Pusacke vene! (Puna verzija)

Forum >> [Porodični život] >> Porodično zdravlje



Poruka


Cindarella -> Pusacke vene! (27.10.2011 10:18:00)

Mom tati je pre 3 nedelje ustanovljen tromb na desnom listu.Primao je injekcije,lekove za proredjivanje krvi.Jutros je otisao na kontrolu,i ustanovili su mu Pusaacke vene,koje su u jako losem stanju.Dr mu je rekao, da ako ne prekine pusenje,amputirace mu nogu.od jutros nije ni jednu cigaretu zapalio,a ni ne planira vise.
Pre nedelju dana je i mom dedi,njegovom ocu ustanovljena ista stvar.Mene zanima da li neko moze nesto konkretno da mi kaze o tom oboljenju?




Cindarella -> RE: Pusacke vene! (27.10.2011 10:53:39)

Dakle,36 pregleda i niko da odg?[sm=smiley13.gif]




Anoniman -> RE: Pusacke vene! (27.10.2011 10:56:40)

Pa uđu ljudi da vide o čemu se radi (kao ja [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]) ali ne mogu ti pomoći kad ne znam [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley31.gif[/image] Možda se javi neka medicinarka... [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




minavb -> RE: Pusacke vene! (27.10.2011 11:06:45)

Radi se o arteriosklerozi.Oboleli mora da leči primarno oboljenje koje može biti uzrok , i potpuno promeni stil života (kontrola dijabetesa, masnoće u krvi, dijeta, prestanak pušenja...) Bolno i opasno. Što pre otići kod vaskularnog hirurga.

Evo i teksta:
Obliterantna arterioskleroza je najčešća bolest perifernog arterijskog sistema. U novoj nomenkalturi Svetske zdravstvene organizacije ovoj bolesti dat je naziv periferna vaskularna bolest, a po najznačajnijem simptomu ove bolesti naziva se i intermitentna klaudikacija.
Uzrok nastanka
Najvažniji činilac rizika je pušenje, a zatim slede dijabetes melitus, hipertenzija, hiperholesterolemija. Potpomažući činioci rizika su povećani fibrinogen, hematokrit i viskozitet krvi. Tome treba dodati promrzline u prošlosti, deficitarnu ishranu i rad u uslovima vlage i hladnoće. Bolest se javlja kod bolesnika sa opstruktivnim bronhitisom, poliglobulijom, trombocitozom i stanjima dehidratacije. Obliterantna arterioskleroza je u 95% slučajeva uzrok okluzivne arterijske bolesti. Udružena je sa oboljenjem koronarnih i cerebralnih arterija u 2/3 slučajeva.
Klinička slika
Najvažniji simptom je bol u obolelom ekstremitetu. Bol se javlja u različitim delovima ekstremiteta zavisno od lokalizacije patološkog procesa. Bol u glutealnim predelima pri hodu upućuje na promene u nivou račve aorte, bol u natkolenicama na promene u ilijakalnim arterijama, a bol u potkolenicama na promene u femoralnim i poplitealnim arterijama. Tegobe u stopalu govore o zahvaćenosti arterija ispod trifurkacije potkolenice. Arterije donjih, a naročito gornjih ekstremiteta imaju veliku sposobnost kolateralne cirkulacije tako da se bol, i pored poodmaklog stadijuma bolesti, javlja relativno kasno. Bol se u početku javlja povremeno prilikom hoda i taj se bol naziva intermitentna klaudikacija, a razdaljina koju bolesnik može da pređe bez tegoba distanca klaudikacije. Veoma je važno prepoznati klaudikaciju, pošto se ređe javlja u klasičnom obliku. Nekada je to samo smanjena brzina kretanja, zamor ili težina u nogama. Klaudikacija remeti samostalan život pacijenta i smanjuje njegov kvalitet života. Dovoljno je navesti da bolesnik sa klaudikacijom ne uspeva da na zeleno svetlo pređe pešački prelaz. Kod poodmakle bolesti bol je stalan i veoma jak i zahteva analgetike, a javlja se u mirovanju. Nekada se pre pojave bola javljaju osećaj hladnoće, utrnulosti ekstremiteta, mravinjanje, zamor i druge smetnje. Inspekcijom se zapažaju promene na koži u vidu bledila, cijanoze, hiperemije, marmorizacija, hiper- i hipopigmentacija. Trofičke promene manifestuju se istanjenošću kože, smanjenim turgorom, zategnutošću, pojačanim sjajem, gubitkom dlakavosti, promenama na noktima i kostima zadnjih falangi prstiju koji se mogu videti na radiografiji. Muskulatura zahvaćenih ekstremiteta je atrofična. U težim slučajevima postoje ulceracije i gangrena. Ispod stenoze puls je slabije opipljiv, dok iznad okluzije arterije može biti i pojačan
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, objektivnog pregleda, ultrazvuka (doppler, duplex scanning), arteriogafije.
 Lečenje
Lečenje se sprovodi preventivnim merama, odgovarajućim lekovima, fizikalnom terapijom i hirurškim putem. Pacijent treba da se pridržava određenih higijensko-dijetetskih mera i da obavezno prekine sa pušenjem. Hrana treba da bude siromašnija kalorijama, unošenje zasićenih masnih kiselina, velike količine ugljenih hidrata i alkohola moraju da budu smanjeni. Važno je utopljavanje ekstremiteta, obuća treba da bude komotna i sa velikom pažnjom treba sprovoditi negu kože i noktiju na nogama. Od antiagregacionih, antitrombocitnih lekova se primenjuje: aspirin, tiklopidin, clopidogrel, cilostazol, indobufen i dr. Iz velike grupe vazoaktivnih lekova koriste se serotoninergički blokatori - nafidrofuril i dr. Od hemoreoloških lekova se primenjuje pentoksifilin. A mogu se primenjivati i preparati ginko bilobe, buflomedil, prostaglandini. Od hirurških metoda primenjuju se rekonstrukcija obolelog segmenta arterije, endarterektomija i simpatektomija. U poodmaklom stadijumu, kada nijedna druga metoda ne daje rezultate, mora se izvršiti parcijalna amputacija.
izvor




Cindarella -> RE: Pusacke vene! (27.10.2011 11:11:59)

Hvala ti, Mina.[sm=smiley31.gif]




minavb -> RE: Pusacke vene! (27.10.2011 11:19:58)

Nema na čemu.[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Tata ti je mlad, mora da promeni način života.




Stranica: [1]