Naleti vrućine, učestale promene raspoloženja, neredovne menstruacije. Sve su to klasični simboli menopauze, ali premladi ste za to i mislite da vam nije mogao već isteći "rok trajanja"... Ili?
Vreme menopauze nastupa s približavanjem kraja ženinih plodnih godina i većinu žena zahvata oko 50. godine života, ali to može znatno da varira. Na primer, kod jedan posto žena ono dolazi i pre 40. i to ne ne mora biti razlog za brigu. Preuranjenu menopauzu mogu da uzrokuju hormonalni poremećaji i ozbiljne bolesti, ali može da se dogodi i bez nekog većeg razloga.
Međutim, potkraj pete decenije života veliki deo žena iskusi simptome takozvane predmenopauze, ali tek malobrojne od njih su toga uopšte svesne. Proizvodnja hormona estrogena i progesterona u telu se bitno smanjuje što utiče na menstrualni ciklus.
Predmenopauza je prelazno vreme između redovnih menstruacija i njihovog prestanka, a prepoznaje se po neredovnim krvarenjima. Osim toga, jedna od četiri žene pati od takozvanih "valunga", odnosno naleta vrućine, problema sa spavanjem i raspoloženjem, dok neke neće niti osetiti da se nalaze u razdoblju menopauze, osim po manje redovnim menstruacijama.
Ipak, kod nekih žena se simptomi predmenopauze mogu pojaviti i u srednjim tridesetima, što može biti vrlo zbunjujuće, čak i zabrinjavajuće za one koje ne znaju o čemu se radi.
Ženama se preporučuje da, odmah nakon što iskuse ovakve promene u menstrualnom ciklusu, posete lekara, odnosno ginekologa. Često je dovoljno samo izvaditi krv kako bi se otkrio uzrok problema. Pored toga, poseta lekaru u ovim "osetljivijim" godinama često ima i drugih prednosti – preporučuje se razgovor s lekarom o svom zdravstvenom stanju kako bi se izbegla pojava mogućih obolenja u budućnosti.
U predmenopauzi se najčešće preporučuje izmena načina života – potrebno je da prestanete pušiti, kontrolišete telesnu težinu, bavite se adekvatnim vežbanjem i da se kvalitetno hranite – da uzimate dovoljno vitamina iz grupe B i D, te folne kiseline i kalcijuma.
Nekim ženama uveliko će pomoći i nešto slabije kontracepcijske pilule koje će osigurati stalan nivo hormona. U nekim slučajevima lekar može da vam preporuči i terapijsku zamenu za estrogen.
Ali, nekima će se biti dovoljno samo više kretanja kako bi se smanjio uticaj stresa ili promena nekih životnih navika. Zato se svakako obratite lekaru jer će on znati šta je najbolje za vas.
Po pravilu, od javljanja prvih simptoma koji je najavljuju pa do same menopauze može proći i po 5 ili 6 godina. Ako ih na vreme postanete svesni, imaćete više vremena da izbegnete šok i psihološki se pripremite za ono što će uslediti, jer menopauza je samo kraj jedne faze u životu.
Nakon nje rešićete se "ženskih problema" koji su vas pratili još od tinejdžerskih godina, a promene u fiziološkim funkcijama uticaće na vaše zdravlje i psihu jedino ako vi to dozvolite...
bebac.com
saljem ti bebi prasinu draga! Nek uspe!!! ... by Verus ! :D