evo još jedan stručni tekst
Preponska kila (ingvinalna hernija) Pri plaču nastaje izbočenje na trbuhu u donjem dijelu trbuha.
O čemu se radi?
Svakako obratiti pozornost na tu pojavu u području donjeg dijela trbuha bliže preponi koje nestaje kada se beba smiri. Vrlo je vjerojatno da se radi o preponskoj kili (ingvinalnoj herniji - kako je uobičajen stručni naziv). Hernija mora biti pod kontrolom kako bi se pravovremeno pristupilo kirurškoj intervenciji ako se ukaže potreba.
Što je zapravo hernija?
- Radi se o poremećaju dosta čestom u novorođenčadi. Češća je u nedonoščadi, (tj. djece rođene prije 37 tjedana trudnoće) oko 6 puta nego u beba rođenih u terminu. Dječaci su više podložni pojavi hernije nego djevojčice.
- Hernija se javlja zbog izlaska organa, koji imaju svoje normalno mjesto u trbuhu
(osobito crijeva, a u djevojčica i jajnik) u jedan od dva preponska kanala, ponekad i u oba koji su normalna anatomska formacija u oba spola.
Koji su uzroci?
Uzroci nastanka hernije nisu u cijelosti poznati: stručnjaci još ne znaju sa sigurnošću zašto se hernija u neke djece javlja, a u druge ne. Značajnu ulogu u nastanku hernije ima sigurno nezrelost struktura trbušnih stjenka, što pojašnjava učestalost hernije u nedonoščadi.
Hernija u dječaka
Oko sedmog do osmog mjeseca trudnoće u muških fetusa spolne žlijezde – testisi, spuštaju se kroz ingvinalni kanal: izlaze iz trbuha kako bi došli na svoje normalno mjesto u skrotum (mošnje – vrećice smještene ispod spolnog organa – penisa).
- Nakon rođenja ingvinalni kanali moraju se zatvoriti. No, ako to zatvaranje nije savršeno, ili trbušna stjenka nije dovoljno čvrsta, događa se da i manji napor, kao plač, kašalj ili jednostavno defekacija, izazivaju pojavu hernije. Upravo stoga se mlade mame boje da će plač biti uzrok hernije. No to se neće dogoditi ako za to ne postoje uvjeti, tj. ako je ingvinalni kanal zatvoren i trbušna stjenka dovoljno čvrsta.
- Hernija se očituje kao izbočenje u području prepone iznad ili sa strane u odnosu na spolne organe. Ako se hernija spusti sve do testisa u skrotum, vrećica se poveća. Vodena kila (hidrokela) znači nazočnost tekućine u skrotalnoj vrećici - nije hernija u pravom smislu, ali može biti popratna pojava tj. uz herniju se može javiti hidrokela koja spontano nestaje.
Hernija u djevojčica
- U ženskih fetusa u ingvinalnom se kanalu nalazi okrugli ligament koji ima zadaću pridržavanja maternice (ligamentum rotundum suspens. uteri) na njezinom mjestu. Kanal je u komunikaciji s trbušnom šupljinom, no nakon rođenja se normalno zatvara.
- Ako se to ne dogodi, ostaje i dalje komunikacija između ingvinalnog kanala i trbušne stjenke, jajnik ili crijevna vijuga mogu ući u kanal i nastaje hernija*.
Na koji se način primijeti? Ako se dijete rodi s hernijom, primijete je liječnici ili medicinske sestre koje ga njeguju odmah po rođenju.
Ako se hernija pojavi nekoliko tjedana ili mjeseci nakon rođenja, roditelji, češće mama koja njeguje dijete, pri plaču će primijetiti izbočenje u preponi. Dok je dijete mirno hernija se izgubi ili se uopće ne primjećuje.
Kako se problem rješava? Ako se radi vrlo maloj bebi, a hernija nije značajna, pedijatar će kod pregleda vratiti organe u pravilan položaj – učiniti će repoziciju hernije preko otvora ingvinalnog kanala.
Konačno rješenje ingvinalne hernije nije moguće samo vraćanjem u trbušnu šupljinu jer će se ponovno javiti kada se pritisak poveća (plač , kašalj). Kirurški zahvat provodi se u cilju konačnog rješenja problema.
Ingvinalna se hernija nikada ne nestaje sama po sebi. Problem se mora kirurški riješiti jer postoji rizik uklještenja: može se dogoditi da se dio crijeva u kanalu omota oko samog sebe što otežava protok krvi kroz tu vijugu i postoji mogućnost njezinog odumiranja (nekroze) ako se hitnim kirurškim zahvatom ne oslobodi. Isto se može dogoditi ako se jajnik nađe u hernijskoj vreći.
Ako dođe do uklještenja hernije (inkarceracija) javljaju se jaki bolovi, dijete je izrazito nemirno, mogu se javiti i krize povraćanja. Trbuh u cijelosti napet i izbočen. Komplikacije mogu biti znatne, postoji opasnost od zapletaja crijeva (ileus). Upravo stoga, da se izbjegne uklještenje, pristupa se kirurškoj korekciji dok je dijete u dobrom stanju.
Operacija se obično provodi ovako:
- Nakon obavljenih osnovnih pretraga krvi, elektrokardiograma (eventualno i drugih pretraga ako je potrebno) i procjene cjelokupnog zdravstvenog stanja, te pregleda anesteziologa, dijete se prema dogovorenom terminu operacije prima u bolnicu.
- Zahvat se izvodi u općoj anesteziji. Kirurg učini mali rez u preponi. Organi koji se nalaze u hernijskoj vreći smještaju se na njihovo pravo mjesto u trbuhu. Da bi trbuh postao čvrst i izdržljiv, kirurg pojača njegove stjenke mišićnom fascijom (vezivnim tkivom koje pokriva mišiće) trbušne stjenke – provodi se prava plastika (trbušnih stjenka).
- Na kraju operacije stavljaju se šavovi i zavije rana. Rezultati su optimalni i praktički gotovo ne postoji rizik od komplikacija ili recidiva. Dijete se slijedećeg dana nakon operacije može vratiti kući.
- Kada prestane djelovanje anestezije i dijete se razbudi, nastupa težak trenutak za roditelje. Zapravo djeca se ponašaju različito - neka intenzivno plaču i ne mogu se smiriti, neka gotovo cijeli dana spavaju, a neka pak budu izrazito nemirna u snu.
- U svakom slučaju, kroz jedan do dva dana stanje se normalizira i dijete se ponaša kao prije operacije. Tijekom tog razdoblja roditelji moraju sačuvati mir bez pretjerane brige, ali uz svu moguću nježnost i utjehu.
- Dojenče se može hraniti na prsima već nekoliko sati nakon operacije, dok s kupanjem treba pričekati najmanje 2-3 dana. U međuvremenu će dobro poslužiti vlažne maramice ili sterilna gaza namočena u toploj vodi.
- Roditeljima se daju pri otpustu iz bolnice detaljne upute o postupku s ranom i previjanjem. Nakon sedam dana, ili prije, dijete dolazi na kontrolni pregled kirurga, no vađenje šavova nije potrebno jer se oni sami resorbiraju. Ožiljak je gotovo neprimjetan jer se primjenjuju posebni šavovi (atraumatski).
… i u zaključku Ingvinalna hernija (preponska kila) očituje se kao izbočenje u području prepone koja se povećava pri plaču i kašlju. Češća je u muške djece, a može se javiti i niže u skrotalnoj vrećici (mošnje). Zbog moguće komplikacije - uklještenja (incakceracija), treba se javiti liječniku čim se primijeti.
Ovaj poremećaj nikada se ne razriješi sam po sebi: ako je hernija vrlo umjerena, u male bebe liječnik je rukom može vratiti na mjesto (repozicija). No, najčešće je ipak potrebno pristupiti operaciji kako bi se izbjeglo uklještenje s mogućim posljedicama.
* Medicinskoj terminologiji izlazak organa izvan njegovog normalnog sjedišta na drugo mjesto naziva se hernija, on nije rezerviran samo za preponsku kilu. Primjerice prirođeni poremećaj – dijafragmalna hernija nastaje kada organi iz trbušne šupljine preko otvora na dijafragmi (plosnati mišić koji dijeli trbušnu šupljinu od grudne) prijeđu u grudnu.
Prim. mr. sc. Ružica Duplančić – Šimunjak, dr. med. pedijatar
preuzeto sa
KLIK
< Poruku je uredio Vučko.ba. -- 17.8.2009 11:10:31 >