Članak objavljen 26. febrauara 2009. u novosti.rs
Trudničko odsustvo teško za kasu
BEOGRAD - Nema mogućosti da se koriguje odredba Zakona o zdravstvenom osiguranju, prema kojoj se od 1. januara ove godine za trudničko bolovanje isplaćuje nadoknada u visini 65 odsto plate - kategoričan je profesor dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja u Vladi Srbije.
- Briga o povećanju nataliteta svakako mora da bude prioritet našeg društva, ali populaciona politika ne može da bude samo problem Fonda za zdravstveno osiguranje - kaže prof. dr Tomica Milosavljević. - U tome moraju da učestvuju sve snage društva. Bolovanje u iznosu 65 odsto plate, koliko sada dobijaju trudnice, isto je kao i za najteže bolesnike. Trudnice koje nisu zaposlene nemaju ovu vrstu podrške. Porodiljsko odsustvo je i dalje godinu dana u iznosu 100 odsto plate. Ovi uslovi su i dalje bolji nego u mnogim razvijenim zemljama Evrope - Nemačkoj, Austriji, Holandiji.
Koliko je smanjivanje nadoknade za trudničko bolovanje sa 80 na 65 odsto bilo nužan potez u smanjivanju troškova u zdravstvu? U Srbiji svaka četvrta trudnica iz medicinskih razloga mora da održava trudnoću! Od ukupno 78.000 žena koje su se porodile prošle godine, 19.000 je bilo na trudničkom bolovanju. U Ministarstvu zdravlja izračunali su da je to preveliki trošak za zdravstvenu kasu, pogotovo što mnoge trudnice već na samom početku trudnoće odu na bolovanje.
Računica trudnica je nešto drugačija: Samo jedan od lekova za održavanje trudnoće košta gotovo 2.500 dinara, a na to valja dodati izdatke za analize, folnu kiselinu, vitamine, minerale, tablete gvožđa, koje mnoge trudnice zbog anemije moraju da uzimaju.
Kada se sve sabere, ispada da se u Srbiji, gde bračni par u proseku ima 0,9 dece, mnogo priča o "beloj kugi", a malo radi na podizanju nataliteta. Roditeljski dodatak uveden od 1. juna 2002. godine za drugo, treće i četvrto dete, i isplaćivan jednokratno, od 1. januara ove godine deli se u 24 jednake mesečne rate. Kad prinova stigne u kuću rate ne pomažu mnogo, jer za bebu štošta mora da se nabavi odjednom, a za prvi paket najneophodnijih potrepština za novorođenče valja odvojiti oko 40.000 dinara. Prvo dete koje je prethodnim Zakonom o finansijskoj pomoći porodicama sa decom bilo preskočeno, sada jednokratno dobija 20.000 dinara. Za drugo dete roditeljski dodatak je 76.981 dinar ili po 3.207 u 24 rate. Za treće 138.560 (rata 5.773), a za četvrto 184.745 (rata 7.697).
Porodiljsko
IAKO je smanjivanje trudničkog bolovanja nepopularna mera, mi još, u odnosu na neke mnogo bogatije zemlje od naše, možemo da se pohvalimo prilično dugim "porodiljskim stažom". Kod nas on
traje godinu dana i plaća se 100 odsto, a u Austriji i Belgiji porodiljsko odsustvo je 16 nedelja, i za to vreme porodilja prima 82 odsto plate.
U Kanadi porodiljsko je 15 nedelja, a nadoknada 55 odsto. U Finskoj porodilja sa posla odsustvuje tri meseca, a za to vreme prima 80 odsto plate.