U Srbiji ima sve više parova koji se odlučuju da nemaju decu zbog finansijskih mogućnosti, pa ih država stimuliše obezbeđujući dečji dodatak. Problem nastaje kada treba da se preda obimna dokumentacija a dobije se neverovatno malo novca.
Pravo na dečji dodatak ostvaruje roditelj koji neposredno brine o detetu. Bitno je da je taj roditelj:
- državljanin Srbije,
- ima prebivalište na teritoriji republike Srbije,
- ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu preko republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Dečji dodatak se dobija za prvih četvoro dece.
Kako se određuje ko ima pravo na dečji dodatak po osnovu prihoda?
Iz zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom:
Član 19
1) ako ukupan mesečni prihod, umanjen za poreze i doprinose, po članu porodice ostvaren u tri meseca koji prethode mesecu u kome je podnet zahtev iznosi do 2.750 dinara, a ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice u prethodnoj godini ne prelazi iznos od 3 % prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta u prethodnoj godini ili je ostvaren od zemljišta do 500 m2 na kome je podignuta stambena zgrada;
2) ako ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice u prethodnoj godini iznosi do 7 % prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta u prethodnoj godini, a porodica ne ostvaruje druge prihode.
Iznos od 2.750 dinara utvrđen u stavu 1. tačka 1) ovog člana jeste iznos za jun 2002. godine i usklađuje se sa indeksom troškova života.
Član 20
Za samohrane roditelje, hranitelje, staratelje i roditelje deteta ometenog u razvoju za koje je donet akt o razvrstavanju a koje nije smešteno u stacionarnu ustanovu, cenzus utvrđen u članu 19. ovog zakona uvećava se za 20 %.
Član 22
Visina dečjeg dodatka za mesec jun 2002. godine, za prvo, drugo, treće i četvrto dete iznosi 900 dinara.
Izvor: Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom
Cenzus za ostvarivanje prava na dečji dodatak za mesec novembar 2008. iznosio je 5.557,39 dinara, a za samohrane roditelje, roditelje dece sa smetnjama u razvoju, hranitelje i staraoce cenzus je iznosio 6.668,87 dinara.
Za septembar 2008. dečji dodatak iznosio je 1707 din za svako dete, dok su samohrane majke ili očevi, roditelji dece ometene u razvoju i dece koja nisu smeštena u stacionarnim ustanovama imali prava na uvećani iznos od 30% (ili 2220 din).
Tužno je da taj novac najčešće nije dovoljan za sok i užinu svaki dan, a kamoli ne za knjige, garderobu.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Pripremite bebinu kožu za hladno i vetrovi...
Od najranijeg perioda detinjstva potrebna je pravilna nega dečije kože kvalitetnim preparatima koji neguju i obnavljaju ...
6
Popularna ruska imena za bebe i njihovo zn...
Jedan od najuzbudljivijih delova iščekivanja bebe je odabir imena. Ako ste trudni, a razmišljate o ruskom imenu za bebu,...
5
TAKO MALI DA BI U SRCE STALI
UNICEF poziva na podršku prevremeno rođenim bebama u Srbiji.
4