petak, 20.9.2019
Najtraženije srednje škole u Beogradu00
Najtraženije srednje škole u Beogradu
Upis u srednje škole predstavlja stres podjednako za male maturante i njihove roditelje. Neizvesnost i neodlučnost kojim putem dalje poći, koja je škola perspektivna, hiljadu je pitanja u dečijim glavama. Da li je bolji izbor državna ili privatna srednja škola, mučilo je mnoge učenike, a treba imati razumevanja za njihove nedoumice. Za neke je srednja škola tek korak u ciklusu obrazovanja, dok je za neke završni stadijum kojim će odabrati zanimanje i svoj životni put.
Osnovci su nakon završenog osmog razreda polagali malu maturu. Uspeh iz osnovne škole nosio je maksimalno 40 poena, dok je na maturskom ispitu moguće bilo postići do 60 poena. Broj poena je, kao i svake godine, presudan za upis u željenu srednju školu. Đaci su sastavljali liste željenih škola, vodeći se prioritetima – na prvom mestu je srednja škola koju najviše žele, a nakon nje su rezervne opcije, po nivou htenja, za slučaj da im ne bude odobren primarni odabir.
Odabir srednje škole se u mnogome razlikuje kada je reč o prestonici i o gradovima u unutrašnjosti zemlje. U Beogradu, želja mnogih učenika je bila gimnazija, a u stopu je prate srednja medicinska škola, srednja ekonomska, elektrotehnička, saobraćajna. Čest odabir je i privatna srednja škola, koja svojim polaznicima nudi mnoge privilegije.
U unutrašnjosti, veliki broj učenika usmeren je, zbog loše materijalne situacije, na pronalazak radnog mesta, te su stoga srednje stručne škole odnele pobedu nad školama opštih profila.
Koje su srednje škole bile najtraženije u Beogradu u upisnom roku 2019/2020?
Gimnazije ni ovog upisnog roka nisu napustile tron kojim suvereno vladaju decenijama. Podjednako je vladalo interesovanje za gimnazije opštog, prirodno-matematičkog i društveno-jezičkog smera. Gimnazijsko školovanje traje četiri godine i omogućava učenicima vreme da razmisle za šta žele dalje da se usavršavaju.
Nakon gimnazije je nastavak školovanja na visokim školama ili fakultetima obavezan, jer učenici završetkom iste nemaju nikakvo zvanje, niti su osposobljeni za rad. Gimnazije ipak pružaju najširi spektar obrazovanja i nije ni čudno što se mnogi opredeljuju za njih. U Beogradu su naročito tražene bile Treća, Deset_a i Četrnaesta gimnazija, a primećen je porast interesovanja za Vojnu i Sportsku gimnaziju.
Srednje medicinske škole su bile izuzetno tražene i ove godine. Srednjoškolsko obrazovanje u trajanju od četiri godine osposobljava učenike za rad u medicinskoj delatnosti, a otvorena je mogućnost daljeg školovanja na medicinskom fakultetu ili visokoj školi strukovnih studija. Veliki broj obrazovnih profila i traženost medicinskog kadra u zemlji i inostranstvu razlog su zašto se učenici opredeljuju za srednje medicinske škole.
Srednja ekonomska škola, a naročito smer ekonomski tehničar, bila je popunjena u rekordnom roku. Školovanje u ekonomskoj školi traje takođe četiri godine, a đaci stiču obimna znanja iz oblasti ekonomije, finansija, knjigovodstva i menadžmenta. Ekonomisti su traženi u svim preduzećima, stoga je ova škola perspektivna u pogledu budućeg zaposlenja ili samozaposlenja. Nastavak školovanja na fakultetima i visokim školama je takođe opcija.
Srednja elektrotehnička škola je uvođenjem IT profila postala izuzetno popularna među mladim ljudima. Interesovanje za informatiku ne jenjava, a u elektrotehničkim školama akcenat je podjednako stavljen na teoriju i praktičnu nastavu, gde đaci proveravaju stečena znanja. Obrazovni smerovi za koje su se đaci najčešće opredeljivali su elektrotehničar računara, elektrotehničar energetike i elektroinstalater. Mogućnost zaposlenja nakon svršene škole je izgledna, a obrazovani inofrmatički i elektrotehnički kadar je uvek tražen i cenjen.
Privatna srednja škola – da ili ne?
Privatna srednja škola, iz godine u godinu, izbor je sve većeg broja učenika, što dokazuje broj upisane dece koji je u stalnom porastu. Koji je razlog što je privatna srednja škola njihov odabir? Napredna interaktivna nastava, koja đacima pomaže da bolje usvoje znanja na samom času, u komunikaciji sa profesorima nastavnih jedinica. Nastava u kojoj đaci podjednako učestvuju, kao i profesori, pokazala se kvalitetnom i inovativnom.
Odeljenja broje manji broj učenika, što profesorima omogućava individualni pristup svakom učeniku. Dovoljno je vremena da se posvete proveri stečenih znanja i objašnjavanju eventualnih nejasnoća.
Privatna srednja škola u odnosu na državnu nudi veći komoditet – kabineti su opremljeni po svetskim standardima, sa svim potrebnim audio-vizualnim elementima koji olakšavaju učenje i čine ga zanimljvijim. Za učenike koji žele više, tu su dodatne pogodnosti – profesori su dostupni za konsultacije putem emaila, telefonski ili lično, a postoji i mogućnost dopunske nastave.
Opušteniji pristup učenju na đake utiče pozitivno, jer školske obaveze ne doživljavaju kao „moranje“ već stiču želju za edukovanjem i usavršavanjem.
Bitno je napomenuti da je diploma koju pruža svršena privatna srednja škola pred zakonima Republike Srbije izjednačena sa diplomama državnih škola.
Upis u srednje škole je za nama. Školska godina je započela, a đaci koji imaju nedoumice da li su doneli pravu odluku, uz molbu mogu izvršiti transfer u drugu srednju školu, u kojoj ima otvorenih mesta. Bez obzira da li je vaš izbor bila državna ili privatna srednja škola, želimo vam puno sreće u usvajanju novih znanja i postizanju školskih uspeha.
Jedinstveno razdoblje života, nezaboravna sećanja! Sve prekretnice i važne događaje upiši u svoj dnevnik. Podeli ih sa Ringerajinom zajednicom ili zaključaj samo za sebe.