Gnojna angina (Puna verzija)

Forum >> [Dete] >> Deca >> Zdravlje deteta



Poruka


Mivica -> Gnojna angina (16.10.2009 23:41:10)

Iskreno se nadam da se vaša dečica nisu susrela sa ovim, ali ako imate bilo kakav savet, iskustvo,... sve bi mi koristilo.
Dr nam je, inače, sve objasnila i propisala terapiju, tu mi je sve jasno.
Kaže da je nasledno jer i mm i ja smo kao deca imali problema sa krajnicima. Tek sa 4,5 godine se može govoriti o operaciji, a ako bude trebalo, ja uopšte neću čekati. I sama sam ih operisala u 10. godini i, verujte, ponovo se rodila.
Zna li neko koliko se često javlja gnojna angina? Rečeno nam je da će se vraćati jer ga je dosta rano potkačila.




Anoniman -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:44:44)

Nisam znala da je gn. angina nasledna, ili "da se vraća". [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Anoniman -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:49:08)

Ne znam dal si me razumela šta sam htela da kažem.

Bila sam ubeđena da se ona dobije kao što se grip dobije. Nisam znala da ima veze sa bilo čim drugim.

Baš je pre koji minut 2002m napisala da je njen klinac imao za godinu dana 4 gnojnu anginu (u Crticama je pisala, jer sam ja kukala da Luka ima herpanginu).




Mivica -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:52:55)

Prvo što je pitala-ko je odgovoran za ovakve krajnike, mama ili tata?
Javismo se oboje.
I rekla nam je da su jedina preventiva UVEK čiste ruke i da ništa ne stavlja u usta, a to je malo teže u ovom uzrastu.




Anoniman -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:53:47)

Iz oktobarskih crtica:

IZVORNA PORUKA: 2002m

IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Ma Luka bolestan... I nešto mi net krepao danas. 
sta je malom slatkisu ljubi ga.



IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Herpangina (plikovi po grlu)... temperatura, ne jede, ne pije... 


IZVORNA PORUKA: Tasha RR

IZVORNA PORUKA: 2002m

IZVORNA PORUKA: Tasha RR

Herpangina (plikovi po grlu)... temperatura, ne jede, ne pije... 
dali je to isto sto i gnojna angina



Nije, gnojna u sebi ima gnoja... valjda. Mislim da gnojna više boli.



IZVORNA PORUKA: 2002m

kada je Minja krenuo u vrtic(prva godina) 4 puta je imao gnojnu anginu muke zive.





2002m -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:53:48)

Moj sin je prve godine vrtica imao 4 angine, visoka temperatura po 4,5 dana,uzas samo kada se setim.Odradili smo bris grla,dabi se ustanovilo dali je angina bakterijska ili virusna.U nasem slucaju je bila virusna (vrtic).Evo od zadnje angine je proslo tri godine  pu,pu.......Kada je imao zadnju, nisam vise mogla da izdrzim i pocela sam da placem u ordinaciji kod pedijatra.Ona me zena samo pogledala i rekla: nemoj da places, pa necemo mu valjda vaditi krajnike zbog nekoliko angina.Imunitet mu je ojacao i zadnje dve godine je bio bolestan samo dva puta.Nemoj zuriti sa vadjenjem krajnika.




2002m -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:54:52)

dok sam ja kucala,ti prebacila[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Anoniman -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:55:19)

IZVORNA PORUKA: Mivica


I rekla nam je da su jedina preventiva UVEK čiste ruke i da ništa ne stavlja u usta, a to je malo teže u ovom uzrastu.


Ja sam pre godinu i po imala gnojnu anginu, misliš da sam stavljala nešto prljavo u usta? [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Zaista prvi put čujem za ovo, nemoj me krivo shvatiti.

A operisala sam samo 3-ći krajnik.




Delijagirl -> RE: Gnojna angina (16.10.2009 23:55:38)

Ja i dan danas imam a i odkako znam za sebe imala sam gnojne angine svakog januara i juna ili jula i par dana pre tacno znam kada ce poceti jel mi krajnici naduvaju ko nenormalni i tacno znam koju terapiju trebam da uzimam. Bilo je price tj hteli su da mi vade krajnike medjutim na kraju su odlucili da mi vise koriste nego stete pa su odustali. Dali se bas nasleduje neznam ali mi smo u porodnici skloni obolenjima grla, uva i nosa tj je moj ujak, rodjena sestra i je.




Mivica -> RE: Gnojna angina (17.10.2009 0:02:28)

Razumela sam, Tasho, ni ja nisam imala pojma da je tako.
Otprilike- Boris ima problematične krajnike, što je nasledio od nas, a oni su indikacija za gnojnu anginu. Recimo, ne može da se uspava ako ne strpa palac u usta. Eto, i to je dovoljno.




Mivica -> RE: Gnojna angina (17.10.2009 0:14:45)

Ma, taman posla, Tasho, ja volim da čujem više mišljenja, zato sam i pitala.
Znam da su krajnici važni za razvijanje imuniteta, ne mislim da treba da se operišu po svaku cenu. Samo kao krajnja varijanta. To je kod mene bio slučaj-svaki mesec upale i bezbroj penicilina. Bila sam kao kostur, jer nisam mogla da gutam ni tečnu hranu. Od operacije u januaru do leta dodala sam 9 kg. Na prste mogu da izbrojim koliko puta sam bila bolesna od te 1990. do danas. Ali, naravno, svaki organizam je priča za sebe.
Izvinjavam se, užasno mi je spora veza.




mihi -> RE: Gnojna angina (17.10.2009 13:00:29)

[image]http://www.yumama.com/images/stories/fotke/deca/angina.jpg[/image]Zima - virusi, leto - bakterije... To nije baš uvek tako, ali što se angine tiče, ona se zaista često javlja u toplim mesecima. Zato smo odlučili da se podsetimo ubedljivo najčešće bakterijske upale grla, a to je baš angina.

Angina je gnojno zapaljenje grla, pre svega krajnika, a streptokoke su najčešći prouzrokovač. To ne znači da druge bakterije (Haemophilus influenzae, Moraxella...) «nemaju pravo» da napadnu grlo, ali je ipak najveća verovatnoća da je baš streptokoka «krivac» za ovu bolest. Beta hemolitični streptokok je najčešći uzročnik. Ali, Str. pneumoniae takođe voli da se «uvali» u grlo i krajnike.

Odakle bakterije dolaze?
Ubedljivo najčešće od bolesne dece, koja su pravi «rezervoari» bakterija. Naravno, te bakterije se nalaze i u našoj okolini, pa mogu dospeti i u namirnice - odakle, naročito leti, lako stižu do dece.
Nekada su i roditelji izvor infekcije, naročito ako nemaju simptome i znake oboljenja, ili ako su u periodu inkubacije (to je vreme od ulaska bakterije do pojave prvih simptoma bolesti). Tada se streptokoka, prilikom ljubljenja ili maženja, može preneti na dete. To se, ipak, ređe dešava, tako da decu ne treba zapostaviti i uskratiti im nežnost. Ako roditelji imaju crveno grlo, ili grebuckanje u grlu koje im smeta, treba da urade jednostavan bris grla, čak i kada nemaju povišenu temperaturu. Na svakom koraku ima laboratorija gde se to obavi za pet minuta!

Kako se dete zarazi?
Kontakt sa obolelim detetom je najčešći način prenošenja angine. To ne mora uvek da bude direktan kontakt, a kašljanje i kijanje (takozvani kapljični put) je čest način prenošenja u kolektivima. Streptokoke se lako prenose i prljavim rukama, a izuzetno lako i ako deca piju iz iste čaše, ili koriste iste kašike ili viljuške.

Kako izgleda dete koje ima anginu?
Bol u grlu i povišena temperatura su prvi znaci angine. Veća deca se požale da ih grlo prvo grebe, a potom i boli, povišena telesna temperatura se vrlo brzo javlja, a kod manje dece je ona često prvi znak bolesti.
Ako se ne počne sa terapijom, detetu biva sve gore, gubi uobičajenu živahnost i postaje čas nervozno, čas potpuno klonulo. Iako su deca vruća, veoma su bleda, sa izraženim podočnjacima. Neretko deca povraćaju, naročito mlađa, što dodatno pogoršava već veoma loše stanje. Apetit je katastrofalan - što zbog bola u grlu, što zbog iscrpljenosti deteta. Sve se odvija za dan-dva, a uzrok ovako lošeg izgleda deteta je toksin koji bakterija stvara, a koji se iz grla putem krvi raznosi po organizmu.

Kako se postavlja dijagnoza?
Lekar pri pregledu vidi zažareno ždrelo, ogromne krajnike sa gnojnim čepićima. Na nepcima se neretko vide i mala «ostrva» krvarenja -  petehije. One, isto kao i gnojni čepovi, ukazuju da se javila streptokokna infekcija. U baš zapuštenim slučajevima bolesti, krajnici su toliko uvećani da se vazduh teško probija ka plućima.
Limfni čvorovi na vratu su uvećani, mada nisu ogromni (kao, na primer, kod infektivne mononukleoze, koja nekada može da se «pomeša» sa anginom).

Treba li obaviti neke analize?
Bris ždrela (grla) je jednostavan i dobar način da se potvrdi dijagnoza angine.
Kada se bris zaseje na odgovarajuće hranljive podloge - u njima za dan, dva poraste bakterija koju mikrobiolog prepoznaje. Tako se dokaže koji mikrouljez pravi problem detetu.
Postoje i novije metode, pomoću kojih se za desetak minuta može proveriti da li ima streptokoka u grlu ili ne. Tako lekar pored samog deteta (pa i u kući malog pacijenta) može lako da pokaže ima li streptokoka u grlu.

Da li je bris uvek neophodan za započinjanje terapije?
Kada lekar pregledom jasno vidi sve znake angine, uključujući i gnojne čepiće, nije potrebno čekati rezultat brisa da bi se započela terapija. Pošto je jasno da se radi o angini, nema potrebe da se dete ostavi bez terapije do rezultata brisa. Jer, odlaganje terapije samo pomaže širenju bakterija i nastanku komplikacija.

Kako se leči angina?
Stub terapije su antibiotici iz grupe penicilina. Do pre nekoliko decenija, gotovo da nije bilo deteta koje nije dobijalo injekcije penicilina u guzu. Srećom, danas postoji veliki broj penicilinskih antibiotika koji uspešno mogu da se nose sa streptokokama, pa većina dece može dobro da prođe i bez omraženih injekcija. Naravno, postoje situacije kada su one  neizbežne - kao, na primer, teške forme angine, kada dete nije u stanju da uzima lek na usta, ili kada se radi o bebama, kod kojih se streptokok veoma brzo širi.

Antibiotski sirupi pored bezbolnosti imaju još jednu prednost. Naime, radi se o antibioticima šireg spektra, pa mogu da se «potamane» i potencijalne bakterije koje nisu iz familije streptokoka. Sa druge strane, u proteklih dvadesetak godina se desio neverovatan porast otpornosti (rezistencije) streptokoka na penicilin (koji se daje u injekcijama). Uzrok ove pojave je u najvećoj meri nekritična upotreba antibiotika kod virusnih infekcija, gde ovi lekovi nemaju nikakav efekat.
Kod alergičnih na penicilin, daje se eritiromicin i njemu slični antibiotici.

Lečenje, u zavisnosti od težine infekcije, traje od sedam do deset dana, a poslednjih par godina se javljaju protokoli lečenja angina koji podrazumevaju kraće vreme terapije, ali sa većim dozama antibiotika.

Mogu li da se jave komplikacije?
Svaka infekcija koja započne na jednom delu tela, može da «krene po zlu» i da se proširi. Danas se to retko dešava, jer postoji veliki broj antibiotika koji uspešno tamane streptokoke i druge bakterije, prouzrokovače zapaljenja grla. Sa druge strane, simptomi i znaci bolesti koje izazivaju ove bakterije su veoma izraženi, pa je pomoć lekara takoreći neizbežna. Zato nećemo govoriti o tim infektivnim komplikacijama, već ćemo se okrenuti neinfektivnim ili imunološkim.

Dve su bolesti koje i danas bude pažnju lekara i roditelja, a spadaju u imunološke (ili autoimune) bolesti. To su reumatska groznica i poststreptokokni glomerulonefritis. Obe nastaju par nedelja posle akutne infekcije, kada se čini da je već sve gotovo. Javljaju se veoma retko, i to samo kod dece koja imaju sklonost (predispoziciju) za autoimune bolesti.

Reumatska groznica je opasna bolest koja može teško da ošteti srce, mada napada i zglobove, kožu i potkožno tkivo, ali i mozak. Srećom, veoma retko se viđa kod dece poslednjih godina, a kada se «uhvati» na početku, može uspešno da se leči i izleči.
Poststreptokokni glomerulonefritis je bolest bubrega kod koje dolazi do naglog slabljenja bubrežne funkcije, sa pojavom otoka kod deteta, slabijeg izlučivanja mokraće i drugim manifestacijama koje prate popuštanje rada bubrega. I ova boleština može lepo da se sanira uz malo sreće i dobre pedijatre - nefrologe. Ali je, kao i u slučaju reumatske groznice, neophodno bolničko lečenje u dobroj pedijatrijskoj bolnici.

Da li je svako bolno crveno grlo početak angine?

Naravno da nije!
S obzirom da veliki broj streptokoknih bolesti može lako da se dokaže  prostim brisom, NE treba svako crveno grlo smatrati za početak angine. Ako je dete bez visoke temperature i dobro raspoloženo, MALA je mogućnost da ćemo zakasniti sa terapijom ako sačekamo rezultate brisa. Najgora varijanta je samoinicijativno uzimanje antibiotika, jer je to najkraći put ka razvoju rezistencije bakterija.

Ass. dr Goran Vukomanović, pedijatar


Evo stručnog objašnjenja  jednog od najboljih Beogradskih pedijatara.




oliveradj -> RE: Gnojna angina (21.10.2009 8:57:06)

Moja malena je sad nedavno imala gnojnu. Simptomi su bili plač i trljanje očiju prvi bole oči i plačljiva kad ustane. Posle je čudno gutala, kod lekara nije joj ništa, odem privatno lekar pogleda grlo i da terapiju. amoksiklav sirup 10 dana obavezno mora da se pije i nešto za temperaturu, dok je dete ima prva dva dana je bila. Ja sam kao dete operisala krajnike mm nije imao problema sa njima. Iskreno se nadam da neće biti velikih problema dok ne bude malo veća, kasnije ako bude bilo potrebno operisaćemo krajnike bolje nego da se muči sa njima. Bila sam ljuta i promenila sam lekara u DZdravlja i nadam se da se sa ovom lekarkom neću pokajati. Mislim da se moja zarazila u parku u kontaktu sa drugom decom.




winx -> RE: Gnojna angina (22.5.2010 17:18:35)

Ima li neko iskustva sa šarlahom? Sad sam pročitala da je šarlah gnojna angina grla sa osipom?




cipiripi -> RE: Gnojna angina (22.5.2010 19:19:58)

evo draga malo detaljnije...

Period inkubacije traje 3-7 dana, a tijekom tog perioda pacijent može imati simptome kao što su glavobolja, astenija i opća slabost. Nakon tog perioda bolest počinje naglo, vrućicom i povišenom tjelesnom temperaturom, treskavicom, glavoboljom, mučninom i povraćanjem. Koža pacijenta je suha, a lice crveno s izraženim bljedilom u području usana i brade. Pacijenti se žale bol u grlu, otežano gutanje i otežano disanje, jezik je prekriven bijelom naslagom, a limfni čvorovi na vratu su uvećani i bolni na dodir. Nakon toga se javlja izražen osip, osobito pod pazuhom, na prsima, u predjelu gaćica i na unutarnjim stranama bedra i nadlaktica. Od 5-7 dana počinje perutanje i ljuštenje kože, koje može potrajati od para dana, pa do čak 2-4 tjedna




winx -> RE: Gnojna angina (22.5.2010 19:58:37)

Hvala. Mi smo danas otišli kod dežurnog zbog osipa koji je svrbeo, a završili na infektivnoj sa dijagnozom šarlaha.
Ima sve simptome, jezik, grlo, limfne žlezde, sem temperature.





cipiripi -> RE: Gnojna angina (22.5.2010 19:59:31)

mukica  [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




winx -> RE: Gnojna angina (22.5.2010 21:23:13)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




winx -> RE: Gnojna angina (22.5.2010 21:24:40)

[image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley6.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley6.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.rs/forum/smileys/smiley6.gif[/image]




Azra_ -> RE: Gnojna angina (16.1.2013 23:56:02)

Da se pridružim klubu mama čija dečica imaju, ili su imala gnojnu anginu. Od kad se rodio, nije popio ni antibiotik, a sad je upala tako jaka da mora injekcije jer se tako mali, uz antibiotik ne bi izborio. Ja sam muku videla sa krajnicima. Operisali ih pod totalnom anestezijom kad sam imala 10godina i injekciju više ne videh! Nadam se da mali neće biti na mene. Mada, šta sve u ovom periodu gura u usta, dobro je i čitav...




Figaro88 -> RE: Gnojna angina (20.6.2013 11:33:16)

Mi opet imamo gnojnu anginu,juce joj je temperatura tako naglo skocila i bila jako visoka da sam mislila da je suncanica.Dobili smo antibiotik,ako joj ne bude bolje za koji dan dace joj inekcije.Do sada smo uvek primali samo inekcije,ali dr kaze da pokusamo,da je nemaltretira.Ne znam ni koja nam je ovo po redu-bar cetvrta u zadnjih godinu dana.Juce skoro uopste nije jela,danas isto slabo,dajem joj slatkise i sokove,samo da joj secer ne padne,onda bi nas poslali u bolnicu,a po ovoj vrucini to bi bilo uzasno........




pandina -> RE: Gnojna angina (20.6.2013 11:40:22)

Joj, Figaro, nek prodje sto pre [sm=smiley31.gif]




leamalamut -> RE: Gnojna angina (20.6.2013 12:54:48)

Figaro ja sam se kao dete patila sa istom i danas danju zna da mi se pojavi , grozna je i bolna , uzas jedan . Ja sam primala dupli penicilin i to je pomagalo a da bi izbacila gnoj ima jedna dobra ali malo gadna stvar a to je jod koji pomesas pola joda pola caja od zalfije i da sa tim grgoce koliko moze , gadno jeste ali meni je jako pomagalo da se taj gnoj skine i ispljune .Sad tvoje dete jeste malo ali ako uspes da joj pokazes i objasnis kako to da uradi da ne proguta vec da ispljune , veruj mi , dosta pomaze .
Nadam se da ce brzo proci !!!
I probaj da je hranis vise supom , malo vise posoljenom nego inace , jer ti i ona hrani organizam i zamenjuje infuziju .




Figaro88 -> RE: Gnojna angina (20.6.2013 13:10:06)

Bas cu da probam to,zna vec,ispira usta kad pere zubice vodom,nikada ne proguta.Sad ima temperturu 39 sa 4,spava,skuvala sam joj corbicu od povrca pa cu da napravim kao krem supicu da lakse guta.I nama su davali penicilin,zadnji put je primila 10,sva joj je guza bila modra[sm=smiley13.gif]




leamalamut -> RE: Gnojna angina (20.6.2013 22:48:27)

Znam , ja sam bila starija imala sam 13-14 god kad sam primala te duple , secam se da nisam mogla da sedim. Zadnji put sam je imala zimus , isto visoka temperatura i gnoj ali sam nekako uspela sa Panklavom da suzbijem , iako je dr. htela odmah injekcije ali posto dojim malo mi bilo nezgodno da trckaram do DZ-a ...
Dosadna je ta angina uzas blagi i jos po ovoj vrucini , mogu misliti kako joj je a i tebi . Tusiraj je mlakom vodom i masiraj da spadne ta temperatura bar malo...mukica mala .Procice i to nadam se vrlo brzo!!!Ljubac za malenu!




Stranica: [1] 2 3 4   Sledeća stranica >   >>