RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Dvojke, trojke, četvorke



Poruka


anajid -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (4.5.2012 14:37:37)

Cure zasto meni niko nista ne govori o tome da li su jednojajcani ili dvojajcani?Danas sam bila na kontroli,pitala dr ali ona kaze da ne moze da vidi na tom ultrazvuku.Kad sam pre mesec dana bila kod druge dr ona mi je rekla da svaka beba ima svoju "kesicu".

Medjutim ono sto me vise zabrinulo je da sam na danasnjem nalazu procitala posteljica prednji zid.Jedna posteljica???

Trebam li da se zabrinem?Uh sa ovim dr nikada nisi na cisto.




bulka -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (4.5.2012 15:53:21)

srecica26 jako mi je zao, od duple radosti do duplog bola... Samo mogu da ti posaljem zagrljaj utehe [sm=smiley31.gif]




bulka -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (4.5.2012 16:00:24)

anajid procitaj i u temama O blizancima i Mono/bi-horiati, Mono/bi-amniati ?... Pisale smo o tome, jednojajcani ili dvojajcani...
Nekad me te stvari oko blizanaca tako zbunjuju, a cini mi se da ni neki doktori ne znaju najbolje. Ova tema o TTSS (transfuzija medju blizancima) i iskustvima, samo potvrdjuje da uvek treba cesce kontrolisati trudnocu ako su obe bebe u jednoj posteljici, jer je rizicnije.






anajid -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (4.5.2012 16:42:25)

Bulka moji su biamniati yj imaju dve kesice,ali izgleda jednu posteljicu[sm=zmeden.gif]

Vazno je cesce se kontrolisati,opet sam narucena za 3 nedelje,pa cu pitati.Nadam se da ce sve biti u redu.[sm=smiley1.gif]




Di_U -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.10.2012 10:33:39)

TTTS – Sindrom transfuzije s jednog blizanca na drugog (en. Twin to twin transfusion szndrome)

Sindrom transfuzije sa jednog blizanca na drugog (TTTS) - je ozbiljna komplikacija koja se javlja pri viseplodnoj jednojajcanoj trudnoci u kojoj plodovi imaju jednu zajednicku posteljicu. Ovaj sindrom izaziva disproporciju u krvotoku blizanaca. TTTS se javlja u oko 15% svih monozigotnih (jednojajcanih) viseplodnih trudnoca.

Bez lecenja, bolest je vezana sa povisenim rizikom smrtnosti (oko 80 %) i invalidnosti plodova.
Zahvaljujuci zajednickoj posteljici, krvotoci plodova mogu da se povezu. Uprkos cinjenici da svaki plod koristi svoj dio placente, na njoj mogu da se pojave krvni sudovi koji ce povezati krvotoke (anastomoze ), te ce krv preko njih preticati od jednog ploda do drugog izazivajuci tako disproporciju u obimu krvi. U zavisnosti od pravca kretanja krvi, jedan od plodova postaje “davalac” a drugi “primalac”.

Kod pojave TTTS-a, glavnu ulogu igraju “duboke” arteriovenske anastomoze, koje se ne nalaze na povrsini vec dublje u posteljici, posle toga kada povrsinski krvni sudovi “zarone” u dubinu posteljice.

Oticanje krvi od “davaoca” umanjuje njegov ukupan obim cirkulirajuce krvi, dovodi do hipoksije tkiva, intrauterinog zastoj rasta, smanjene proizvodnje urina koja je vezana sa ostecenjem bubrega i kao posljedica toga dolazi do – oligohidroamniona tj. manjka plodove vode koje ometa normalno sazrijevanje pluća. Volumen krvi "primaoca" se naglo povecava, što povećava opterećenje na srce i bubrege, i rezultira uvecanjem obima plodove vode (plihidroamnion) i zastojem u radu srca.
Pri pojavi TTTS-a do 26. nedelje plodovi uglavnom stradaju ili se radjaju sa ozbiljnim zdravstvenim problemima ukoliko se ne pristupi adekvatnom lijecenju. U slucaju pojave sindroma posle 26. nedelje trudnoce plodovi uglavnom prezivljavaju i imaju velike sanse da izbjegnu invalidnost.

TTTS se dijeli na 5 faza (Quintero et al., Staging of twin-twin transfusion syndrome. JPerinatol. 1999;19(8 Pt 1):550-5):
• U prvoj fazi kod “primaoca” se pojavljuje visak plodove vode (polihidroamnion), a kod “davaoca” manjak plodove vode (oligohidroamnion);
• U sledecoj, drugoj, fazi bolesti otsustvuje punjenje mokracnog mjehura kod “davaoca”;
• U trecoj fazi TTTS-a dolazi do kardiovaskularnih promjena koje se mogu jasno uociti po patoloskom nalazu doplera pupcane arterije i venskog protoka;
• U cetvrtoj fazi se razvija fetalni hidrops (akumulacija tecnosti u telesnim supljinama);
• Petu fazu karakterise intrauterina smrt ploda.

Patogenim znacima teskog oblika TTTS-a sluzi: prisustvo velike mokracne besike I polihidramniona kod ploda “primaoca” u poredjenju sa izrazenim manjkom plodove vode I “otsustvom” mokracne besike kod ploda “davaoca” kod koga je takodje karakteristicno smanjenje pokreta zbog manjka plodove vode.

U toku mnogih godina radilo se na istrazivanjima efektivnosti razlicitih tipova lecenja. Ni jedna iz predlozenih terapijskih metoda (strogo lezanje, proteinski kokteli, aspirin I sl.) nije dala statisticki znacajne rezultate. Zbog toga se razmatraju iskljucivo hirurske intervencije .
Otsustvo lecenja, dovodi do prakticno 100 % - tne smrtnosti jednog ili oba ploda. Izuzetak su oni retki slucajevi koji se nalaze na prvoj fazi TTTS-a posle 22. nedelje trudnoce (kod njih je smrtnost procentualno nesto niza).

Mogucnosti lecenja:
Serijska amnioderivacija – procedura se odnosi na periodicno udaljavanje plodove vode, oslanjajuci se na cinjenicu da visak plodove vode moze da izazove prevremeni porodjaj. Ipak, sama procedura nosi visok rizik spontanog prekida trudnoce. Prezivljavanje jednog ploda zabiljezeno je u 66% slucajeva, a srednje trajanje trudnoce posle procedure je 29. nedelja.
Cepanje amnionske membrane – koja razdvaja blizance, radi objedinjavanja plodne vode a sa ciljem da se izjednaci kolicina plodove vode I intrauterini pritisak. Nema dokaza o efektivnosti ove metode, vec naprotiv ona umanjuje mogucnost pracenja napredovanja sindroma a postoji I visok rizik smrtnosti oba ploda.
Okluzija pupcane vrpce – je procedura kojom se prekida krvotok na jednoj pupcanoj vrpci. Radi se obicno u ranoj trudnoci na plodu koji je u teskom stanju, a sa ciljem da se omoguci razvoj drugog ploda. Rezultati ove metode su da u oko 85% slucajeva jedan plod prezivi I trudnoca se iznese do 33-39 nedelje.
Laserska koagulacija placentarnih anastomoza – pod kontrolom ultra zvuka, u matericu se, preko njenog prednjeg zida uvodi tanki instrument sa optikom (fetoskop) kroz koji se provodi laserski nastavak. Uz pomoc tankog lasera se vrsi koagulacija (spaljivanje) anastomoza, koji povezuju krvotoke plodova. Uspjeh ove procedure direktno zavisi od iskustva hirurga I tehnicke opremljenosti klinike.

Statistika prezivljavanja plodova pri TTTS

Dr. Quintero, Prezivljavanje jednog ploda 92,7 %
Tampa, USA (Stand 2007) Prezivljavanje dva ploda 73,7 %

Dr. Hecher, Prezivljavanje jednog ploda 84 %
Hamburg (Stand 2007) Prezivljavanje dva ploda 60 %

Dr. Tchirikov, Prezivljavanje jednog ploda 91,7 %
Mainz (n=66) (Stand 2009) Prezivljavanje dva ploda 75,1 %

Dr. Tchirikov Prezivljavanje jednog ploda 100 %
Halle(Saale) 1 mm Optik, (n=17) (Stand 2011)[5] Prezivljavanje dva ploda 83,3 %


Kao sto se vidi iz tabele, posle laserske koagulacije koja je uradjena u nekoj od vodecih svetskih klinika, prezivljavanje jednog ploda je od 84 % slucajeva. Pri koriscenju najnovijeg fetoskopa ciji je presjek 1 mm prezivljavanje moze da dostigne I do 100%.
Vodeci evropski centar po lijecenju TTTS-a je klinika akuserstva I perinatalogije pri univerzitetskoj klinici grada Halle (Salle) u Njemackoj. Na danasnji dan, njihovi rezultati su najbolji u svijetu.

Let avionom ne izaziva pogorsanje stanja posle laserske koagulacije anastomoza pri TTTS.




Di_U -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.10.2012 10:36:21)

Laserska koagulacija placentarnih anastomoza pri TTTS

Rodjenje jednojajcanih blizanaca je nevjerovatno I neponovljivo cudo prirode. Deca lice jedno na drugo kao dvije kaplje vode, dupla radost za roditelje. Na zalost oko 15% ovakvih trudnocа se susrece sa jako ozbiljnom komplikacijom - Sindrom transfuzije sa jednog blizanca na drugog (TTTS).

TTTS je bolest pri kojoj plodovi imaju jednu poteljicu koju dele, ali svaki od njih kao pravilo ima svoj amnion. Jedan plod postaje “davalac” I daje svoju krv preko zajednickih krvnih sudova na posteljici (anastomoze) drugom plodu – “primaocu”. Pri TTTS deca umiru u 80% slucajeva jos do rodjenja.

U toku ultrazvucnog pregleda registruje se visak plodove vode I veliki mokracni mjehur kod ploda “primaoca”, a kod “davaoca” mala kolicina ili otsustvo plodove vode. Plod “davalac” se po pravilu priljubljuje uz posteljicu (stuck twin), amnionska membrana obavija njegovo tijelo I pri ultrazvucnom pregledu se skoro I ne vidi.

Kod nas se nazalost ova bolest leci veoma starim I nepouzdanim metodama kao sto su serijska amnioderivacija (udaljavanje viska plodove vode) I cepanje amnionske membrane, dok je citav svijet presao na novu efektivnu metodu lijecenja – lasersku koagulaciju placentarnih anastomoza. Koja metoda je bolja? Procenite sami: posle laserske koagulacije jedan plod prezivljava u 84-100% slucajeva a posle serijske amnioderivacije samo u 51% slucajeva. Ozbiljni neuroloski poremecaji kod djece poslije amnioderivacije srecu se u 10% slucajeva sto je duplo vise nego posle laserske koagulacije. Na danasnji dan ovo je jedini dokazano efektivan nacin lijecenja TTTS-a u slucaju da se operacija izvodi od 15-25 nedelje trudnoce.

Pod kontrolom ultra zvuka, u matericu se, preko njenog prednjeg zida uvodi tanki instrument sa optikom (fetoskop) kroz koji se provodi laserski nastavak. Uz pomoc tankog lasera (jacine 50-60 Vt) se vrsi koagulacija (spaljivanje) anastomoza, koji povezuju krvotoke plodova.

Fetoskopska laserska operacija se izvodi pri sterilnim uslovima u operacionoj sali I pod lokalnom anestezijom koja se daje pod kontrolom ultra zvuka u perineum . Primjena lokalne anestezije se u praksi pokazala bolje od drugih metoda, s obzirom da je potrebno kontrolisati disanje majke u toku operacije. Posle malog reza na kozi, 2-3 mm fetoskop se uvodi u amnionski mjehur ploda „primaoca“ a pod kontrolom ultra zvuka. Prije svega je potrebno da se anastomoze lokalizuju te se vrsi njihova koagulacija laserom Nd:YAG pri 50-60 Vt. Na kraju operacije je potrebno pazljivo provjeriti da li su sve anastomoze zatvorene I uraditi amnioderivaciju.

Uspjeh ove operacije direktno zavisi od iskustva hirurga I tehnicke opremljenosti klinike. Nedostatak iskustva uglavnom dovodi do toga da neke anastomoze ostaju neprimecene te se razvija tzv. Re-TTTS. Ukoliko se propusti samo jedna anastomoza za vrijeme operacije, rezultati za oba ploda mogu biti I gori nego sto bi bili bez operacije!!!

Rezultat operacije naravno zavisi i od faze u kojoj se bolest nalazi. Na ranim fazama, postoperacioni rezultati su znatno bolji.
Indikacije za lasersku koagulaciju pri TTTS su:

• Polihidroamnion “primaoca” sa kolicinom plodove vode >8cm do 20+0 nedelje trudnoce ili >10cm od 21-oj nedelje trudnoce;
• Oligohidroamnion “davaoca”; „stuck twin“ sa kolicinom plodne vode <2cm;
• Vitalna odrzivost oba blizanca; gestacijski rok izmedju 17 i 25+0 nedelja.

Najistaknutiji evropski centar po lecenju TTTS-a je klinika akuserstva I perinatologije pri univerzitetskoj klinici Martina Lutera u gradu Halle (Saale), Nemacka (Universitätsklinik und Poliklinik für Geburtshilfe und Reproduktionsmedizin Halle (Saale), Germany, http://www.medizin.uni-halle.de ), na cijem celu se nalazi prof.dr. Michael N. Tchirikov. Za poslednjih 13 godina on je proveo stotine operacija I njegovi rezultati, po prezivljavanju plodova su, na danasnji dan, najbolji u svijetu.








Di_U -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.10.2012 10:42:18)

Trenutno prolazimo kroz TTTS pa sam prevela dva clanka koja sam nasla o TTTS. Prtevod je slobodan pa ne zamjerite ako ima nekih gresaka u medicinskim terminima, ali sam se trudila da sve bude jasno. Operaciju sam radila u Nemackoj kod dr. Tchirikova. Sada sam u fazi iscekivanja i nadam se da ce rezultati biti dobri. ako nekome treba vise info pisite pp.




sanji -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.10.2012 17:58:05)

Di_U držimo fige svi za dobar rezultat! Srećno!




dupla jasna -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (1.11.2012 9:15:32)

ljudi pomozite ... ja sam sad 32 nedleja i nosim jednojajcane nemirne decake :D dr je rekao da postoji mogucnost od tog sindroma , ali da jos nije doslo do te neke drasticne razlike , pa mi je zakazao lezane u bolnici za 7 dana radi pracenja.... da li postoji mogucnost tj, da li se neko porodio normlano da bebe nisu imale nikakve tegobe i poremecaje. mnogo me je strah onih prica da je uvek jedna beba u zaostatku, da ima neku manu, itd....




sanji -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (1.11.2012 9:48:58)

Meni su sumnjali ali nikada nije došlo do toga! Oni se uplaše čim vide da jedna beba malo više napreduje ali kao što bi moja doktorka rekla sve jedno što su jednojajčani nema šanse da budu baš identične dužine i težine. Ja sam isto jednojajčana bliznakonja i kilaža se meni i sestri razlikovala na rođenju. A i mojim žabicama je dužina bila ista a u kilaži je bilo 300g razlike što je na 2 kila primetno! Nadam se da je to kod tebe samo neosnovana sumnja, kao što je kod mene bila! Držim fige. U svakom slučaju bolje je da ležiš kod njih i da te prate nego da se jedeš i nerviraš kući! [sm=smiley31.gif]




dupla jasna -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (1.11.2012 11:08:06)

a sa koliko su rodjene tvoje i u kojoj nedeji ?




sanji -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (1.11.2012 14:03:08)

Rođene u 38+6 a imale su 2.250 i 2.550 i 48cm obe! Kalirale oko 50g ali nisu čekali da dobiju na kilaži pošto su bile lepo razvijene 4. dan kući! Dve nedelje sam ležala u Višegradskoj pošto se smanjivala plodova voda ali se sama popravila posle par dana. Par puta su me opominjali da može doći do transfera pošto im je na UZ-u izgledalo da je veća razlika između njih ali eto hvala Bogu nije se to desilo! Mislim da je najveći rizik do 25 ili 26 nedelje ali svakako je dobro da se isprati do kraja! Držim ti fige i samo smireno! Još malo je ostalo pa ćeš uživati sa svojim bebicama!




dupla jasna -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (1.11.2012 21:15:56)

hvala na odgovorima.... mnogo sam nesto uspanicena.,.. valjda ce biti sve ok.pa da vam se javim sa bebacima zajedno




sanji -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (2.11.2012 9:37:04)

Moje (doduše laičko) mišljenje je da će sve biti O. K. Mene su sa time isprepadali već u 12. nedelji kad su mi radili duble, pa sam kod moje Dr. sa rezultatima došla poluluda. Onda me je ona umirila i pošizela što su me tako uplašili. Njeno objašnjenje je da oni čim imaju i trunku sumnje umesto to da prate odmah prepadnu trudnice pa u fazonu ako slučajno do toga dođe, eto oni su videli na vreme. Činjenica je da se to ponekad dešava i da treba da se prati ali mislim da sve to može mnogo blaže da se odradi. [sm=smiley31.gif]




dupla jasna -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.11.2012 15:17:33)

a jel taj rizik od ffts-a OBAVEZAN kod svih blizanaca, ili ne? ja sam u tripu da samo meni to posto su jednojajcni[sm=zmeden.gif]




sanji -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.11.2012 23:49:44)

Samo kod jednojajčanih! Ali ne se sikiraj, ti si bre već veteran! [sm=smiley31.gif]




dupla jasna -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.11.2012 23:56:09)

[sm=smiley13.gif] ma koji veteran , ja sam mala mrvica koja se boji komarca ,a tu nosim 2 fudbalera...




sanji -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.11.2012 23:59:07)

Ako je neko nosio fudbalere to sam bila ja! [sm=smiley36.gif] Ove moje se nisu smirivale a i dan danas su iste! Na poslednjem CTG-u su ih jedva pronašli. Na dan porođaja. Prvo su nahvatali jednu pa merili istu 2 puta pa kad su provalili da je identičan rezultat shvatili da nisu našli drugu pa tražili ispočetka. [sm=smiley36.gif]




dupla jasna -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (4.11.2012 0:01:18)

hahah [sm=bravo.gif]




VekaB -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (3.4.2013 22:52:55)

Pozdrav svima,
Vidim da niko nije dugo bio aktivan na ovu temu ali se nadam da ce neko ko je imao iskustvo sa transfuzijom medju blizancima videti ovo i dati mi neki savet.
U 18.nedelji su mi otkrili taj sindrom, odmah sam hospitalizovana i uradjeno mi je razdvajanje krvnih sudova iglicom, mislim da se zahvat zove amnioseptomija ili tako nesto slicno, nikako da mi bolje objasne..
Posle te intervencije izjednacena je voda kod donora i primaoca, donor je boljem stanju ali jos nije vidljiva besika koja je naprosto postala nevidljiva, medjutim onda se kod primaoca pojavio visak plodove vode pa je i to sanirano, medjutom sad je primaoc u gorem stanju jer je usled viska vode doslo opterecenja srca..
Sve se ovo desava u poslednjih 8 dana, ja sam jos uvek u bolnici ali prognoze nisu bas najbolje...
Sad sam citala na ovom forumu da postoji to lasersko razdvajanje posteljice u Belgiji i Nemackoj..
Moze li mi neko dati vise informacija o tome i da li ima vremena za to uopste u mom slucaju? Hvala unapred!




Di_U -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (29.5.2013 1:02:03)

Nisam se dugo javljala, pa evo da napisem kako se sve zavrsilo kod mene.
Na zalost, zbog TTTS-a sam izgubila jednu bebu, ali sam zahvaljujuci urađenoj operaciji spasila drugu. Tako da sam sada mama 6-to mjesecne djevojcice.

Posto znam koliko kod nas ima problema sa dijagnosticiranjem i lijecenjem TTTS-a, uspjela sam da se dogovorim sa dr. koji je meni pomogao (a koji ima najbolje rezultate u svijetu) da otvori predstavnistvo za zemlje ex Jugoslavije.
Napravila sam jedan web sajt koji je prije svega mjesto gdje se svi mogu informisati o TTTS-u i dobiti neophodnu podrsku, a oni kojima je potrebno i lijecenje. Ja sam nazalost izgubila dosta vremena trazeci sve informacije, pa se nadam da ce bar nekom drugom pomoci da reaguje brze. (www.fetalmed.me) ne znam da li je problem sto pisem naziv sajta, ali ako jeste neka admin reaguje.




Di_U -> RE: Rizik od FFTS-a (transfuzije medju blizancima) (29.5.2013 1:30:02)

Ako je nekome ko prolazi kroz TTTS potrebna podrska pisite u pp. pokusacu da pomognem koliko mogu.




Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]