cookie-img

Stranica koristi kolačiće

U cilju pružanja boljeg korisničkog iskustva, analize online upotrebe, sistema oglašavanja i funkcionalnosti. Nastavkom korišćenja smatra se da se slažete sa korišćenjem kolačića u navedene svrhe.

writing-img

Poremećaji viličnog (temporo-mandibularnog) zgloba

clock-img

18.03.2012, 03:02

clock-img

dunja RR

pencil-img

30432

U poslednje vreme (već 2-3 nedelje) mi vilica preskače, škljoca. Počelo je već da me nervira, i prvo sam mislila da je zbog moje inače izbačene gorne vilice jer nikako da stavim fiksnu protezu.

Večeras sam malo proguglala i nađem da je ovo česta pojava kod žena između 20 i 50 godina, posebno onih koje rade kancelarijski posao. Sve što ne sme da radi da ne bi došlo do ovoga ja sam radila (sedela dugo za računarom, držala bradu rukom, nosim laptop, držim telefon ramenom jer gotovo uvek radim dva posla):

"Kod temporomandibularnog sindroma viličnog zgloba. Mekša hrana će manje opterećivati vilice. Opuštajte vilične mišiće. Ako radite za stolom, pazite na držanje i ne naginjite se napred. Izbegavajte naslanjanje brade na ruke i držanje telefonske slušalice između ramena i brade. Ne nosite teške torbe preko ramena, radije uzmite ranac.)"

Neki problemi sa zglobovima povezani su sa artritisom, dislokacijom ili povredom. Sva ova stanja mogu prouzrokovati bol ili disfunkciju. Mišići koji pokreću zglobove takođe podležu povredama ili oboljenjima. Povrede vilica, glave ili vrata, i oboljenja poput artritisa mogu biti neki od uzroka problema sa zglobovima. Drugi faktori povezani sa načinom na koji se gornji i donji zubi uklapaju prilikom zagrižaja mogu uzrokovati neke poremećaje u funkcionisanju TM zglobova. Stres i škrgutanje zubima takođe se smatraju mogućim uzročnicima poremećaja.

Dijagnoza je važan korak pre terapije. Deo stomatološkog pregleda uključuje pregled zglobova i mišića zbog napetosti, neobičnih zvukova, pucketanja ili otežanih pokreta. Tvoja kompletna istorija bolesti može biti revidirana, te je veoma važno voditi računa o dokumentaciji koju poseduješ u nekoj stomatološkoj ordinaciji. Tvoj stomatolog može napraviti nekoliko snimaka i napraviti otisak tvog zagrižaja kako bi uočio kako se gornji i donji zubi uklapaju. Tvoj stomatolog takođe može zahtevati specijalno rendgen snimanje tvojih TM zglobova. Zavisno od dijagnoze, stomatolog te može uputiti fizijatru ili drugom stomatologu.

Postoji nekoliko terapijskih tretmana za TM zglobove. Oni uključuju anti-stres vežbe, splintove koji sprečavaju škrgutanje zuba, ortodontski tretman, medikaciju ili hirurško lečenje. U mnogim slučajevima, samo mali, ne-invazivni tretman je dovoljan u smanjenju bola.
---------------------------------------


Nije nimalo naivno verujte, sledeća faza su jaki bolovi i ukočenost vilice duže vreme.

Moraću da povedem računa i da pratim ovo moje stanje.

Našla sam i dobre vežbe - otvaranje i zatvaranje usta sa jezikom na nepcu.

Ipak ću ja i otići kod doktora jer sam našla da doktor može disk lako da vrati ako simtomi traju manje od 3 meseca.

Više ...



< Poruku je uredio dunja RR -- 18.3.2012 3:03:25 >

Poslednji tekstovi

article-img