođenče plače, ono zapravo vrišti bez suza. Razlog toga je što se tek od 3. nedelje ( nekada i kasnije) formira produkcija suza. Nažalost, sa suzama ili bez bebeći plač je uvek dovoljno glasan da probudi svakog.
Bebe mogu da dišu i gutaju istovremeno
Prarefleks, usvojen još iz prenatalnog perioda u materici, koji još uvek održavaju, sve do druge polovine prve godine. Omogućava im da potpuno nesmetano doje.
Meka mesta na glavi-fontanele, pulsiraju i pomeraju se
Fontanelle su meka mesta na glavici svake bebe, jer kosti lobanje nisu još uvek srasle. Dok se ne zatvore, fontanele nam pokazuju da li je beba gladna, žedna, da li je dobro.. Ali da li ste znali da ukolik se udubite, videćete da se pomera, pusira.
Bebe su zapravo mini superljudi sa super snagom
Poznato je da bebe hvataju ručicama sve što im se ponudi, i da im je stisak izuzetno jak, ali da li ste znali da im je stisak toliko jak da bez problema mogu jednom rukom da drže celo svoje telo. Teškoo da bi bilo ko od atletičara mogao da se meri sa njima u zgibovima.